Դեկտեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպան Սերժ Սմեսովին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, կարեւորելով Ֆրանսիայի խորհրդարանի հետ համագործակցության զարգացումը, նշեց, որ պաշտոնական այցով Հայաստան է հրավիրել Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեին:
ԱԺ նախագահը վստահ է, որ նրա Հայաստան այցի եւ հայաստանյան հանդիպումների արդյունքում ավելի կամրապնդվեն երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ եղած կապերն ու ավելի կխորանա համագործակցությունը, որն իր հերթին կնպաստի այլ ոլորտներում հարաբերությունների զարգացմանը:
Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպան Սերժ Սմեսովը եւս կարեւորեց միջխորդարանական կապերի զարգացումը եւ պատրաստակամություն հայտնեց գործուն աջակցություն ունենալ պարոն Լարշեի այցի կազմակերպմանը: Դեսպանի գնահատականով` ‎ֆրանս-հայկական միջխորհրդարանական կապերը դինամիկ զարգանում են, որի վկայությունն էր դեկտեմբերի սկզբին Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի Հայաստանի խորհրդարանի հետ պատգամավորական բարեկամության խմբի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանի եւ փոխնախագահ Ռենե Ռուքեի այցը Հայաստան: Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում եւ Սենատում շատ պատգամավորներ կան, ովքեր ջերմորեն են վերաբերվում Հայաստանին եւ Հայաստանի հետ համագործակցության խորացման ջատագով են: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձներ եղան նաեւ ներքաղաքական ու տարածաշրջանային փոխադարձ կարեւորություն ունեցող խնդիրների:

22 декабря Председатель НС РА О.Абраамян принял посла Французской Республики в Армении Сержа Смесова.
Председатель НС РА О.Абраамян, осознавая важность развития сотрудничества с парламентом Франции, отметил, что пригласил с официальным визитом в Армению Председателя Сената Франции Жерара Ларше.
Председатель НС уверен, что в итоге его визита в РА и встреч в Армении еще более укрепятся имеющиеся связи и углубится сотрудничество между парламентами двух стран, что в свою очередь будет содействовать развитию отношений в других областях.
Посол Французской Республики в Армении Серж Смесов также подчеркнул важность развития межпарламентских связей и выразил готовность к деятельному участию в организации визита г-на Ларше. В оценке посла, франко-армянские межпарламентские связи развиваются динамично, свидетельством чего явился визит в Армению в начале декабря   председателя депутатской группы дружбы с парламентом РА Национального Собрания Франции Ф.Рошблуана и вице-председателя Р.Рукэ. В Национальном Собрании и Сенате Франции есть множество депутатов, которые тепло относятся к Армении и являются поборниками углубления сотрудничества с РА.
В ходе встречи были также затронуты внутриполитические и региональные проблемы, представляющие взаимный интерес.