Մայիսի 18-ին  Ազգային ժողովի հերթական քառօրյա նիստերն սկսվեցին չորրորդ գումարման հինգերորդ  նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին, քառօրյա նիստերի օրակարգի մասին եւ մի շարք օրենքների նախագծերի քննարկման հատուկ կարգի մասին ԱԺ որոշման նախագծերի հաստատումով:
Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը տեղեկացրեց, որ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Աղաբեկյանը հրաժարական է ներկայացրել, իսկ ԱԺ ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանին փոխարինել է ԱԺ պատգամավոր ագիկ Մելիքյանը:
Ազգային ժողովը քվեարկությամբ ընդունեց նախորդ քառօրյայի վերջին նիստում քննարկված 3 օրինագծերը եւ 2 միջազգային պայմանագրերը, իսկ «Որսի եւ որսորդական տնտեսության վարման մասին» եւ «Քրեական օրենսգրքում» փոփոխություններ առաջարկող օրենքի նախագծերի փաթեթի քվեարկությունը հեղինակի` ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանի առաջարկով հետաձգվեց, քանի որ ըստ նրա` օրինագծի վերաբերյալ ստացվել են  արժեքավոր առաջարկներ, որոնք պետք է քննարկվեն:
Այնուհետեւ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն առաջարկեց քննարկել  ԱԺ քառօրյա նիստերի օրակարգում ընդգրկված ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալի եւ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի ընտրությունների հարցը:
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը  ԱԺ փոխնախագահի թափուր պաշտոնի համար խմբակցության անունից առաջադրեց Սամվել Նիկոյանի թեկնածությունը:
Միակ թեկնածուն` Սամվել Նիկոյանը, շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանի հանրապետական կուսակցությանը եւ  խմբակցությանը վստահության համար եւ քանի որ խորհրդարանական երկարատեւ աշխատանքի ընթացքում իր կատարած աշխատանքը եղել է թափանցիկ, բոլորի աչքի առաջ, ուստի հարկ չհամարեց ներկայացնել խորհրդարանական իր գործունեության մանրամասները: Անդրադառնալով Ազգային ժողովի հեղինակության բարձրացման եւ  այդ հարցում ԱԺ փոխնախագահի դերակատարման խնդրին` նա նկատեց, որ այդ հարցը կարգավորված է ՀՀ Սահմանադրությամբ եւ ՀՀ համապատասխան օրենքներով. մնում է միայն հետեւողականորեն կիրառել իշխանության երեք ճյուղերի միջեւ զսպման եւ հավասարակշռման վերաբերյալ համապատասխան դրույթները:
Ելույթից հետո Սամվել Նիկոյանը պատասխանեց պատգամավորների հարցերին:
ՀՀԿ խմբակցության անունից  Գագիկ Մինասյանը, ԲՀԿ խմբակցության անունից Արամ Սաֆարյանը  համոզմունք հայտնեցին, որ Սամվել Նիկոյան մարդու եւ քաղաքացու բարեմասնությունները, քաղաքական փորձառությունն ու սկզբունքայնությունը կնպաստեն նոր պաշտոնում նրա արդյունավետ աշխատանքին եւ առաջարկեցին իրենց գործընկերներին կողմ քվեարկել թեկնածուի օգտին:
Թեկնածուի մասին բարձր գնահատանքի խոսքեր ասացին նաեւ ԱԺ պատգամավորներ Հովհաննես Մարգարյանը եւ Նաիրա Զոհրաբյանը, իսկ ԱԺ պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը նկատեց, որ միշտ չէ, որ սկզբունքայնությամբ է պայմանավորված եղել թեկնածուի դիրքորոշումը, այլ երբեմն նաեւ  կուսակցական -քաղաքական մոտեցումներով, ուստի ընտրվելու դեպքում թեկնածուն առավել սկզբունքային պետք է լինի:
Եզրափակիչ ելույթում Սամվել Նիկոյանը նախ շնորհակալություն հայտնեց վստահության եւ իր մասին հնչած գովեստի խոսքերի համար`  նշելով, որ սկզբունքային լինել չի նշանակում ուրիշների «սկզբունքին» հետեւել, համաձայնել նրա հետ կամ էլ քաղաքական թիմի մոտեցումներին դեմ լինել. ինքը գաղափարական հենք ունեցող մի կուսակցության անդամ է, որը որոշակի քաղաքական ծրագրեր է իրականացնում իր յուրաքանչյուր անդամի մասնակցությամբ ու ջանքերի շնորհիվ:
ԱԺ  գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի թափուր տեղի համար ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը խմբակցության անունից առաջադրեց ԱԺ պատգամավոր Արտակ Դավթյանի թեկնածությունը:
Թեկնածուն շնորհակալություն հայտնեց ՀՀԿ խմբակցությանը վստահության համար` նշելով, որ ինքը գիտակցում է այն պատասխանատվությունը, որը ընտրվելու դեպքում  ստանձնելու է` համակարգելու հանձնաժողովին վերապահված ոլորտների օրենսդրական կարգավորմանն առնչվող աշխատանքները: Նա ներկայացրեց հանձնաժողովի նախագահի անելիքների, աշխատանքը արդյունավետ կազմակերպելու վերաբերյալ իր պատկերացումները եւ պատասխանեց պատգամավորների հարցերին:
ԱԺ պատգամավորներ Ստյոպա Սաֆարյանը, Արմեն Մարտիրոսյանը եւ Լարիսա Ալավերդյանը իրենց ելույթներում անդրադարձան հանձնաժողովի իրավասության ոլորտներում առկա հիմնախնդիրներին եւ հույս հայտնեցին, որ հանձնաժողովի ապագա նախագահը հետեւողական պետք է լինի`  կարգավորելու դրանք:
ԱԺ պատգամավորներ Դավիթ Հարությունյանը եւ Սուքիաս Ավետիսյանը համոզմունք հայտնեցին, որ պատասխանատվության բարձր գիտակցում  եւ սկզբունքներ ունեցող  թեկնածուն միանգամայն համապատասխանում է հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնի առաջադրած պահանջներին եւ պատվով կկատարի իր առջեւ դրված խնդիրները:
