Մեծ Բրիտանիայի դեսպանն Ազգային ժողովում
Ապրիլի 23-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության նորանշանակ դեսպան Չարլզ Լոնդսեյլին:
Ողջունելով դեսպանին` Աժ նախագահը նրա ժամանման պահը որակեց իբրեւ հետաքրքիր եւ դժվարություններով բնորոշվող եւ հույս հայտնեց, որ դժվարությունները աստիճանաբար կհաղթահարվեն եւ հետաքրքրությունները կգերակայեն: Աժ նախագահը նաեւ վստահություն հայտնեց, որ բոլոր ոլորտներում հայ-բրիտանական հարաբերությունների նոր որակ կարձանագրվի նոր դեսպանի գործունեության արդյունքում` մասնավորապես կակտիվանան միջխորհրդարանական հարաբերությունները:
Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության նորանշանակ դեսպան Չարլզ Լոնդսեյլի խնդրանքով պարոն Թորոսյանն անդրադարձավ «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր եւ ցույցեր անցկացնելու մասին» ՀՀ օրենքում 2008-ի մարտի 17-ին ընդունված փոփոխություններին ու ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի ու ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի փորձագետների հետ դրանց քննարկումների արդյունքներին: Դեսպանի խնդրանքով Աժ նախագահն անդրադարձավ նաեւ մարտի 1-ի իրադարձությունների հետաքննության նպատակով խորհրդարանական հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկին. նշվեց, որ «Աժ կանոնակարգ» ՀՀ օրենքը հնարավորություն տալիս է ցանկացած ժամանակ որոշակի իրադարձությունների վերաբերյալ կարծիք ներկայացնելու նպատակով ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծել: Նման հանձնաժողովների գործունեության եւ լավ, եւ վատ օրինակներ են եղել անցած ժամանակամիջոցում: Այս դեպքում Աժ նախագահը կարեւորում է հանձնաժողովի խնդիրների եւ նպատակների որոշարկումը, ինչը պարզ կդարձնի, թե նման հետաքննության համար ո՞ր տարբերակն ավելի արդյունավետ կլինի: Պարոն Թորոսյանն անդրադարձավ նաեւ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին հետաքննության անցկացման վերապահման վերաբերյալ հնչած առաջարկին` այն համարելով ոչ արդյունավետ, քանի որ Մարդու իրավունքների պաշտպանն առանց այդ էլ ունի իր խնդիրները, որոնց արդյունավետ լուծումը շատ կարեւոր է: Պարոն Թորոսյանը չբացառեց Ազգային ժողովում ժամանակավոր հանձնաժողովի ստեղծման տարբերակը` անհրաժեշտ համարելով քաղաքական ուժերի հետ քննարկել հարցը եւ լսել նրանց տեսակետները: Նշվեց նաեւ, որ Աժ ժամանակավոր հանձնաժողովը չի կարող զբաղվել իրավապահ մարմինների գործունեությամբ` միայն հանրային վերահսկողության գործառնություն ունենալով:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարեւորվեցին միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա ծավալման հարցերը. պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց որոշակի ծրագրի մշակման եւ համատեղ քննարկման մասին:

Ambassador of Great Britain in the National Assembly
On April 23 Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly of the Republic of Armenia, received Mr. Charles Lonsdale, the newly appointed Ambassador of Great Britain and Northern Ireland to Armenia
Welcoming the Ambassador, Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, qualified the moment of his visit interesting and characterized with difficulties and expressed hope that the difficulties will be overcome gradually and the interests will dominate. The President of the National Assembly also assured that a new quality of the Armenian-British relations will be recorded as a result of the new Ambassador’s activity, in particular, the inter-parliamentary relations will be activated.
At the request of Mr. Charles Lonsdale, the newly appointed Ambassador of Great Britain and Northern Ireland, Mr. Tigran Torosyan touched upon the results of the debates of the experts of the Venice Commission and OSCE/ODIHR related to the adopted amendments to the RA Law On Conducting Meetings, Assemblies, Rallies and Demonstrations on March 17, 2008. At the request of the Ambassador the President of the National Assembly also touched upon the proposal of setting up a parliamentary committee on investigation of the events of March 1st . It was noted that the RA Law on Rules of Procedure enables to set up an ad-hoc committee at any time, aiming to present an opinion related to certain events. During the past period there were good, as well as bad examples of activity of such committees. In this case the President of the National Assembly highlighted the decision of the problems and goals of the committee, which will make clear which version will be more productive for such investigation. Mr. Tigran Torosyan also touched upon the proposal to maintain the right of the Defender of Human Rights of the Republic of Armenia to hold an investigation, considering the proposal unproductive as even without it the Defender of Human Rights had his problems, and the solution of which was very important. Mr. Tigran Torosyan did not exclude the version of setting up an ad-hoc committee, considering necessary the issue to be discussed with the political forces and hear their views. It was also noted that the ad-hoc committee, having only public control function cannot deal with the activity of the law enforcement bodies.
During the meeting both sides highlighted the further expansion of inter-parliamentary cooperation, an agreement was reached to develop and jointly discuss a certain programme.