ԻԻՀ Մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամության պատգամավորական խմբի անդամները խորհրդարանում
Մայիսի 12-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար Գալուստ Սահակյանը եւ խմբի անդամներ Նաիրա Զոհրաբյանը, Արտյուշ Շահբազյանը, Սերյոժա Աբրահամյանը, Վոլոդյա Բադալյանը, Սուքիաս Ավետիսյանը, Վահագն Մախսուդյանը  հանդիպեցին եռօրյա պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող ԻԻՀ Մեջլիսի Իրան-Հայաստան  խորհրդարանական    բարեկամության խմբի ղեկավար Արսալան Ֆաթհիփուրի  եւ խմբի անդամներ Ռոբերտ  Բեգլարյանի,  Գեւորգ Վարդանի,  Աբդոլջաբար Քյարիմիի,   Ավազ Հեյդարփուր Շահռեզայիի հետ: Հանդիպմանը ներկա էր Հայաստանում ԻԻՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Ալի Սաղաիանը:
Ողջունելով հյուրերին` Հայաստան-Իրան բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար Գալուստ Սահակյանը բարձր գնահատեց երկու երկրների միջեւ առկա ջերմ, բարեկամական հարաբերությունները: Պարոն Սահակյանն անդրադարձավ վերջերս ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ԻԻՀ կատարած պաշտոնական այցին եւ նշեց, որ այն մեծ արձագանք է գտել Հայաստանում: Երկու երկրների փոխհարաբերությունների ամրապնդման  հարցում պարոն Սահակյանը կարեւորեց խորհրդարանների դերակատարությունը, ինչպես նաեւ Հայաստանում ԻԻՀ դեսպանի կատարած լուրջ աշխատանքը:
Իրան-Հայաստան բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար Արսալան Ֆաթհիփուրը եւս ջերմ եւ բարեկամական համարեց երկու երկրների փոխհարաբերությունները եւ նշեց, որ կարեւորում են առավել գործնական հարաբերությունների հաստատումը առեւտրատնտեսական, բանկային, ապահովագրական, հարկային, մաքսային ոլորտներում: Առաջարկվեց ձեւավորել աշխատանքային խումբ եւ երկուստեք նպաստել առկա խոչընդոտների վերացմանը:
Հայաստան-Իրան բարեկամության պատգամավորական խմբի անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը նշեց, որ ԻԻՀ-ն  Հայաստանի համար կայուն եւ վստահելի գործընկեր է, եւ անհրաժեշտ է, որ փոխհարաբերությունները թեւակոխեն, նոր, չօգտագործված հնարավորությունների փուլ: Այդ առումով տիկին Զոհրաբյանը նպաստավոր համարեց Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ առկա ծրագրերը` Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցում, հիդրոէլեկտրակայանի կառուցում Արաքս գետի վրա եւ այլն: Երկրորդելով իրանցի խորհրդարանականին` տիկին Զոհրաբյանը վերահաստատեց Հայաստանի դիքորոշումը  խաղաղ նպատակներով միջուկային էներգիա օգտագործելու Իրանի իրավունքը եւ կարեւորեց ՄԱԿ-ի  62-րդ ԳԱ նստաշրջանում Ադրբեջանի ներկայացրած “Իրավիճակն Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներում” բանաձեւի քվեարկության ժամանակ Իրանի չեզոք դիրքորոշումը: Առեւտրատնտեսական կապերի խորացումից բացի տիկին Զոհրաբյանը կարեւոր  համարեց   նաեւ երկկողմ գիտակրթական ծրագրերի մշակումը եւ իրականացումը:
Հայաստան-Իրան բարեկամության պատգամավորական խմբի անդամ Վոլոդյա Բադալյանը բարձր գնահատեց Իրանի ցուցաբերած օգնությունը մեր երկրի համար դժվար տարիներին: Պատգամավորը նկատեց, որ այսօր էլ կարեւորվում է դեպի Իրան երկաթուղու ընդլայնումը, նավթամշակման գործարանի կառուցումը:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամության պատգամավորական խմբի անդամներին ընդունեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը: Հանդիպմանը ներկա էր Հայաստանում ԻԻՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Ալի Սաղաիանը:
