«Քաղաքական սերնդափոխության ակումբ» հ/կ-ի անդրանիկ նիստը խորհրդարանում
Մայիսի 7-ին մի խումբ քաղաքական գործիչների եւ երիտասարդների նախաձեռնությամբ կայացավ «Քաղաքական սերնդափոխության ակումբ» հ/կ-ի \\\\\\\\ նիստը` օրակարգում ունենալով «Քաղաքական սերնդափոխության ակումբ» հիմնադրելու մասին հռչակագրի հաստատման հարցը: Նիստին մասնակցում էին ԱԺ պատգամավորներ, հ/կ-ների անդամներ եւ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ուղերձը «Քաղաքական սերնդափոխության ակումբի» հիմնադիր ժողովի մասնակիցներին բարձրաձայնեց ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավոր խորհրդական Վիկտոր Մնացականյանը.
«Բարի գալուստ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողով: Ողջունում եմ քաղաքականությամբ զբաղվող ակտիվ մարդկանց միջեւ ուղղակի եւ անմիջական կապ ստեղծելու ձեր այս նախաձեռնությունը:
Դուք ստեղծում եք մի նոր միավոր` հասարակության ինքնակազմակերպման գործիք: Ազգային ժողովը եւ ես` մեր ամբողջ կարողություններով, պատրաստ ենք նպաստել նման ինքնուրույն միավորների կայացմանը եւ չենք խնայի դրա համար որեւէ ջանք ու եռանդ:
Ձեր հռչակած գաղափարը` սերնդեսերունդ կուտակվող փորձի փոխանցումը, բարի եւ ազնիվ է: Այդ փողոցը երկկողմ շարժում է ենթադրում. եթե ավագները երիտասարդներին են փոխանցում իրենց փորձն, ապա դրան ի պատասխան ակնկալում են նոր գաղափարներ, նախաձեռնություններ եւ մտահղացումներ:
Հայ հանրությունն ավանդապաշտ է: Հարգանքը մեծի` գիտելիք ու փորձ կրողների հանդեպ մենք կլանել ենք մանուկ հասակից: Այդպես են մեզ դաստիարակել մեր ծնողները: Սակայն դա ամենեւին չի նշանակում, որ երիտասարդները պետք է մի կողմ քաշվեն եւ սպասեն, թե ավագներն ինչ-որ որոշումներ կկայացնեն:
Յուրաքանչյուր քաղաքացի, իսկ երիտասարդներն առաջին հերթին, պետք է ներգրավվեն բոլոր քաղաքական գործընթացների մեջ: Ավելին` ակտիվ քաղաքականության մեջ երիտասարդ սերնդի մուտքը խրախուսելը պետք է լինի ավագների առաջնահերթ խնդիրը:
Մենք պետք է միասին աշխատենք հանուն ապագայի քաղաքացու դաստիարակության: Իսկ ապագայի` մեր երազած Հայաստանի քաղաքացիները ձեւավորվում են այսօր, միգուցե հենց այս դահլիճում:
Մենք միասին պետք է պատասխաններ ու լուծումներ գտնենք մեր առջեւ ծառացող մարտահրավերներին` գործի դնելով ավագների փորձն ու երիտասարդների ավյունը:
Հաջողություն եմ մաղթում «Քաղաքական սերնդափոխության ակումբ»-ին: Վստահ եմ, որ այն իր լուման կներդնի մեր անկախ պետականության ամրապնդման եւ մեր երկրի զարգացման գործին»:
«Երիտասարդ դեմոկրատների ազգային լիգա» հ/կ նախագահ Կորյուն Գրիգորյանը ներկայացրեց հռչակագրի հիմնադրույթները, ակումբի նպատակներն ու խնդիրները, գործունեության հիմնական սկզբունքները` կոչ անելով երիտասարդներին միանալ նախաձեռնությանը եւ ընդլայնել հասարակական-քաղաքական կյանքին ու հայրենիքի ապագայի կերտմանը մասնակցելու հնարավորությունները:
«Ազգային ժողովրդավարների դաշինք» կուսակցության նախագահ Արշակ Սադոյանը կարեւորեց նախաձեռնությունը` ավագ սերնդի քաղաքական գործիչների գաղափարները երիտասարդ սերնդի ուժերով իրականացնելու տեսանկյունից: Նա նշեց, որ ակումբում կազմակերպվելու են հասարակական քննարկումներ, տրամագծորեն հակառակ տեսակետներ են ներկայացվելու: Ըստ նրա` ակումբի գաղափարը սահուն սերնդափոխությունն է:
