Չեխիայի Հանրապետության Սենատի նախագահի այցը Հայաստան
Սեպտեմբերի 11-ին պաշտոնական այցով Հայաստան կժամանի Չեխիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Պրշեմիսլ Սոբոդկայի գլխավորած պատվիրակությունը:
Սեպտեմբերի 12-ին իր աշխատանքները կսկսի հայ-չեխական գործարար համաժողովը, որի բացման արարողությանը կմասնակցեն երկու խորհրդարանների նախագահները:
Նույն օրը նախատեսված են հանդիպումներ Ազգային ժողովում. Չեխիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Պրշեմիսլ Սոբոդկան առանձնազրույց կունենա Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանի հետ, իսկ պատվիրակության անդամները կհանդիպեն Հայաստան-Չեխիա պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամների հետ, որից հետո կլինի ընդլայնված կազմով հանդիպում:
Չեխիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Պրշեմիսլ Սոբոդկան Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում ծաղկեպսակ կդնի ցեղասպանության զոհերի հիշատակին եւ կայցելի թանգարան:
Սեպտեմբերի 12-ին Չեխիայի Սենատի նախագահին կընդունեն նաեւ ՀՀ  նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Օրվա հանդիպումները խորհրդարանում կամփոփվեն համատեղ մամլո ասուլիսով:
Սեպտեմբերի 13-ին Չեխիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Պրշեմիսլ Սոբոդկային կընդունի Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ ամենայն հայոց կաթողիկոսը: Նույն օրը պատվիրակությունը կմեկնի Երեւանից:

Visit of the President of the Senate of the Czech Republic to Armenia
On September 11 the delegation headed by the President of the Senate of the Czech Republic Mr Přemysl Sobotka will arrive in Armenia with an official visit.
On September 12 the Armenian-Czech business forum will start its work, at the opening ceremony of which the presidents of the two parliaments will participate.
On the same day meetings are scheduled in the National Assembly: the President of the Senate of the Czech Republic Mr Přemysl Sobotka will have a private talk with the President of the National Assembly Mr Tigran Torosyan, and the members of the delegation will meet with the members of Armenia-Czech Republic parliamentary friendship group, and after that a an enlarged meeting will be held.
The President of the Senate of the Czech Republic Mr Přemysl Sobotka will lay a wreath at Tsitsernakaberd memorial complex to the memory of the Genocide victims and visit the museum.
On September 12 the RA President Mr Serzh Sargsyan, the RA Prime Minister Mr Tigran Sargsyan, The RA Foreign Minister Mr Edvard Nalbandyan will receive the President of the Senate of the Czech Republic Mr Přemysl Sobotka. The meetings of the day will be summed up with joint press confrence in the parliament.
On September 13 the Catholicos of All Armenians His Holiness Garegin II will receive the President of the Senate of the Czech Republic Mr Přemysl Sobotka. On the same day the delegation will leave Yerevan.