Մայիսի 5-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Միգրացիայի, փախստականների եւ ազգաբնակչության հարցերով հանձնաժողովի զեկուցող, Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ թագավորության խորհրդարանի Համայնքների պալատի պատգամավոր Ջոն Գրինվեյին:
Զրույցի ընթացքում Ջ. Գրինվեյը ներկայացրեց Հայաստանի խորհրդարանի նախագահին Հարավային Կովկաս իր այցի նպատակը, որի շրջանակներում նա ուսումնասիրում է իրավիճակը` «Եվրոպայում երկարաժամկետ տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությունը» թեմայով ԵԽԽՎ համապատասխան հանձնաժողովում իր կատարելիք զեկույցի համար:
Հ.Աբրահամյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի իշխանություններն անընդունելի են համարում տեղահանված անձանց ողբերգության շահարկումն ինչ-ինչ քաղաքական նպատակների հասնելու համար: Նա ԵԽԽՎ զեկուցողին ներկայացրեց Հայաստանի իշխանությունների ձեռնարկած քայլերը` Հայաստանում բնակություն հաստատած հարյուրհազարավոր փախստականների հոգսերին ու կարիքներին լուծումներ գտնելու համար:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները համաձայնեցին, որ առաջնահերթ է լուծել փախստականների մշտական կացարանների խնդիրը` ստեղծելով նրանց համար արժանապատիվ պայմաններ եւ ենթակառուցվածք, որին կարող է լրջորեն օժանդակել միջազգային հանրությունը:
Զրույցի ընթացքում նաեւ անդրադարձ կատարվեց Հայաստանի ներքին քաղաքականության եւ տարածաշրջանի անվտանգության ու կայունության հարցերի լայն շրջանակի:
Հանդիպմանը նաեւ մասնակցեց Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը:

5 апреля Председатель Национального Собрания Овик Абраамян принял докладчика Комиссии Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по вопросам миграции, беженцев и народонаселения, депутата Палаты общин Парламента Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии   Джона Гринвея.
В ходе беседы Дж.Гринвей представил спикеру армянского парламента цель своего визита на Южный Кавказ: ознакомление с ситуацией для подготовки им доклада “Защита прав долгосрочно перемещенных лиц в Европе” в соответствующей комиссии ПАСЕ.
О.Абраамян подчеркнул, что власти Армении считают недопустимыми спекуляции на трагедии перемещенных лиц для достижения каких-то политических целей. Он представил докладчику ПАСЕ предпринятые армянскими властями шаги по решению проблем и нужд сотен тысяч беженцев, обосновавшихся в Армении.
Во время встречи собеседники согласились в первоочередности задачи обеспечения беженцев постоянным жильем, создания для них достойных условий и структуры, которой может серьезно помочь международное сообщество.
В ходе беседы   был также затронут   широкий круг вопросов, касающихся внутренней политики Армении, безопасности и стабильности региона.
Во встрече принял участие председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, глава делегации Армении в ПАСЕ Д.Арутюнян.