Սեպտեմբերի 19-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը, հանձնաժողովի փոխնախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը եւ անդամ Լիլիթ Գալստյանը հանդիպեցին Համաշխարհային բանկի կրթության գլխավոր մասնագետ, «Հայաստանում կրթության որակի եւ  համապատասխանելիության» ծրագրի թիմի ղեկավար Խուան Մանուել Մորենոյի, պատվիրակության անդամներ Ալեքսան Հովհաննիսյանի, Կարինե Հարությունյանի եւ Մարինա Սահակյանի հետ:
Համաշխարհային բանկի կրթության գլխավոր մասնագետ, «Հայաստանում կրթության որակի եւ համապատասխանելիության» ծրագրի թիմի ղեկավար Խուան Մանուել Մորենոն նշեց, որ Հայաստանում են գտնվում նոր կրթական ծրագրի նախապատրաստական փուլի շրջանակներում: Համաշխարհային բանկը մտադիր է իրականացնել նոր երկարաժամկետ եւ միջնաժամկետ  կրթական ծրագրեր նախադպրոցական եւ բարձրագույն կրթության ոլորտներում. նախատեսվում է շարունակել ուսուցիչների վերապատրաստման գործընթացը, իրականացնել ենթածրագրեր, որոնք ուղղված կլինեն նախադպրոցական տարիքի երեխաներին, օժանդակել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառմանը կրթական հաստատություններում, օժանդակել ավագ դպրոցի կայացմանը եւ  բարձրագույն կրթության համապատասխանեցմանը  բոլոնյան կրթական համակարգին: Հյուրը ներկայացրեց նաեւ դիտարկումների արդյունքում նկատած թերությունները. ըստ նրա, անհրաժեշտ է վերանայել բուհական համակարգի իրավական կարգավիճակը, ինչին համակարծիք էին հանձնաժողովի անդամները:
Նշելով, որ ծրագիրը նախատեսված է իրականացնել 5 տարվա ընթացքում,  պարոն Մորենոն ցանկացավ հայեցակարգի վերաբերյալ ստանալ խորհրդարանական հանձնաժողովի անդամների տեսակետը:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը նշելով, որ հանձնաժողովը քաջատեղյակ է Համաշխարհային բանկի իրականացրած կրթական ծրագրերին, բարձր գնահատեց վերջին 10 տարիներին նրանց կատարած աշխատանքը  կրթության ոլորտում: Այնուհանդերձ` դրանց մի մասը ձեւական բնույթ է կրել. մասնավորապես` դպրոցների տեխնիկական հագեցածության ծրագիրը:
Հանձնաժողովի նախագահ պարոն Աշոտյանն առաջարկեց ծրագրում մշակել հակակոռուպցիոն դրույթ. ըստ նրա, որքան քիչ լինի ուսանող-դասախոս շփումը, այնքան կպակասեն կոռուպցիոն ռիսկերը: Նրա գնահատմամբ` առայժմ ուսման բարձր որակ չի ապահովվում եւ շրջանավարտները աշխատաշուկայի պահանջներին չեն համապատասխանում: Հանձնաժողովի նախագահը խոստացավ կրթական բարեփոխումների ներկայացված հայեցակարգը քննարկել հանձնաժողովում եւ ներկայացնել առաջարկներ:

19 сентября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Ашотян, зампредседателя Н.Зограбян и член  комиссии Л.Галстян встретились с главным специалистом   Всемирного банка (ВБ), руководителем команды программы “Качество и соответствие образования в Армении” Хуаном Мануэлем Морено, членами делегации А.Ованесяном, К.Арутюнян и М.Саакян.
Главный специалист   ВБ, руководитель команды программы “Качество и соответствие образования в Армении” Хуан Мануэль Морено отметил, что они находятся в Армении в рамках  подготовительного этапа новой образовательной программы. ВБ намерен осуществить новые долгосрочные и среднесрочные образовательные программы   в сфере дошкольного и высшего образования: предусматраивается  продолжить процесс переподготовки учителей, реализовать подпрограммы, предназначенные детям дошкольного возраста, содействовать внедрению информационных технологий в образовательных учреждениях, способствовать становлению старшей школы и приведению высшего образования в соответствие с Болонской системой. Гость представил также замеченные в итоге наблюдений недостатки – согласно ему, необходимо пересмотреть правовой статус вузовской системы, с чем согласны были и   члены комиссии.
Отметив, что программа реализации рассчитана на 5 лет, г-н Морено выразил пожелание ознакомиться с точкой зрения членов парламентской комиссии.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Ашотян, отметив, что комиссия хорошо осведомлена об образовательных программах, осуществленных ВБ,  высоко оценил проделанную им за последние 10 лет работу в области образования. Тем не менее, часть их носила формальный характер – в   частности, программа технического оснащения школ.
Г-н Ашотян  предложил разработать в программе антикоррупционное положение: по его мнению, чем меньше будет контакт студент – лектор, тем  меньше будут и коррупционные риски. В его оценке, ныне не обеспечивается высокий уровень образования и выпускники не соответствуют требованиям рынка труда. Представленную концепцию образовательных реформ председатель комиссии пообещал обсудить и представить предложения.