Դեկտեմբերի 12-ին 2008 թ.  մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի փակ նիստից հետո ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը եւ անդամները լրագրողներին մանրամասներ ներկայացրին նիստի աշխատանքներից: Նրանք լրագրողներին փոխանցեցին ոստիկանության զորքերի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Գրիգոր Գրիգորյանի տրամադրած տեղեկատվությունը մարտի 1-2-ի իրադարձությունների վերաբերյալ: Պարոն Նիկոյանն ընդգծեց, որ թեեւ հանձնաժողովի նիստը փակ է եղել, սակայն նկարահանվել է, եւ ցանկացողները կարող են տեսաերիզը դիտել:
Ոստիկանության զորքերի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Գրիգոր Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ բացի ներքին զորքերի երկու ծառայողներից, զոհվածներից երեքը «Չերյոմուխա 7»-ից են մահացել, 1-ը` բութ գործիքի հարվածից, մյուսները` հրազենային վնասվածքից: «Չերյոմուխա 7» օգտագործել են ներքին զորքերը: Ծառայողական քննության համաձայն` ներքին զորքերի տրամադրության տակ եղած զորքերի սպառազինության մեջ գտնվող զենքից մահացու դեպք եղե՞լ է հարցին Գրիգոր Գրիգորյանը պատասխանել է, որ զենքերը ներկայացվել են նախաքննական մարմին, ձգաբանական փորձաքննություն է իրականացվել, սակայն դեռեւս մահացու դեպքերը հաստատող եզրակացություն չկա: Հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանին հետաքրքրել է, թե զանգվածային անկարգությունները տարերայի՞ն են եղել, թե՞ կազմակերպված, ոստիկանության դեմ հրազենի կիրառում եղել է, թե` ոչ: Գրիգոր Գրիգորյանի տպավորությամբ` զանգվածային անկարգությունները կազմակերպված են եղել, ոստիկանների դեմ կիրառվել է մարտական նռնակ, հրազեն, որի նպատակն է եղել վախեցնել, ոչ թե սպանել զինծառայողներին: Ցուցարարները օգտագործել են նաեւ «Զարյա» տեսակի ձայնալուսային ազդեցության հատուկ միջոցներ, նռնակներ, «ոզնի», քարեր եւ հեղուկով շշեր: Պարոն Նիկոյանը փոխանցեց, որ Գրիգոր Գրիգորյանի տեղեկացմամբ ոստիկանությունն ունեցել է 10 տեսակի հատուկ միջոցներ, որոնցից օգտագործվել են 6-ը, մինչդեռ պարոն Գրիգորյանը նկատել է, որ 20 տեսակի հատուկ միջոցներ են եղել, ինչը ենթադրում է, որ ցուցարարները եւս կիրառել են «Զարյա» տեսակի հատուկ միջոց: Ոստիկանության զորքերի նախկին հրամանատարը տեղեկացրել է նաեւ, որ Լեո եւ Պարոնյան փողոցների խաչմերուկում, երբ ցուցարարների հրազենային փամփուշտից վիրավորվել է Տիգրան Աբգարյանը, ինքը հանձնարարել է հատուկ նշանակության ջոկատի դիպուկահարին վնասազերծել զենք օգտագործող ցուցարարին: Դիպուկահարը ոտքից վիրավորել է ցուցարարին: Պարոն Գրիգորյանը 4 զինվոր է ուղարկել, սակայն ցուցարարը փախել է, եւ նրա ինքնությունը չի պարզվել: Գեներալ-լեյտենանտ  Գրիգոր Գրիգորյանը նշել է, որ ինքը մինչ մարտիմեկյան դեպքերը ոչ հավաստի տեղեկություններ է ունեցել, որ ցուցարարները Վրաստանից հատուկ միջոցներ են ներկրում Հայաստան` ոստիկանների դեմ կիրառելու համար, սակայն տեղեկատվությունը Վրաստանի իշխանությունների հետ չի ճշտվել ոչ հավաստի լինելու պատճառով: Ըստ հանձնաժողովի անդամ Արծվիկ Մինասյանի` ոստիկանության գործողությունները եղել են իրավիճակային, ծրագրված չեն եղել: Ըստ նրա` պետք է պարզել, թե ինչու՞ ոստիկանության քայլերը չեն եղել պլանավորված եւ մշակված` հետագայում նման դեպքերից խուսափելու համար: Տեղեկացվեց, որ ոստիկանության զորքերի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Գրիգոր Գրիգորյանը ամփոփիչ խոսքում ընդգծել է, որ կատարել է այն, ինչ իբրեւ գեներալ համարել է ճիշտ, պաշտպանել է պետության շահերը եւ ցավում է, որ եղել են զոհեր ու իր մարտական ընկերները այժմ անազատության մեջ են, ինչը, ըստ գեներալի, նրանց ընտրությունն է:

