Մայիսի 5-ին տեղի ունեցավ 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված ՀՀ  ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի աշխատանքային նիստը`  Սամվել Նիկոյանի նախագահությամբ:
Պարոն Նիկոյանը տեղեկացրեց, որ նիստում քննության կառնվեն ժամանակավոր հանձնաժողովի նախորդ նիստում քննարկված երկու հարց:
Առաջին հարցի կապակցությամբ պարոն Նիկոյանը նշեց, որ որոշ լրատվամիջոցներ միտումնավոր խեղաթյուրում են նիստում հնչած  հարցերը եւ դրանց պատասխանները: Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում էր Արամ Կարապետյանի հնչեցրած հարցին եւ ՀՀ նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանի պատասխանին: Պարոն Նիկոյանը նշեց, որ օգտվել է նիստի ձայնագրություններից եւ   ներկայացրեց Արամ Կարապետյանի հնչեցրած հարցը. «Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի, եւ այն ժամանակվա  մնացած պետական պաշտոնյաների հետ քննարկվե՞լ է արդյոք հատուկ դրություն մտցնելու հարցը: Կազմվե՞լ է արդյոք շտաբ: Եղե՞լ են հրահանգներ: Զեկուցե՞լ եք  Դուք պարբերաբար եղած իրավիճակի վերաբերյալ»: ՀՀ նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանը պատասխանել է. «Հատուկ դրություն մտցնելու վերաբերյալ նշեմ, որ` այո, քննարկվել է այդ հարցը եւ առաջարկողներից մեկը եղել եմ ես, որ նախագահին առաջարկել եմ հատուկ դրություն մտցնել` խուսափելու համար անկանխատեսելի ծանր հետեւանքներից»: Արամ Կարապետյանը այլ հարց է տվել. «Ես երկու հարց էի տվել. շտաբ ստեղծվե՞լ է, եւ ովքեր են եղել այդ շտաբի անդամները»: Այս հարցին Հայկ Հարությունյանը պատասխանել է. «Ես նշեցի, որ նախագահի մոտ քննարկվել է այդ հարցը, ես եղել եմ, մասնակցել եւ հիմնական առաջարկողներից մեկը ես եմ եղել: Անմիջապես շտաբ է ստեղծվել: Դա գործընթաց է: Իսկ ովքեր են եղել անդամներ, ես այս պահին չեմ կարող նշել, բայց կան համապատասխան փաստաթղթեր դրա վերաբերյալ»: Արամ Կարապետյանը ճշտել է. «Ընդհանու՞ր:  Եվ այդ շտաբի գործունեության փաստաթղթե՞ր գոյություն ունեն»: Հայկ Հարությունյանը պատասխանել է. «Այո, կան պլաններ, հիմա չեմ կարող հստակ հիշել»:
Ներկայացնելով հարցուպատասխանը, հանձնաժողովի նախագահը նշեց, որ Հայկ Հարությունյանի խոսքն ընդամենը վերաբերվել է հատուկ դրություն մտցնելուն, եւ ոչ թե նախագահականում շտաբ ձեւավորելուն:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում հանձնաժողովի անդամներն առաջարկեցին գրավոր դիմել ՀՀ նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանին` առաջացած մի շարք հարցերի վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու համար:
Օրակարգում ընդգրկված երկրորդ հարցը, ինչպես ասաց հանձնաժողովի նախագահը, վերաբերում էր տեղի ունեցած ինֆորմացիայի արտահոսքին: Նա նշեց, որ հարցն առնչվում է ՀՀ ոստիկանության զորքերի թիվ 1032 զորամասի սպա Համլետ Թադեւոսյանի մահվան հանգամանքների հետ կապված փաստերի ուսումնասիրության արդյունքների վերաբերյալ փաստաթղթին: Սակայն, տեղեկացրեց պարոն Նիկոյանը, փաստաթուղթն այդ ընթացքում  տպագրվում է մամուլում, որն անթույլատրելի էր, քանի որ հակասում է ՀՀ նախագահի հրամանագրին: Պարոն Նիկոյանը ներկայացրեց ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության հատկապես կարեւոր գործերի ավագ քննիչ, քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Հարությունյանի` ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովին