Քննարկումներ փորձագետների հետ Ազգային ժողովում
Ապրիլի 15-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հանդիպեց ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետներ Ֆինոլա Ֆլանագանին ու Սիմոնա Գրանատա-Մենգինին եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի փորձագետներ Դենիս Պետիտին ու Նիլ Ջարմանին:
Քննարկման առանցքում «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր եւ ցույցեր անցկացնելու մասին» ՀՀ օրենքում 2008-ի մարտի 17-ին ընդունված փոփոխություններն էին: Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՀ արդարադատության նախարար Գեւորգ Դանիելյանը եւ ՀՀ նախագահի օգնական Գեւորգ Մհերյանը, Հայաստանում ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Բոյանա Ուրումովան եւ պաշտոնական այլ անձինք:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը` ողջունելով հյուրերին, շնորհակալություն հայտնեց օրենքի քննարկման համար եւ հավաստեց, որ Հայաստանը հարգում է  ԵԽ-ին անդամակցելիս ստանձնած պարտավորությունները: Այնուհետեւ խորհրդարանի նախագահը փորձագետներին իրազեկեց, թե ինչու եւ ինչպես ընդունվեց խնդրո առարկա օրենքը: Հիշեցնելով, որ թե մայր օրենքը, թե մնացած օրենքները առաջին ընթերցումով ընդունվելուց հետո մշտապես ուղարկվել են փորձաքննության եւ ամբողջությամբ ընդունվել են ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի, նաեւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի փորձագիտական եզրակացություններում եղած առաջարկների հաշվառմամբ` ԱԺ նախագահը նշեց, որ օրենքի ընդունումից հետո  (2004 թ. ապրիլի 28), այն շատ լավ կիրառվում էր եւ որեւէ դժգոհություն չկար: Սակայն նախագահական ընտրություններից հետո թեկնածուներից մեկը, համաձայն չլինելով ընտրությունների արդյունքներին, առանց իրազեկելու 9 օր շարունակ հանրահավաքներ կազմակերպեց` ինչը օրենքի կոպիտ խախտում էր: Ապա տեղի ունեցան մարտի մեկի դեպքերը, որոնք հաճախ լիարժեք չեն ներկայացվում, մինչդեռ կատարվածի մասին ամբողջական պատկերացումը միայն թույլ կտա հասկանալ, թե ինչու ու ինչ պայմաններում փոփոխություններ կատարվեցին օրենքում, ու այսօր ինչ պետք է փոխվի: Պարոն Թորոսյանը հիշեցրեց, որ 9-օրյա ապօրինի հանրահավաքներից հետո ոստիկանությունը դիմել է հանրահավաքի կազմակերպիչներին, որ  տեղեկություն կա հանրահավաքի վայրում զենք կուտակվելու մասին եւ ցանկանում է խուզարկության անցկացնել, որի հետեւանքով ոչ մեծ բախում է տեղի ունեցել եւ ոստիկանությունը  ազատել է հրապարակը: Այնուհետեւ իրադարձությունները ծավալվեցին մեկ այլ վայրում եւ կատարվեցին բռնություններ` այրվեցին ավտոբուսներ, մեքենաներ, օգտագործվեցին մետաղե ձողեր, մոլոտովյան կոկտեյլներ ու նռնակներ, գրանցվեցին վանդալիզմի դրսեւորումներ` խանութների թալան, տեղի են ունեցել բախումներ ցուցարարների որոշ մասի եւ ոստիկանների միջեւ: Տեսաժապավենների վրա արձանագրված այդ ցավալի դեպքերը շոկի մատնեցին երեւանցիներին, որ մեկ օր առաջ չէին կարող պատկերացնել նման մղձավանջի հնարավորությունը իրենց քաղաքում, ուր 88-ից սկսած բազմաթիվ բազմամարդ հանրահավաքներ էին կայացել` առանց նման հետեւանքների: Ցավալի իրադարձությունների զոհ դարձան 10 մարդ, 200 վիրավորներ` գերակշռող մասը ոստիկաններ եւ զինվորականներ: ՀՀ նախագահի հրամանագով Երեւանում հատուկ դրություն մտցվեց եւ  օրենքում կատարվեցին փոփոխություններ` խնդիր ունենալով կանխել արնահեղության կրկնության որեւէ փորձ: Օրենքի փոփոխությունների քննարկման ժամանակ արդեն իսկ խորհրդարանում նշվել է, որ այն անպայման ուղարկվելու է փորձագիտական եզրակացության` ինչը եւ արվել է: ԱԺ  նախագահը նշեց, որ ստացած արձագանքում 4 կետերի շուրջ քննարկումներ պիտի լինեն: Առաջինը` իրազեկման հետ կապված դրույթն է, ըստ որի արգելքի դեպքում ոստիկանությունից եւ ազգային անվտանգության մարմիններից պետք է ստանալ եզրակացություն, թե ինչ արգելքներ կան:
Փորձագետներն առաջարկում են, որ իրազեկում ներկայացնողն իրավունք ունենա դիմել դատարան եւ կարճ ժամանակում ստանալ դատարանի վճիռը: Հղում է կատարվում 13-րդ հոդվածի 3-րդ մասին: Այս առնչությամբ կարծիք կա,  որ 13-3-ը տարածվում է ամբողջ օրենքի մեջ եղած արգելքների վրա, սակայն անհրաժեշտության դեպքում նույնը կարող է 9-րդ հոդվածում կրկնվել:
Երկրորդ հարցադրումը վերաբերում է իրազեկում ներկայացնելու ժամկետներին. ԱԺ նախագահն առաջարկեց այդ հարցի քննարկումը առկախել մինչեւ գտնվեն վերջնական լուծումներ, որից հետո հաշվել, թե ինչքան ժամանակ անհրաժեշտ կլինի եւ ամրագրել այդ ժամանակը:
Երրորդ խնդիրը վերաբերում է ինքնաբուխ հանրահավաքներին: Կա մտավախություն, որ այդ մեխանիզմը կչարաշահվի: 10, 50 կամ 100 հոգով իբր ինքնաբուխ հանրահավաք կարող են սկսել, ապա այն դարձնել  հազարավոր մարդկանց մասնակցությամբ զանգվածային հանրահավաք: Ուստի խնդիրը ոչ այնքան ինքնաբուխ հանրահավաքի փաստին է վերաբերում,  այլ` դրա շահարկման կանխմանը, որը հնարավորություն կտա անջատել բնական եւ արհեստական ինքնաբուխ հանրահավաքները: ԱԺ նախագահն առաջարկեց քննարկումների արդյունքում գտնել ճիշտ ձեւակերպում կամ թողնել կատարված փոփոխությունը:
Առաջարկվեց անդրադառնալ նաեւ 9-րդ հոդվածի 6-րդ կետին, որ փարձագետներն ընդհանրապես առաջարկում են հանել օրենքից:
ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետ Ֆինոլա Ֆլանագանը, շնորհակալություն հայտնելով քննարկումների հնարավորության համար, կարեւորեց դրանց անհրաժեշտությունը եւ ԱԺ նախագահի ներկայացրած պարզաբանումները, որ հնարավորություն կտան առավել ճշգրիտ լուծումներ գտնել:
Փոխադարձ համաձայնությամբ` օրենքի շուրջ քննարկումները Ազգային ժողովում կշարունակվեն եւ լուծումները գտնելուց հետո` դրանց վերաբերյալ հուշագրի նախագիծ, որը կպատրաստվի, ապա դրա հիման վրա օրենքը կուղարկվի ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովին ու ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին, իսկ արձագանքը ստանալուց հետո նախագիծը կքննարկվի Ազգային ժողովում ու կընդունվեն կատարված փոփոխությունները:

Обсуждения с экспертами в Национальном Собрании
15 апреля Председатель НС РА Тигран Торосян встретился с экспертами Венецианской комиссии СЕ Финолой Фланаган и Симоной Граната-Менгин и экспертами БДИПЧ/ОБСЕ Дэнисом Петитом и Нилом Джарманом.
В центре обсуждения – принятые 17 марта 2008 г. поправки к закону РА “О проведении собраний, митингов, шествий и демонстраций”. Во встрече участвовали министр юстиции РА Г.Даниелян и помощник Президента РА Г.Мгерян, Специальный представитель Генерального секретаря СЕ в Армении Б.Урумова и другие официальные лица.