Բարձր գնահատելով  Հայաստան-Իրան միջպետական բարեկամական հարաբերությունների ներկա մակարդակը` պարոն Ռուստամյանը համոզմունք հայտնեց, որ Իրանի հավասարակշիռ եւ կառուցողական քաղաքականությունը,  ինչպես նաեւ  հայ-իրանական համագործակցությունը նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ամրապնդմանը: Պարոն Ռուստամյանի կարծիքով տարածաշրջանային խնդիրների կարգավորման հարցում Իրանը պետք է ունենա իր կարեւոր դերակատարությունը եւ տեղը, ինչը բխում է տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերից: Երկու երկրների հարաբերությունների խորացման հարցում Արմեն Ռուստամյանը առանձնացրեց  միջխորհրդարանական փոխգործակցության, փոխայցերի   եւ միջազգային կառույցներում համագործակցության կարեւորությունը:
Իրանի Մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար Արսալան Ֆաթհիփուրը  անհրաժեշտ համարեց  երկու երկրների եւ խորհրդարանների միջեւ փոխգործակցության խորացումը` շեշտելով երկու պետությունների բարեկամական հարաբերությունների կարեւորությունը նաեւ տարածաշրջանային առումով: Նա համոզմունք հայտնեց, որ տարածաշրջանային հակամարտությունները եւ խնդիրները պետք է կարգավորվեն միմիայն տարածաշրջանի երկրների ուժերով: Նշվեց, որ երկու երկրների միջեւ ամրապնդվում են քաղաքական ու տնտեսական կապերը, խորանում է միջխորհրդարանական բարեկամությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին հայ-թուրքական հարաբերություններին առնչվող եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:
Նույն օրը ԻԻՀ Մեջլիսի Իրան - Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամներն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ, Հայոց  Մեծ Եղեռնի զոհերի հուշահամալիր,  որտեղ ծաղիկներ դրեցին ցեղասպանության զոհերի  հուշակոթողին, լռությամբ հարգեցին մեկ ու կես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը։
Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամներն եղան նաեւ Հայոց ցեղասպանության ինստիտուտ-թանգարանում, ծանոթացան 1915-1923թթ տեղի ունեցած Հայոց մեծ ողբերգության մասին պատմող փաստաթղթերին եւ ցուցանմուշներին։
Պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Արսալան Ֆաթհիփուրը գրառում կատարեց պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում. «Պատմության ընթացքում հայ ժողովուրդը ունեցել է շատ դժվարություններ եւ խնդիրներ, հուսամ, որ ապագան հայ ժողովրդի համար կլինի առանց որեւէ ողբերգությունների, եւ հայ ժողովուրդը կապրի հանգիստ եւ խաղաղ»։
ԻԻՀ Մեջլիսի Իրան - Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամ, հայազգի Ռոբերտ Բեգլարյանը նշեց . «Իրանահայությունը ջանք չի խնայել հնարավորության սահմաններում Իրանի ժողովրդին առավել իրազեկել Հայոց ցեղասպանության մասին։ Մենք եւս ջանք ենք թափում, որ Իրանի խորհրդարանն ընդունի Հայոց ցեղասպանությունը։ Յուրաքանչյուր տարի Իրանի տարբեր համայնքներում, մասնավորապես Թեհրանում եւ Սպահանում կազմակերպում ենք Հայոց Մեծ եղեռնի նահատակների ոգեկոչման արարողություններ, որին ներկա են լինում իրանցի ուսանողներ, մասնագետներ։ Համատեղ կազմակերպվում են քայլարշավներ։ Իրանի ժողովրդի համակրանքը մեծ է հայ ժողովրդի նկատմամբ»։

Члены парламентской группы дружбы Иран – Армения Меджлиса ИРИ в парламенте
12 мая лидер парламентской группы дружбы Армения – Иран НС РА Г.Саакян и члены группы Н.Зограбян, А.Шахбазян, С.Абрамян, В.Бадалян, С.Аветисян, В.Махсудян встретились с находящимися в Армении с трехдневным визитом    председателем парламентской группы дружбы Иран – Армения  Меджлиса Исламской Республики Иран (ИРИ)  Арсаланом Фатхипуром и членами группы Р.Бегларяном, Г.Варданом. А.Кярими, А.Гейдарпуром Шахрезой.
