1983-1984 թթ. աշխատել է Աբովյանի մանկապատանեկան մարզադպրոցում որպես մարզիչ: 1984-1986 թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1990 թ. գերազանցությամբ ավարտել է Երեւանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի պլանատնտեսագիտական ‎ֆակուլտետը` ստանալով տնտեսագետի մասնագիտություն:
1990-1992 թթ. եւ 1994-1997 թթ. աշխատել է Ագրոարդբանկի Աբովյանի մասնաճյուղում որպես տնտեսագետ, այնուհետեւ կառավարիչ: 1992-1994 թթ. եւ 1997-1998 թթ. աշխատել է ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվայում, որպես առեւտրային ձեռնարկության գործա‎դիր տնօրեն:
1998 թ-ին աշխատել է  ՀՀ տրանսպորտի նախարարության հայկական երկաթուղու համակարգում, աշխատելով «ՀՀ երկաթուղու փոխադրումներ» ՊՓԲԸ-ում փոխտնօրեն, 1999 թ-ից` տնօրեն, իսկ 2003 թ-ի փետրվարից «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալ:
2003-2004 թթ. աշխատել է ՀՀ էներգետիկայի փոխնախարար, իսկ 2004-2007 թթ.` «Էյսի‎ֆին Ռոյալ» ՍՊԸ տնօրեն:
2006թ. ուսումնական տարվանից դասավանդում է Երեւանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում:
2007թ. մայիսի 12-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից :
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդի անդամ է:
2009թ. մայիսի 18-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:

Biography of the Chairman of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan
He was born on October 30, 1966 in Kajaran.
1983-1984 he worked as a trainer at Abovian youth sports school. 1984-1986 he served in the Soviet Army. In 1990 graduated from the Faculty of Planning Economy of Yerevan State Institute of National Economy. He received degree of an economist.
1990-1992 and 1994-1997 he worked as an economist, later manager at Abovian branch of Agroardbank. 1992-1994 and 1997-1998 he worked as an executive director of trade enterprise in Moscow, capital of the Russian Federation.
In 1998 he worked Deputy Director at RA Railway Transport State CJSC of the Armenian Railway system of RA Ministry of Transport. From 1999 he has been Director, later Deputy Director General at Armenian Railway CJSC.
2003-2004 - Deputy Minister of Energy of the Republic of Armenia.
2004-2007 he worked Director at AC-Fin Royal LLC.
From 2006 he has given lectures at Yerevan State University of Economics.
He is a member of the board of the Republican Party of Armenia.
On May 18, 2009 he was elected Chairman of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport,