Ղազախստանի Սենատի փոխնախագահն Ազգային ժողովում
Ապրիլի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց ՀՀ նորընտիր նախագահի պաշտոնակալության արարողությանը մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած` Ղազախստանի Սենատի փոխնախագահ Մուխամբեթ Կոպեեւին: Հանդիպմանը ներկա էր Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Եռլան Կուբաշեւը:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը գոհունակություն հայտնեց, որ Ղազախստանի խորհրդարանի ներկայացուցիչը մասնակցեց ՀՀ նորընտիր նախագահի պաշտոնակալման արարողությանը եւ այցը համարեց նաեւ լավ առիթ երկկողմանի հարաբերությունների քննարկման համար: ԱԺ նախագահը միջխորհրդարանական հարաբերությունները որակեց պասիվ ու, նշելով համագործակցության խորացման հնարավորությունները, անհրաժեշտ համարեց դրանց զարգացումը: Նշվեց նաեւ, որ երկու երկրների խորհրդարանական պատվիրակություններն արդյունավետ աշխատում են  ԱՊՀ ՄԽՎ-ում, որի բարեփոխումը եւ համաշխարհային քաղաքականության մեջ կարեւոր դեր ունեցող կառույցի վերաճումը լուրջ խնդիր է, որի լուծման մեջ երկու երկրները կարող են իրենց ներդրումն ունենալ: Ազգային ժողովում արդեն ստեղծվել է Ղազախստանի խորհրդարանի հետ պատգամավորական բարեկամության խումբ:
Ղազախստանի Սենատի փոխնախագահ Մուխամբեթ Կոպեեւը շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանի համար կարեւոր նշանակություն ունեցող իրադարձությանը հրավերի համար եւ ԱԺ նախագահին փոխանցեց Սենատի նախագահի ուղերձը: Նա վստահություն հայտնեց, որ Հայաստանում քառակողմ կոալիցիայի ստեղծումը լուրջ քայլ է երկրի առջեւ ծառացած խնդիրները հաջողությամբ լուծելու համար: Ղազախստանի Սենատի փոխնախագահը բարձր գնահատեց ԱԺ նախագահի` փորձառու ու ծանրակշիռ քաղաքական գործչի ներդրումը բարեփոխումների գործընթացի մեջ: Իրազեկելով ԱԺ նախագահին Ղազախստանի քաղաքական ու տնտեսական, գիտամշակութային ձեռքբերումների մասին` պարոն Կոպեեւը ցանկություն հայտնեց Հայաստանի հետ խորացնել համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով եւ հատկապես միջխորհրդարանական. Սենատում եւս ստեղծված է Հայաստանի հետ խորհրդարանական համագործակցության խումբ: Նշվեց նաեւ, որ բազմազգ Ղազախստանում ապրում են հազարավոր հայեր, որ իրենց ներդրումն ունեն տնտեսության զարգացման մեջ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձան նաեւ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ղազախստանի առաջիկա նախագահությանը. պարոն Կոպեեւը շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանի իշխանությանը այդ հարցում իր երկրին աջակցելու համար եւ խնդրեց կառույցի բարեփոխման առաջարկությունների դեպքում` դրանք ներկայացնել քննարկման, ԱԺ նախագահը կարեւորեց այն հանգամանքը, որ նախկին խորհրդային հանրապետություններից մեկը նախագահելու է միջազգային կառույցում եւ այդ ժամանակը արդյունավետ աշխատանքի հնարավորություններ է տալիս: Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարեւորվեցին փոխայցերը եւ միմյանց հնարավորություններին լավ տեղեկացվածությունը, որը թույլ կտա գործնական քայլեր կատարել, այդ նպատակով անհրաժեշտ համարվեց իրավապայմանագրային բազայի վերանայումը եւ կարիքի դեպքում նոր համաձայնագրերի կնքումը: ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը իր ողջույնները եւ սերտ աշխատանքի ցանկությունը խնդրեց փոխանցել Ղազախստանի Սենատի նախագահին:

Vice President of the Senate of Kazakhstan in the National Assembly
On April 10 Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly of the Republic of Armenia received Mr. Mukhambet Kopeev, Vice President of the Senate of Kazakhstan who visited Armenia for participating in the inauguration ceremony of the newly elected President of the Republic of Armenia. Mr. Erlan Kubashev Ambassador of Kazakhstan to Armenia was present at the meeting.
Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, expressed satisfaction that the representative of the Parliament of the Republic of Kazakhstan participated in the inauguration ceremony of the newly elected President of the Republic of Armenia, and also considered the visit as a good occasion for the discussion of bilateral relations. The President of the National Assembly qualified the inter-parliamentary relations as passive, and noting the opportunities of deepening the cooperation, considered necessary their development. It was also noted that the parliamentary delegations of the two countries are productively working in IPA CIS, the reforming and restoration of an institution, having an important role in the world policy, is a serious problem, in the solution of which the two countries can have their contribution. And a parliamentary friendship group with the Parliament of Kazakhstan has been already set up in the National Assembly.
The Vice President of the Kazakhstan Senate thanked for the invitation to an event of such importance for Armenia and conveyed the message of the President of the Senate to the President of the National Assembly. He assured that the creation of quadrilateral coalition in Armenia is a serious step for solving the problems facing the country. The President of the Senate of the Republic of Kazakhstan highly assessed the contribution of such an experienced and weighty political figure to the process of reforms. Informing the President of the National Assembly about the political and economic scientific-cultural achievements of Kazakhstan, Mr. Kopeev expressed his desire of deepening the cooperation with Armenia in all directions and, in particular - in the inter-parliamentary. A parliamentary cooperation group with Armenia is also created in the Senate. It was also noted that there are thousands of Armenians in multinational Kazakhstan, who have their contribution to the economic development.
During the meeting the sides also touched upon the forthcoming presidency of Kazakhstan in OSCE PA, Mr. Kopeev thanked the Government of Armenia for the support in that issue and asked in case of the proposals of the reform of the institution to present them for the discussion. The President of the National Assembly highlighted the very circumstance that one of the previous Soviet countries will preside in an international institution and that term gives an opportunity of productive work.
During the meeting both sides highlighted the mutual visits and full awareness of mutual opportunities, which will enable to take practical steps. For that purpose it was considered necessary to review the judicial contractual base and if necessary to sign new contracts. Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, asked to convey the President of the Senate of Kazakhstan his greetings and desire of working together.