ԱԺ պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը, ողջունելով ակումբի ստեղծումը, առաջարկեց խմբագրական փոփոխություններ հռչակագրի դրույթներում: Նրա համոզմամբ` հռչակագրում պետք է ամրագրվի, որ հետխորհրդային երկրների շարքում մտքերի փոխանակության, ընդդիմության կարծիքների արտահայտման իմաստով լավագույն պայմանները եւ նախադրյալները ստեղծված են Հայաստանում: Նա միմյանցից տարանջատեց ֆիզիկական եւ գաղափարական սերնդափոխություն հասկացությունները: Գրող, հրապարակախոս Մերուժան Տեր-Գուլանյանը, կարեւորելով նման նախաձեռնությունը, գտնում է, որ երիտասարդությունը պետք է ոգեւորված եւ ոգեշնչված լինի, ցանկանա կենսագործել ավագ սերնդի նպատակները, որոնց իրականացման համար կարեւոր է հավատը երկրի ապագայի հանդեպ:
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը ողջունեց նախաձեռնությունը եւ հավաստեց, որ աջակցելու է ակումբի մասնակիցներին: Նրա կարծիքով` նպատակը քաղաքական գործիչներ պատրաստելը չէ, քանի որ քաղաքական գործիչները քաղաքական գործունեության ճանապարհին են կայանում, պարզապես որքան շատ լինեն կարծիքներ արտահայտելու ամբիոններ, այնքան ողջամիտ քայլեր կլինեն, եւ հասարակությունը պատրաստ կլինի մարտահրավերներին: Քաղաքականությունը, ըստ նրա, սերնդափոխության չի կարող ենթարկվել, այն գործընթաց է, պետք է ունենա իր շարունակողները: ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարի կարծիքով` պետք է փորձել ոչ թե երիտասարդացնել գաղափարախոսությունը, այլ երիտասարդությանը դարձնել եղած գաղափարախոսության կրողներ: Նրա գնահատմամբ` երիտասարդների մեջ ոչ թե ազատականության կամ ազատամտության գաղափարախոսությունն է թեւածում, այլ ազգային արժեքների վերընձյուղման գաղափարախոսությունն է, որը նոր որակ է հաղորդելու մեր հասարակությանը:
Արվեստագետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Մանուկ Ստեփանյանը, Երիտասարդական խորհրդարանի նախագահ Արամայիս Գեւորգյանը, ՄԻԱԿ-ի քարտուղար Նաիրա Կարապետյանը եւ այլ երիտասարդ գործիչներ ողջունեցին նախաձեռնությունը` հուսալով, որ հանդիպումների արդյունքում հնարավոր կլինի երիտասարդների մեջ արթնացնել քաղաքացիական նախաձեռնողականությունը:
ԱԺԴ նախագահ Արշակ Սադոյանը, շնորհակալություն հայտնելով ներկաներին մասնակցության եւ հետաքրքիր քննարկման համար, հույս հայտնեց, որ ակումբի մասնակից երիտասարդները կլինեն ակտիվ եւ նախաձեռնող:
Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի ելույթը Երիտասարդ խորհրդարանականների 10-րդ գլոբալ համաժողովում

Первое заседание ОО “Политический клуб эстафеты поколений”
7 мая по инициативе  группы политических деятелей и молодежи состоялось первое заседание общественной организации (ОО) “Политический клуб эстафеты поколений”, в  повестке которой – вопрос   утверждения Декларации об учреждении новой организации.  В заседании участвовали депутаты НС, члены общественных организаций и представители СМИ.
