ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովը լսեց ոստիկանապետի տեղակալ Ալեքսանդր Աֆյանին
Օգոստոսի 5-ին` 2008թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության խորհրդարանական ժամանակավոր հանձնաժողովը գումարեց հերթական նիստը, որի ընթացում նախ հանձնաժողովի անդամներն ու նախագահը տեղեկատվություն ներկայացրին կատարված աշխատանքների եւ այցելությունների մասին, ապա եւ ՀՀ ոստիկանապետի տեղակալ Ալեքսանդր Աֆյանը պարզաբանումներ տվեց մարտի 1-ի առավոտյան` Ազատության հրապարակում ոստկանության գործողությունների վերաբերյալ:
Նիստը նախագահող` ժամանակավոր հանձնաժողովի ղեկավար Սամվել Նիկոյանը տեղեկացրեց, որ դատախազությունից ստացված տեղեկանքի համաձայն, օգոստոսի 4-ի դրությամբ 14 մեղադրյալ դեռեւս կալանավորված են, 9-ից վերցվել է ստորագրություն քաղաքից չբացակայելու մասին, 4-ը գտնվում են հետախուզման մեջ: Պրն. Նիկոյանը տվյալներ փոխանցեց նաեւ այս գործի շրջանակներում մեղադրվողների հարազատներից ու փաստաբաններից ստացված դիմումների մասին: Նշվեց, որ գլխավոր դատախազությանն է ներկայացվել պատգամավոր Մյասնիկ Մալխասյանի առողջության վերաբերյալ հանձնաժողովականների մտահոգությունը` խնդրելով անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել: Հանձնաժողովի նախագահն առավել նպատակահարմար համարեց, որ հանձնաժողովի անդամները ոչ թե առանձին զրույցներ ունենան կալանավորված անձանց եւ քննիչների հետ, այլ ներկա լինեն քննչական գործողություններին:
Պատգամավորները հանդիպում են ունեցել երկու կալանավորվածների հետ: ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հերմինե Նաղդալյանը, ամփոփելով Ալեքսանդր Արզումանյանի հետ հանդիպման արդյունքները, նշեց, որ նա պայմանների կամ առողջության հետ կապված որեւէ բողոք չունի: Փոխարենը նա դժգոհել է երկար եւ պասիվ քննությունից, առաջադրված մեղադրանքը համարել անհիմն, պահանջել, որ քննչական գործողություններն արագ ավարտեն եւ գործը տեղափոխեն դատարան: Ալեքսանդր Արզումանյանը զրույցի ընթացում շեշտել է, որ իրեն որեւէ համաներում պետք չէ, այլ միայն` արդարացման վճիռ: ՀՅԴ խմբակցության ներկայացուցիչ Արտյուշ Շահբազյանը մանրամասներ հաղորդեց մեկ այլ կալանավորվածի` Արմեն Սիրունյանի հետ հանդիպումից: Նա չհիմնավորված  է համարել իրեն առաջադրված`  «հանցակցություն» եւ «պաշտոնական դիրքի չարաշահում» հոդվածներով մեղադրանքները` հերքելով Ազգային անվտանգության ծառայության տվյալները հանրահավաքի ղեկավարներին փոխանցելու գործում իր մասնակցությունը: Նա նշել է, որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի համակիրներից է, բայց մարտի 1-ին հանրահավաքի վայրում եղել է ընդամենը մի պահ:
Մարտի 1-ի առավոտյան տեղի ունեցած իրադարձությունների ընթացքում ոստիկանության գործողությունների վերաբերյալ հանձնաժողովի անդամներին մանրամասներ հաղորդեց ոստիկանապետի տեղակալ Ալեքսանդր Աֆյանը: Նա նշեց, որ փետրվարի 29-ին ստացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա` ցուցարարներին զենք բաժանելու մասին, ոստիկանական ջոկատները մարտի 1-ին` 6:45-ին, Ազատության հրապարակում փորձել են տեղազննություն կատարել` առանց զենքի եւ բարձրախոսով այդ մասին հայտարարելուց հետո: Նախ` շուրջ 130 ոստիկաններով, սակայն հանդիպելով դիմադրության, օգնության են կանչել հարակից փողոցներում  տեղակայված խմբերին, եւ առավոտյան գործողություններին ընդհանուր թվով մասնակից է եղել 600 ոստիկան: Ազատության հրապարակում հավաքված ընդդիմադիրների թիվը եղել է 800-900: Փոխոստիկանապետը հերքեց շրջանառվող լուրերը, թե գործողություններին մասնակից են եղել նաեւ ղարաբաղյան ջոկատներ: Պրն. Աֆյանի խոսքերով, առավոտյան իրենք միայն տեղազննություն կատարելու նպատակ են ունեցել եւ ոչ հրապարակում գտնվողներին ցրելու: Դիմադրության հանդիպելուց հետո ստեղծվել է օպերատիվ շտաբ, եւ, Ալեքսանդր Աֆյանը ոստիկաններին հասարակական կարգը վերականգնելու եւ պահպանելու հրաման է տվել:
Հանձնաժողովի անդամների հարցերը բազմաբնույթ էին (կա՞ մարտի 1-ի առավոտյան գործողությունների տեսագրությունը, ե՞րբ են ստացվել օպերատիվ տվյալները եւ արդյոք գործողությունների պլանը նախագծելիս հաշվի են առնվել բնակչությանը հրապարակից անվտանգ դուրս բերելու հնարավորությունը, ստանալով տվյալներ` ինչո՞ւ զենքի խմբաքանակն ամբողջությամբ չի բռնագրավվել եւ ընտրվել է Ազատության հրապարակում զննություն կատարելու տարբերակը, բացահայտվե՞լ է մարտի 1-ի առավոտյան գործողությունների եւ երեկոյան անկարգությունների միջեւ կապը, համաչա՞փ է 900 ցուցարարին 600 ոստիկանների միջոցով ցրելը), ուստի հանձնաժողովը որոշեց օպերատիվ գործողությունների վերաբերյալ առավել մանրամասն եւ ամբողջական պատկերացում կազմելու համար հաջորդ նիստերից մեկում հրավիրել այն ղեկավարող անձին:

Временная комиссия НС заслушала заместителя начальника Полиции А.Афяна
5 августа Временная комиссия НС по расследованию происшедших в городе Ереване 1-2 марта 2008 г. событий и их причин созвала очередное заседание, в ходе которого члены и председатель комиссии представили     информацию о проделанных работах и посещениях, затем заместитель начальника Полиции РА Александр Афян  дал раз’яснения по поводу действий полиции на площади Свободы утром 1 марта.
Председательствующий на заседании С.Никоян сообщил, что, согласно полученной из прокуратуры справки, по состоянию на 4 августа 14 обвиняемых все еще находятся в заключении,  с 9 взята подписка о невыезде из города, 4 находятся в розыске. Г-н Никоян информировал также о заявлениях, полученных от родных и адвокатов обвиняемых по данному делу. Отмечено, что  Генпрокураторе передана озабоченность членов комиссии состоянием здоровья депутата М.Малхасяна, с просьбой  предпринять необходимые меры. Председатель комиссии считает наиболее целесообразными не отдельные беседы членов комиссии с заключенными лицами, а присутствие их на следственных действиях.
Депутаты встречались с двумя задержанными. Депутат от фракции РПА  Э.Нагдалян, обобщая итоги встречи с  А.Арзуманяном, отметила, что у него нет жалоб относительно условий своего содержания или здоровья. Вместе с тем, он выразил недовольство долгим и пассивным ходом следствия, считает пред’явленное обвинение безосновательным, потребовал скорейшего завершения следствия и передачи дела в суд. Г-н Арзуманян в ходе беседы подчеркнул, что не нуждается в какой-то амнистии и ждет оправдательного решения.  Представитель фракции АРФД А.Шахбазян сообщил подробности встречи с другим арестованным – А.Сируняном. Последний считает необоснованными обвинения по пред’явленным ему статьям “пособничество” и “превышение служебного положения”, отрицая  свою причастность к передаче лидерам митинга данных Службы Национальной Безопасности.  Он отметил, что сочувствует Л.Тер-Петросяну, но на митинге 1 марта был лишь мимоходом.
О действиях полиции в ходе имевших место утром 1 марта событий подробности членам комиссии сообщил заместитель начальника полиции  А.Афян. Он отметил, что на основании полученных 29 февраля оперативных данных о раздаче митингующим оружия отряды полиции 1 марта, в 6.45 часов, попытались произвести обыск на площади Свободы – без оружия и после уведомления об этом через громкоговорители. Вначале числом около 130 полицейских, но, встретив сопротивление, вызвали на помощь размещенные на прилегающих улицах группы, и в утренних действиях участвовало в общей сложности 600 полицейских. Число собравшихся на площади Свободы оппозиционеров было 800-900. Замначальника полиции отверг вращающиеся слухи об участии в действиях также карабахских отрядов. По словам г-на Афяна, утром их целью был лишь осмотр местности, а не разгон находящихся на площади людей. Только после полученного отпора  был создан оперативный штаб, и А.Афян отдал полицейским приказ о восстановлении и охране общественного порядка.
Вопросы членов комиссии были многообразны ( есть ли видеозапись действий утром 1 марта; когда были получены оперативные данные и была ли учтена при планировании действий возможность безопасного вывода населения  с площади; почему с получением сведений  оружие целиком не было конфисковано, а был избран вариант обыска на площади Свободы; вскрыта ли связь между утренними действиями  1 марта и вечерними беспорядками; соразмерен ли разгон 900 демонстрантов силами 600 полицейских?), посему  для представления более детальной и цельной картины оперативных действий комиссия решила пригласить на одно из заседаний руководившее ими должностное лицо.