Приветствуя гостей, председатель парламентской группы дружбы Армения – Иран Г.Саакян высоко оценил существующие между двумя странами теплые отношения. Г-н Саакян обратился к недавнему визиту Президента РА С.Саргсяна в ИРИ, имевшему в Армении большой резонанс. В упрочении   взаимоотношений двух стран г-н Саакян подчеркнул роль парламентов, а также проводимую послом ИРИ в Армении продуктивную работу.
Председатель парламентской группы дружбы Иран – Армения  Арсалан Фатхипур также отметил теплые и дружественные взаимоотношения двух стран, подчеркнул важность установления более деловых отношений в торгово-экономической, банковской, налоговой, таможенной сферах, в области страхования. Предложено было сформировать рабочую группу и совместными усилиями устранить существующие препоны.
Член группы дружбы Армения – Иран Н.Зограбян отметила, что ИРИ для Армении – постоянный и надежный партнер и необходимо, чтобы взаимоотношения перешли  в новую фазу. В этом аспекте она  считает благоприятными существующие между странами планы строительства железной дороги Иран-Армения, ГЭС на Араксе и т.д. Вторя иранским парламентариям, г-жа Зограбян подтвердила право Ирана на мирное использование атомной энергии и подчеркнула нейтральную позицию ИРИ на 62-й сессии ООН при голосовании по представленной азербайджанской делегацией резолюции “Ситуация на оккупированных территориях Азербайджана”.   Помимо углубления торгово-экономических связей, Н.Зограбян считает важным также разработку и реализацию двусторонних научно-образовательных программ.
Член парламентской группы дружбы Армения – Иран В.Бадалян  высоко оценил помощь, оказанную Ираном в трудные для нашей страны годы. Депутат заметил, что и сегодня актуальны  прокладка железной дороги в Иран, строительство нефтеперерабатывающего завода.
Членов парламентской группы дружбы Иран – Армения  Меджлиса ИРИ  принял также председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Рустамян. Во встрече участвовал  Чрезвычайный и Полномочный Посол ИРИ в Армении Сейед Али Сахаиан.
Высоко оценивая современный уровень дружественных межгосударственных отношений,    г-н Рустамян выразил уверенность, что взвешенная и конструктивная политика Ирана, а также армяно-иранское сотрудничество  содействуют упрочению мира и стабильности в регионе. По мнению Рустамяна, Иран должен играть важную роль в вопросе урегулирования региональных проблем, что исходит из интересов всех стран региона. В вопросе углубления отношений двух стран А.Рустамян выделил важность межпарламентского взаимосотрудничества, взаимных визитов и сотрудничества в международных структурах.
Председатель парламентской группы дружбы Иран – Армения  Арсалан Фатхипур считает необходимым углубление взаимодействия между двумя странами и парламентами, подчеркивает важность дружественных отношений обоих государств также в региональном аспекте. Он уверен, что   региональные конфликты и проблемы должны решаться только усилиями стран региона. Отмечено было, что между двумя странами укрепляются политические и экономические связи, углубляется межпарламентская дружба.
В ходе встречи стороны обсудили также армяно-турецкие отношения и другие представляющие взаимный интерес вопросы.
В тот же день члены парламентской группы дружбы Иран – Армения Меджлиса ИРИ посетили мемориал Геноцида армян в Цицернакаберде, возложив венок и почтив минутой молчания память полутора миллионов жертв.
Члены парламентской группы дружбы Иран – Армения  посетили также музей Геноцида армян, ознакомились с документами и экспонатами, свидетельствующими  о трагедии армянского народа в 1915-1923 гг.
Руководитель парламентской группы дружбы Иран – Армения  Арсалан Фатхипур оставил в книге почетных гостей следующую запись: “Армянский народ пережил множество трудностей и бед в своей истории; надеюсь, грядущее Армении впредь не ознаменуется  трагедиями и  армянский народ  будет жить в спокойствии и мире”.
Член парламентской группы дружбы Иран – Армения, армянин по происхождению  Р.Бегларян отметил: “Армяне Ирана в пределах  своих возможностей не жалеют усилий для ознакомления иранцев с Геноцидом армян. Мы также стремимся к признанию парламентом Ирана Геноцида армян. Ежегодно в различных общинах Ирана, в частности в Тегеране и Исфагане, организуются   церемонии поминания жертв  Мец Егерна (Великой Армянской Резни), в которых участвуют также иранские студенты, специалисты. Организуются совместные шествия. Велики симпатии народа Ирана к армянскому народу ”.