Հանդիպում ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովում
Սեպտեմբերի 3-ին մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանն ընդունեց  «Եվրոպական գործընկերություն` հանուն ժողովրդավարության» կազմակերպության  անդամներին` ծրագրի ղեկավար Քրիստինա Պրուներովայի գլխավորությամբ:
Ներկայացնելով նորաստեղծ կազմակերպությունը` տիկին Պրուներովան նշեց, որ Հայաստանը առաջին երկրներից է, որ այցելում են եւ ցանկանում են համագործակցել: Իրենք  բազմաթիվ հանդիպումներ են ունեցել  քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների եւ  քաղաքական կուսակցությունների հետ եւ ուզում  են իրենց ջանքերն ուղղել աջակցելու  Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ ժողովրդավարության զարգացման խնդիրներին:
Ողջունելով հյուրերին եւ կարեւորելով նրանց առաքելությունը` ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը մանրամասն ներկայացրեց  հանձնաժողովի ձեւավորման սկզբունքները եւ կատարած աշխատանքը: Նշվեց, որ հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են խորհրդարանական եւ  արտախորհրդարանական ուժերի  ներկայացուցիչներ,  հանձնաժողովի աշխատանքներին մասնակցում են մարդու իրավունքների պաշտպանը կամ նրա ներկայացուցիչը,  հանձնաժողովի հրավերը ընդունել  եւ նիստերին մշտապես ներկա են գտնվում ԵԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի եւ ԱՄՆ դեսպանության ներկայացուցիչները: Կարեւորելով ուսումնասիրվող հարցի վերաբերյալ բազմակողմանի տեղեկատվություն ստանալու խնդիրը`  հանձնաժողովը դիմել է հասարակական ու միջազգային կառույցներին, դիվանագիտական առաքելություններին`  համապատասխան  նյութեր, տեսաժապավեններ ունենալու դեպքում հանձնաժողովին տրամադրելու խնդրանքով: Ի պատասխան հյուրերի հարցերի` հանձնաժողովի նախագահը մանրամասնեց հանձնաժողովի գործունեությունը` նշելով, որ աշխատանքները կազմակերպվում են մի քանի ուղղություններով. փաստահավաք գործունեություն, այցելություններ կալանավայրեր, հետեւել նախաքննական եւ դատական գործընթացներին:  Նշվեց, որ հանձնաժողովում ստեղծված աշխատանքային խմբերը այցելել են քրեակատարողական հիմնարկներում գտնվող կալանավորներին, լսել նրանց բողոքները, հետեւել նրանց կենցաղային պայմաններին, առողջական վիճակին: Հանձնաժողովի նիստերը բաց են, մասնակցում են մեծ թվով լրատվամիջոցներ: Հանձնաժողովը լսել է ոստիկանության, դատախազության բարձրաստիճան ղեկավարներին, գործով քննչական խմբի ղեկավարին, քննիչներին, առողջապահության նախարարության փորձաքննությունների գիտագործնական կենտրոնի տնօրենին:  Նշվեց, որ ուսումնասիրությունները մտնում են նոր փուլ, երբ կարեւոր է դառնում փորձագիտական աշխատանքը եւ այս առումով կարեւորվեց փաստահավաք անկախ մասնագիտական խմբի ստեղծման  անհրաժեշտությունը: Պարոն Նիկոյանի խոսքով իրենց նպատակն է  հասարակությանը անաչառ եւ անկողմնակալ եզրակացություն ներկայացնելը, ինչը կարող է երկխոսության սկիզբը դառնալ, որի սաղմերը տեսանելի են:
Հավարտ հանդիպման  «Եվրոպական գործընկերություն` հանուն ժողովրդավարության» կազմակերպության  անդամները իրենց խոսքում կարեւոր համարեցին ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի  կատարած մեծածավալ աշխատանքը եւ հաջողություններ մաղթեցին իրենց առաքելության իրականացման մեջ` կարեւորելով  երկխոսության կայացմանը նպաստելը:

Встреча во Временной комиссии НС
3 сентября председатель   Временной комиссии НС по расследованию происшедших в городе Ереване 1-2 марта 2008 г. событий и их причин С.Никоян принял  членов организации “Европейское партнерство – во  имя демократии” во главе с руководителем программы Кристиной Прунеровой.
Представляя новосозданную организацию, г-жа Прунерова отметила, что  Армения – одна из первых стран, которую они посещают и с которой намерены сотрудничать. Состоялось   множество встреч с представителями общественно-политических организаций и политических партий и налицо желание содействовать проблемам защиты прав человека и развития демократии в Армении.
Приветствуя гостей и осознавая важность их миссии, председатель Временной комиссии НС С.Никоян подробно представил принципы формирования комиссии и проделанную работу. Отмечено было, что в составе комиссии представители парламентских и внепарламентских сил, в работах комиссии участвует Защитник прав человека или его представитель, приглашение комиссии приняли и постоянно присутствуют на ее заседаниях представители Армянского офиса ОБСЕ и Посольства США. Подчеркивая важность проблемы получения разносторонней информации  по изучаемому вопросу, комиссия обратилась к общественным и международным структурам, дипломатическим миссиям с просьбой о предоставлении комиссии при их наличии  соответствующих материалов, видеороликов. В ответ на вопросы гостей, председатель комиссии детализировал деятельность комиссии, отметив, что  работа проводится в нескольких направлениях – сбор фактов, посещения мест заключения, прослеживание процессов предварительного следствия и суда. Отмечено было, что созданные в комиссии рабочие группы посетили заключенных в уголовно-исполнительных учреждениях (УИУ), выслушали их жалобы, следили за их бытовыми условиями, состоянием здоровья. Заседания комиссии открытые, участвуют множество СМИ. Комиссия заслушала высокопоставленных руководителей полиции, прокуратуры, руководителя следственной группы по делу, следователей, директора Научно-практического центра экспертиз Минздрава. Отмечено, что расследование входит в новую фазу, когда важной становится экспертная  работа, и в этом плане подчеркнута необходимость создания независимой профессионльной группы по сбору фактов. По словам г-на Никояна, их цель – представить обществу беспристрастное  заключение, что может стать началом диалога, зачатки которого просматриваются.
В заключение встречи члены организации  “Европейское партнерство – во  имя демократии” в своем слове подчеркнули проделанную Временной комиссией НС многооб’емную работу и пожелали успехов в реализации ее миссии,  подчеркнув важность содействия в налаживании диалога.