Ծնվել է 1958թ. փետրվարի 13-ին Անիի շրջանի Սառնաղբյուր գյուղում (այժմ` Շիրակի մարզ):
1982թ. ավարտել է Երեւանի Կ. Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտը, 1987թ.` ԽՄԿԿ կենտկոմին առընթեր մարքսիզմ-լենինիզմի համալսարանի հայկական մասնաճյուղը: Ինժեներ-մեխանիկ: Պարգեւատրվել է ՊՆ «Անդրանիկ Օզանյան» մեդալով (2005թ.) եւ ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով (2006 թ.):
1982-1990թթ. աշխատել է Երեւանի հիդրոապարատների գործարանում ինժեներ-կոնստրուկտոր, ավագ ինժեներ, բաժնի պետ, արտադրության պետի տեղակալ, արտադրամասի պետ: 1995թ.` Երեւանի փորձարարական-մեքենաշինական գործարանի գլխավոր ճարտարագետի տեղակալ, 1995-1998թթ.` Հայաստանի առեւտրաարդյունաբերական պալատի բաժնի վարիչ,1998-2003թթ.` «Հայմամուլ» ՊՓԲԸ փոխտնօրեն: Արցախյան ազատամարտի տարիներին զբաղվել է զենք-զինամթերքի արտադրմամբ եւ առաքմամբ: ԽՍՀՄ-ում ընդհատակյա գործող Ազգային միացյալ կուսակցության /ԱՄԿ/ անդամ, հետագայում` ՀՀԿ անդամ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրաակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: Օտարերկրյա պետություններից եւ միջազգային կազմակերպություններից ստացված փոխառությունների, վարկերի, դրամաշնորհների եւ մարդասիրական օգնությունների օգտագործման արդյունավետությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի անդամ: ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի հայաստանյան պատվիրակության անդամ:
2007թ. մայիսի 12-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից: ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ:  ԱԺ ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ: 2008 թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ՀՀ Ազգային ժողովի ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ: Միջխորհրդարանական միությունում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար: ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:

Родился 13 февраля 1958 г. в с. Сарнахбюр Анийского района (ныне – Ширакская обл.).
В 1982 г. окончил Ереванский Политехнический институт им. К.Маркса, в 1987 г. – Армянский филиал Университета марксизма-ленинизма при ЦК КПСС. Инженер-механик. Награжден медалью МО РА “Андраник Озанян” (2005) и памятной медалью Премьер-министра РА (2006).
В  1982-1990 гг. - инженер-конструктор, старший инженер, начальник отдела, заместитель начальника производства, начальник цеха на Ереванском заводе гидроагрегатов. В 1995 г. являлся  заместителем главного инженера Ереванского опытно­машиностроительного завода, в 1995-1998 гг. – заведующий  отделом Торгово-промышленной палаты Армении, в 1998-2003гг. – заместитель  директора ГЗАО “Аймамул” (“Армпечать”). В годы национально-освободительной борьбы Арцаха    занимался созданием и наращиванием арсенала. Член нелегально действовавшей в СССР Национальной Объединенной партии (МАК), впоследствии – член Республиканской партии Армении (РПА).  Член Совета РПА.
В 2003-2007гг. – депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Член Постоянной комиссии НС по внешним сношениям. Член фракции РПА. Член совета РПА. Член Временной комиссии, изучающей эффективность использования полученных от иностранных государств и международных организаций займов, кредитов, грантов и гуманитарной помощи. Член армянской делегации  в ПА ОБСЕ.
12 мая 2007 г. избран депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от
РПА. Член Постоянной комиссии НС по внешним сношениям. Председатель временной Счетной комиссии НС. Председатель Временной комиссии НС РА по изучению произошедших 1-2 марта 2008 г. в городе Ереване событий и их причин. Глава делегации НС РА в Межпарламентском Союзе. Секретарь фракции РПА. Член Совета РПА.