ուղարկված առարկությունները Փաստահավաք խմբի կազմած փաստաթղթի վերաբերյալ: Ըստ այդմ նշվում է, որ  «Փաստահավաք խումբը, ստանձնելով օրենքով իրեն չվերապահված` նախաքննության նկատմամբ դատաիրավական ղեկավարում իրականացնող մարմնի կամ դատարանի լիազորություններ, արել է անհեթեթ եւ անհիմն եզրահանգումներ` Համլետ Թադեւոսյանի մահվան հանգամանքների շուրջ կատարված քննության եւ փորձաքննությունների վերաբերյալ: Փաստահավաք խումբը ամիսներ տեւած ուսումնասիրությունների ընթացքում աննախադեպ ջանասիրությամբ փաստեր է հավաքել միմիայն Համլետ Թադեւոսյանի մահվան կապակցությամբ կատարված քննության օրինականության վերաբերյալ` ակնհայտ նպատակ ունենալով հաստատել որոշ շահագրգիռ անձանց հնչեցրած, տրամաբանությունից դուրս այն պնդումը, թե իբր Համլետ Թադեւոսյանի մահը վրա է հասել ոչ թե զանգվածային անկարգությունների մասնակիցների կողմից նետած նռնակի կամ պայթուցիկ սարքի, այլ իր իսկ մոտ գտնվող նռնակի պայթյունից: Պարոն Հարությունյանի ներկայացրած տեղեկանքում նշվում է, թե Փաստաթղթի նախաբանն ինքնին վկայում է, որ ուսումնասիրություններն ուղղված են եղել ոչ թե  2008 թվականի մարտի 1-2-ին տեղի ունեցած իրադարձությունները ծնող  պատճառները բացահայտելուն, այլ դրանից հետո հարուցված քրեական գործերի նախաքննության եւ դատաքննությունների վրա ազդեցություն գործելուն»:
Պարոն Նիկոյանի խոսքով, ինքը բազմիցս ասել է, թե` խախտվե՞լ է ՀՀ նախագահի հրամանագիրը` դա նախագահի խնդիրն է, փաստահավաք խումբը խախտել՞ է նախագահի հրամանագիրը` դա փաստահավաք խմբի խնդիրն է: Այս դեպքում պարոն Նիկոյանը կարծում է, որ հանձնաժողովը դառնում է իրավիճակի պատանդն այն առումով, որ մարտիմեկյան իրադարձությունները դառնում են քաղաքական շահարկման առարկա: Ըստ նրա, ժամանակը պատահական չէ ընտրված. ժամանակը շատ ճիշտ է ընտրված. սկսվում է նախընտրական քարոզչությունը եւ ոմանց համար մարտի 1-ի իրադարձությունները դառնալու են քաղաքական շահարկման, քաղաքական սրացումների ժամանակ օգտագործվող նյութ: Նա անթույլատրելի համարեց զոհված անձանց մահվան հանգամանքները շահարկելը քաղաքական նպատակներով:  Ըստ նրա, որքան էլ որ հանձնաժողովը փորձում է, որ այդպես չլինի, նման հրապարակումները բերում են նրան, որ    սա դառնում է Երեւան քաղաքի ավագանու ընտրությունների նախընտրական շահարկման առարկա:
Չմանրամասնելով փաստահավաք խմբի հրապարակած փաստաթուղթը, պարոն Նիկոյանը նշեց, որ այդ փաստաթուղթը եւ նախաքննական մարմնի պարզաբանումները Համլետ Թադեւոսյանի մահվան հանգամանքների վերաբերյալ խիստ տարբեր են եւ իրարամերժ: Հանձնաժողովի մի խումբ անդամներ առաջարկեցին հանձնաժողով հրավիրել նախաքննական մարմնի ղեկավար Վահագն Հարությունյանին`  վերոնշյալ հարցի վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու համար:
Մայիսի 5-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Միգրացիայի, փախստականների եւ ազգաբնակչության հարցերով հանձնաժողովի զեկուցող, Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ թագավորության խորհրդարանի Համայնքների պալատի պատգամավոր Ջոն Գր...
Մայիսի 5-ին ՀՀ Աժ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Մնացականյանը ընդունեց ԵԽԽՎ միգրացիայի, փախստականների եւ ազգաբնակչության հարցերի հանձնաժողովի զեկուցող Ջոն Գրինվեյին եւ հանձնաժողովի քարտուղար Իվի-Տրիին Օդրատսին: Հանդիպմանը ներկա  էին հան...