Послание Председателя НС РА О.Абраамяна участникам учредительного собрания  “Политического клуба эстафеты поколений” озвучил главный советник спикера парламента В.Мнацаканян:
“Добро пожаловать в Национальное Собрание Республики Армения! Приветствую вашу инициативу создания прямой и непосредственной связи  между  людьми, активно занимающимися политикой.
Вы создаете новую ячейку – инструмент самоорганизации общества. Национальное Собрание и лично я готовы всемерно содействовать становлению подобных самостоятельных единиц и не пожалеем для этого никаких усилий и энергии.
Провозглашенная вами идея – передача от поколения к поколению накопленного опыта – добра и благородна. Эта улица предполагает двустороннее движение – если старшие передают молодежи свой опыт, то в ответ на это ожидают новых идей, инициатив и замыслов.
Армянское общество верно традициям. Уважение к старшим – носителям  знания и опыта – мы  впитали с детских лет. Такими нас воспитали наши родители. Однако это вовсе не означает, что молодежь должна отстраниться и дожидаться каких-то решений старших.
Каждый гражданин, а молодежь в первую очередь, должны вовлекаться во все политические процессы. Более того, поощрение вступления в активную политику молодого поколения  должно быть первоочередной задачей старших.
Мы должны совместно работать во имя воспитания гражданина будущего. А граждане грядущей  процветающей Армении формируются сегодня, возможно именно в этом зале.
Мы вместе должны искать ответы и решения возникающих перед нами вызовов, используя опыт старших и вдохновение молодых.
Желаю успехов “Политическому клубу эстафеты поколений”. Уверен, что он внесет свою лепту в дело укрепления нашей независимой государственности и развития нашей страны”.
Председатель ОО “Национальная лига молодых демократов” К.Григорян представил основные положения Декларации, цели, задачи и основные принципы деятельности  клуба, призвав молодежь солидаризироваться с инициативой и расширить возможности своего участия в общественно-политической жизни и созидании будущего родины.
Председатель партии “Блок национал-демократов” (БНД) А.Садоян отметил важность инициативы – с   точки зрения реализации идей политических деятелей старшего поколения силами молодого поколения. Он отметил, что в клубе будут организованы общественные дебаты, представлены кардинально противоположные точки зрения. По его мнению, идея клуба – плавная смена поколений.
Депутат Л.Алавердян, приветствуя создание клуба, предложила редакционные правки в положениях Декларации. Она убеждена, что в документе должен быть отмечен факт: среди постсоветских стран именно в Армении созданы наилучшие условия и предпосылки для обмена мыслями, выражения мнений оппозиции. Она попыталась дифференцировать понятия физической и идеологической смены поколений. Писатель-публицист М.Тер-Гуланян, подчеркнув важность подобной инициативы, считает, что молодежь должна быть вдохновлена и воодушевлена, сама желать претворения в жизнь целей старшего поколения, для чего важна вера в будущее страны.
Лидер фракции РПА Г.Саакян  приветствовал инициативу и заверил, что будет содействовать членам клуба. По его мнению, цель – вовсе не подготовка политических деятелей, так как политические деятели становятся таковыми на политическом поприще, - просто чем больше будет трибун для выражения мнений, тем более здравыми будут шаги, и общество будет готово к вызовам. Политика, по г-ну Саакяну, не может подвергаться смене поколений – это процесс, предполагающий своих продолжателей. По мнению руководителя фракции РПА, следует омоложать не идеологию, а сделать молодежь носителями существующей идеологии. В его оценке, среди молодежи витает не идеология либерализма или свободомыслия, а идеология переосмысления национальных ценностей, что способно придать нашему обществу новое качество.
Искусствовед, кандидат исторических наук М.Степанян, председатель Молодежного парламента А.Геворкян, секретарь "МИАК" (Объединенная национально-либеральная партия) Н.Карапетян и другие молодые деятели также приветствовали инициативу, надеясь на пробуждение в молодежи в итоге встреч гражданской инициативы.
Председатель БНД А.Садоян, поблагодарив присутствующих за интересные обсуждения,   выразил надежду на активность и инициативность молодых участников клуба.