12 декабря 2008 г., после  закрытого заседания  Временной комиссии (ВК) НС по расследованию происшедших в городе Ереване   1-2 марта 2008 г. событий и их причин, председатель комиссии С.Никоян и члены ВК выступили перед журналистами с подробностями работы заседания. Они представили корреспондентам информацию по событиям 1-2 марта, предоставленную бывшим командиром войск Полиции, генерал-лейтенантом  Г.Григоряном. Г-н Никоян подчеркнул, что хотя заседание комиссии было закрытым, но оно было заснято и желающие могут просмотреть видеозапись.
Бывший командир войск Полиции, генерал-лейтенант  Г.Григорян сообщил, что кроме двух служащих внутренних войск (ВВ), трое погибших умерли  от “Черемухи-7”, один – от удара тупым предметом,  другие – от огнестрельного ранения. “Черемуху-7” применили ВВ. Согласно служебному расследованию, на вопрос, были ли случаи гибели от находящегося в распоряжении ВВ оружия, г-н Григорян ответил, что оружие представлено в органы предварительного следствия, проведена трассологическая экспертиза, но пока нет заключения, подтверждающего смертельные случаи. Председателя комиссии  С.Никояна заинтересовало, были ли массовые беспорядки спонтанными или организованными, было ли применено огнестрельное оружие против полицейских.  По впечатлениям Г.Григоряна, массовые беспорядки были организованными, против полицейских были применены боевая граната, огнестрельное оружие – с целью запугать, а не убить военнослужащих. Демонстранты применили также спецсредства звукосветового типа “Заря”, гранаты, “ежи”, камни и бутылки с зажигательной смесью. Г-н Никоян передал, что, по информации Г.Григоряна, полиция имела спецсредства 10 видов, из которых были использованы 6, между тем г-н Григорян заметил наличие 20 видов спецсредств, что предполагает применение спецсредства “Заря” и митингующими. Бывший командир войск Полиции Г.Григорян проинформировал также, что на перекрестке улиц Лео и Пароняна, когда от пули митингующего был ранен Т.Абгарян, он поручил снайперу спецназа обезвредить применившего оружие демонстранта.  Снайпер ранил в ногу демонстранта. Г-н Григорян направил 4-х военнослужащих, но демонстрант сбежал, и его личность не установлена. Он также отметил, что до первомартовских событий получил  непроверенные сведения о том, что митингующие ввозят в Армению из Грузии спецсредства для применения против полицейских, но информация не уточнялась с грузинскими властями из-за ее ложности. Согласно члену комиссии А.Минасяну, действия полиции были ситуативными, не запланированными. Следует выяснить, почему действия полиции не были запланированными и разработанными, во избежание в дальнейшем подобных событий. Сообщено было, что бывший командир войск Полиции, генерал-лейтенант  Г.Григорян, обобщая свое слово, подчеркнул, что исполнял то, что считал нужным как генерал – защищал интересы государства – и сожалеет об имевшихся жертвах и находящихся в заключении своих боевых товарищах, что, по словам генерала, - их   выбор.