5 мая под председательством С.Никояна состоялось рабочее заседание Временной комиссии НС РА, созданной для изучения произошедших в городе Ереване    1-2 марта 2008 г. событий и их причин.
Г-н   Никоян сообщил, что на рассмотрении – два вопроса, обсуждавшихся на предыдущем заседании Временной комиссии.
В связи с первым вопросом г-н Никоян отметил, что некоторые СМИ намеренно искажают звучащие на заседании вопросы и ответы на них. Речь, в частности, касается вопроса А.Карапетяна     и   ответа на него экс-начальника Полиции А.Арутюняна. Г-н Никоян, воспользовавшись записью заседания, представил заданный Карапетяном вопрос: “Обсуждался ли с Робертом Кочаряном, Сержем Саргсяном и прочими государственными  должностными лицами того времени вопрос о введении чрезвычайного положения?  Сформирован ли был штаб? Были ли инструкции? Докладывали ли Вы регулярно о сложившейся ситуации?” Экс-начальник Полиции РА А.Арутюнян ответил: “Относительно введения чрезвычайного положения отмечу: да, этот вопрос обсуждался, и одним из авторов его являлся лично я – когда предложил президенту ввести чрезвычайного положение  во  избежание  непредсказуемых тяжелых последствий”. А.Карапетян задал другой вопрос: “Я задавал два вопроса – создан ли штаб и кто были члены этого штаба?” На это А.Арутюнян ответил: “Я отметил, что вопрос обсуждался у президента, я присутствовал, участвовал и одним из главных инициаторов был именно я. Сразу же был создан штаб. Это процесс. А кто были членами, я сейчас не могу сказать, но есть соответствующие документы”. А.Карапетян уточнил: “Общие? И существуют документы о деятельности этого штаба?” А.Арутюнян ответил: “Да, есть планы, сейчас не могу точно вспомнить”.
Представляя запись вопросов-ответов, председатель комиссии заметил, что сказанное А.Арутюняном касалось всего лишь введения чрезвычайного положения, а не формирования штаба президентской администрацией.
В ходе обмена мнениями члены комиссии для получения разъяснений по ряду вопросов предложили письменно обратиться к бывшему начальнику Полиции РА  А.Арутюняну.
Второй вопрос повестки, как напомнил председатель комиссии, - об имевшей место утечки информации. Он отметил, что речь о документе по итогам рассмотрения  фактов, связанных с обстоятельствами гибели офицера в/ч 1032 войск Полиции РА Г. Тадевосяна. Однако, по информации г-на Никояна, документ за это время успел появиться в печати, что было недопустимо, так как противоречило указу Президента РА. Г-н Никоян представил предложения старшего следователя по особо важным делам,  руководителя следственной группы Специальной следственной службы РА В.Арутюняна по составленному Группой по сбору фактов документу, направленному Временной комиссии НС.
Г-н Никоян заметил, что Временная комиссия оказывается заложником ситуации –первомартовские события становятся предметом политических спекуляций. По его мнению, время выбрано не случайно и весьма метко – начинается  предвыборная агитация и для некоторых события 1 марта станут удобным материалом для нагнетания политических страстей, политического обострения. Как бы ни старалась комиссия противостоять этому, подобные публикации, по мнению Никояна, приводят к превращению их в предмет предвыборных спекуляций перед  избранием мэра Еревана.
Не вдаваясь в детали опубликованного материала Группы по сбору фактов, г-н Никоян отметил, что этот документ и разъяснения органа предварительного следствия  по обстоятельствам гибели Г.Тадевосяна сильно различаются и противоречат друг другу. Группа членов комиссии предложила для получения   разъяснений по вышеуказанному вопросу пригласить на заседание Временной комиссии руководителя органа предварительного следствия В.Арутюняна.
5 апреля Председатель Национального Собрания Овик Абраамян принял докладчика Комиссии Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по вопросам миграции, беженцев и народонаселения, депутата Палаты общин Парламента Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии  Джона Гринвея.В ходе...
5 мая  председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам М.Мнацаканян принял докладчика Комиссии ПАСЕ по вопросам миграции, беженцев и народонаселения Джона Гринвея и секретаря комиссии Иви-Триин Одратс. На встрече присутствовали зампредседателя комиссии Р.Петр...