Председатель НС РА Тигран Торосян, приветствуя гостей, поблагодарил за обсуждение закона и заверил, что Армения уважает взятые на себя при вступлении в СЕ обязательства. Затем председатель парламента информировал экспертов, почему и как был принят интересующий их закон. Напомнив, что как основной закон, так и остальные законы после принятия их в первом чтении всегда направлялись на экспертизу и полностью были приняты с учетом предложений в экспертных заключениях Венецианской комиссии СЕ,  а также БДИПЧ/ОБСЕ, Председатель НС отметил, что после принятия закона (28 апреля 2004 г.), он успешно применялся и какого-либо недовольства не было. Однако после президентских выборов один из кандидатов, будучи не согласным с итогами выборов, без уведомления 9 дней подряд организовывал митинги, что является грубым нарушением закона. Затем последовали события 1 марта, которые зачастую представляются неполно, между тем только цельное представление о происшедшем позволит понять, почему и в каких условиях были внесены поправки в законе и что должно быть изменено сегодня. Г-н Торосян напомнил, что после 9-дневных незаконных митингов полиция обратилась к организаторам митингов, что есть сведения о накоплении оружия на месте митинга и намерении провести обыск, в результате чего произошло столкновение и полиция освободила площадь. Далее события развивались в другом месте и произошли насилия – сожжены автобусы, автомашины, использованы металлические прутья, “молотовские коктейли” и гранаты, зарегистрированы проявления вандализма – разграбление магазинов, столкновения между некоторой частью демонстрантов и полицией. Запечатленные на видеопленку эти печальные события повергли в шок ереванцев, которые за день до этого и представить себе не могли возможность подобного кошмара в своем городе, где начиная с 88-го года проходило без таких последствий множество многотысячных митингов. Жертвами печальных событий стали 10 человек, 200 – раненых, по большей части полицейские и военнослужащие. Указом Президента РА в Ереване было введено чрезвычайное положение и внесены изменения в закон, ставящие целью предупредить какую-либо попытку повторения кровопролития. Во время обсуждения поправок к закону уже в парламенте отмечено, что они должны быть обязательно направлены на экспертное заключение, что и сделано. Председатель НС отметил, что в полученном отзыве по 4 пунктам должны пройти дебаты. Первое – положение, связанное с уведомлением (оповещением), согласно которому в случае запрещения следует получить от полиции и органов нацбезопасности заключение о конкретных   запретах.
Эксперты предлагают, чтобы представляющий уведомление имел бы право обратиться в суд и в кратчайший срок получить вердикт суда. Делается ссылка на 3 часть 13-й статьи. В связи с этим  есть мнение, что 13/3 распространяется на все имеющиеся в законе запреты, однако в случае  необходимости  то же можно повторить в 9-й статье.
Второй поставленный вопрос – о сроках представления уведомления. Председатель НС предложил связать обсуждение этого вопроса с нахождением окончательных решений, после чего лишь подсчитать и закрепить необходимое время.
Третья проблема касается стихийных митингов. Есть опасение в злоупотреблении этим механизмом. Стихийный митинг числом в 10, 50 или 100 человек затем может перерасти в многотысячный массовый митинг. Посему проблема не в самом   факте стихийного митинга, сколько в предупреждении злоупотребления им, что позволит дифференцировать  естественные и искусственно созванные митинги. Спикер парламента предложил найти в итоге дебатов правильную формулировку или оставить нетронутыми внесенные поправки.
Предложено было также обратиться к 6-му пункту 9-й статьи, который эксперты предлагают вообще из’ять из закона.
Эксперт Венецианской комиссии СЕ Финола Фланаган, выразив благодарность за возможность обсуждений, подчеркнула их необходимость и важность раз’яснений Председателя НС, позволяющих найти оптимальные решения.
По взаимному согласию, дебаты вокруг закона будут продолжены в НС и после нахождения решений будет выработан  проект меморандума, опираясь на который закон направят в Венецианскую комиссию СЕ и в БДИПЧ/ОБСЕ, а после получения отзыва проект будет обсужден в Национальном Собрании и внесенные поправки приняты.