Մեծ Բրիտանիայի դեսպանն Ազգային ժողովում
Ապրիլի 23-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության նորանշանակ դեսպան Չարլզ Լոնդսեյլին:
Ողջունելով դեսպանին` Աժ նախագահը նրա ժամանման պահը որակեց իբրեւ հետաքրքիր եւ դժվարություններով բնորոշվող եւ հույս հայտնեց, որ դժվարությունները աստիճանաբար կհաղթահարվեն եւ հետաքրքրությունները կգերակայեն: Աժ նախագահը նաեւ վստահություն հայտնեց, որ բոլոր ոլորտներում հայ-բրիտանական հարաբերությունների նոր որակ կարձանագրվի նոր դեսպանի գործունեության արդյունքում` մասնավորապես կակտիվանան միջխորհրդարանական հարաբերությունները:
Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության նորանշանակ դեսպան Չարլզ Լոնդսեյլի խնդրանքով պարոն Թորոսյանն անդրադարձավ «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր եւ ցույցեր անցկացնելու մասին» ՀՀ օրենքում 2008-ի մարտի 17-ին ընդունված փոփոխություններին ու ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի ու ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի փորձագետների հետ դրանց քննարկումների արդյունքներին: Դեսպանի խնդրանքով Աժ նախագահն անդրադարձավ նաեւ մարտի 1-ի իրադարձությունների հետաքննության նպատակով խորհրդարանական հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկին. նշվեց, որ «Աժ կանոնակարգ» ՀՀ օրենքը հնարավորություն տալիս է ցանկացած ժամանակ որոշակի իրադարձությունների վերաբերյալ կարծիք ներկայացնելու նպատակով ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծել: Նման հանձնաժողովների գործունեության եւ լավ, եւ վատ օրինակներ են եղել անցած ժամանակամիջոցում: Այս դեպքում Աժ նախագահը կարեւորում է հանձնաժողովի խնդիրների եւ նպատակների որոշարկումը, ինչը պարզ կդարձնի, թե նման հետաքննության համար ո՞ր տարբերակն ավելի արդյունավետ կլինի: Պարոն Թորոսյանն անդրադարձավ նաեւ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին հետաքննության անցկացման վերապահման վերաբերյալ հնչած առաջարկին` այն համարելով ոչ արդյունավետ, քանի որ Մարդու իրավունքների պաշտպանն առանց այդ էլ ունի իր խնդիրները, որոնց արդյունավետ լուծումը շատ կարեւոր է: Պարոն Թորոսյանը չբացառեց Ազգային ժողովում ժամանակավոր հանձնաժողովի ստեղծման տարբերակը` անհրաժեշտ համարելով քաղաքական ուժերի հետ քննարկել հարցը եւ լսել նրանց տեսակետները: Նշվեց նաեւ, որ Աժ ժամանակավոր հանձնաժողովը չի կարող զբաղվել իրավապահ մարմինների գործունեությամբ` միայն հանրային վերահսկողության գործառնություն ունենալով:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարեւորվեցին միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա ծավալման հարցերը. պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց որոշակի ծրագրի մշակման եւ համատեղ քննարկման մասին:

Посол Великобритании в Национальном Собрании
23 апреля Председатель НС РА Тигран Торосян принял новоназначенного посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении Чарльза Лонсдейла.
Приветствуя посла, Председатель НС охарактеризовал время его прибытия как интересное и сложное и выразил надежду, что трудности постепенно будут преодолены и возобладают  интересы.  Спикер парламента также выразил уверенность в том, что в армяно-британских отношениях в итоге деятельности нового посла будет зафиксировано новое качество во всех сферах, в частности активизируются межпарламентские связи.
По просьбе новоназначенного посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении Чарльза Лонсдейла, г-н Торосян обратился к поправкам в законе “О проведении собраний, митингов, шествий и демонстраций” от 17 марта 2008 г. и к итогам обсуждений их с экспертами Венецианской комиссии и БДИПЧ ОБСЕ. По просьбе посла Председатель НС обратился также к предложению о создании парламентской комиссии по расследованию событий 1 марта – отмечено было, что закон РА “Регламент НС” дает право в любое время создавать временную комиссию для выработки мнения по конкретным событиям. За истекший период были и удачные, и неудачные примеры  деятельности таких комиссий. В данном случае Председатель НС придает важность уточнению  задач и целей комиссии, что прояснит,  какой же из предложенных вариантов окажется более эффективным для подобного расследования. Г-н Торосян коснулся также оговорки по поводу прозвучавшего предложения о проведении расследования Защитником прав человека РА, считая  это контрпродуктивным, так как омбудсмен и без того обременен собственными проблемами, эффективное решение которых весьма важно. Спикер парламента не исключил возможности создания временной комиссии в НС, считая необходимым обсуждение вопроса с политическими силами и ознакомления с их точками зрения. Отмечено было также, что временная комиссия НС, обладая лишь функцией общественного контроля, не может подменять деятельность правоохранительных органов.
В ходе встречи обоюдно подчеркнута важность вопросов дальнейшего развертывания межпарламентского сотрудничества – достигнута договоренность о разработке и совместном обсуждении конкретной программы.