ԲՀԿ խմբակցության անունից Արամ Սաֆարյանը, իսկ ՀՀԿ խմբակցության անունից Մկրտիչ Մինասյանը ներկայացրին իրենց քաղաքական ուժերի դրական գնահատականը թեկնածուի վերաբերյալ եւ կոչ արեցին քվեարկել Արտակ Դավթյանի օգտին:
Ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի  նախագահ ընտրված Գագիկ Մելիքյանը տեղեկացրեց, որ  հաշվիչ հանձնաժողովի երկրորդ նիստում քննարկվել է երկու թափուր պաշտոններում առաջադրված թեկնածուների ընտրությունը կազմակերպելու հարցը, պատգամավորներին ծանոթացրեց  քվեարկությանն առնչվող մանրամասներին եւ հրավիրեց մասնակցելու փակ գաղտնի քվեարկությանը:
Քվեարկությունից հետո ԱԺ ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մելիքյանը տեղեկացրեց, որ քվեարկության արդյունքներով` 104 կողմ եւ 3 դեմ ձայներով Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ է ընտրվել Սամվել Նիկոյանը, իսկ 102 կողմ, 6 դեմ ձայներով ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ   է ընտրվել Արտակ Դավթյանը:
Ազգային ժողովը քննարկեց երկրորդ ընթերցման ներկայացված «Քաղաքաշինության մասին» եւ մի շարք օրենքներում լրացումներ եւ փոփոխություններ առաջարկող օրինագծերի փաթեթը, «Ավիացիայի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ  «Օդանավ շահագործողների պատասխանատվության ապահովագրության նվազագույն ծածկույթի սահմանաչափերը սահմանելու մասին» (նախագծերի փաթեթ), «Հոգեբուժական օգնության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին», «ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «Քաղաքացիական կացության ակտերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «ՀՀ հողային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ երրորդ ընթերցման ներկայացված «Պետական սուրհանդակային կապի մասին» օրինագծերը:
«Պետական սահմանի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը ներկայացրեց համահեղինակ Հովհաննես Մարգարյանը: Նա տեղեկացրեց, որ մի խումբ բնակիչներ չեն կարողանում  կատարել ՀՀ սահմանային շերտում իրենց պատկանող պտղատու այգիների սանիտարական մաքրման աշխատանքները եւ ծառահատումները սահմանային շերտ մուտք գործող անձանց վրա տարածվող սահմանափակումների պատճառով: Խնդիրն այն է, որ «Պետական սահմանի մասին» ՀՀ օրենքը արգելում է սահմանային շերտ մուտք գործող անձանց բնափայտի մթերմամբ զբաղվել` չնախատեսելով  որեւէ բացառություն: Բացի այդ, անհիմն է դիատարկվում ոչ առեւտրային նպատակներով իրականացվող ձկնորսության արգելումը: Սույն օրենքի նախագիծը նպատակ է հետապնդում վերացնել վերը նշված խնդիրները:
Բանախոսը նշեց նաեւ, որ առաջարկվող նախագծի վերաբերյալ ստացվել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության եւ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության դրական կարծիքները: ՀՀ կառավարությունն առաջարկել է այդ տարածքներում  թույլատրելի աշխատանք համարել նաեւ խոտհունձը, ինչը հեղինակներն ընդունել են:

18 мая очередные четырехдневные заседания НС начались  с утверждения проектов решения о внесении дополнений в повестку дня пятой сессии НС четвертого созыва, о повестке дня четырехдневки и особом порядке обсуждения ряда проектов законов.
Председатель НС О.Абраамян сообщил, что председатель Постоянной комиссии НС по обороне, нацбезопасности и внутренним делам А.Агабекян представил прошение об отставке, а председателя временной Счетной комиссии НС С.Никояна заменил депутат Г.Меликян.
Национальное Собрание   приняло голосованием обсуждавшиеся на  последнем заседании прошлой четырехдневки 3 законопроекта и 2 международных договора, а голосование пакета проектов законов о внесении изменений в закон “Об охоте и ведении охотничьего хозяйства” и Уголовный кодекс РА по предложению автора В.Даллакяна – отложено.
Далее Председатель НС О.Абраамян предложил обсудить включенный в повестку дня четырехдневки вопрос избрания заместителя спикера парламента и председателя Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта.
Руководитель фракции РПА Г.Саакян предложил от имени фракции выдвинуть на вакантное место кандидатуру С.Никояна. Единственный кандидат – С.Никоян – поблагодарил РПА и фракцию за доверие и, считая проделанную им в течение долгих лет работу достаточно прозрачной, на виду у всех, не стал детализировать свою парламентскую деятельность. Обратившись к задаче повышения авторитета НС и роли зампредседателя парламента в этом аспекте, он заметил, что данный вопрос урегулирован Конституцией РА и соответствующими законами РА – остается лишь последовательно применять соответствующие положения о сдерживании и сбалансировании трех ветвей власти.
После выступления С.Никоян ответил на вопросы депутатов.
От имени фракций РПА и ППА, соответственно Г.Минасян и А.Сафарян, выразив надежду на то, что человеческие и гражданские качества, политический опыт и принципы С.Никояна позволят ему работать на новой должности продуктивнее, предложили своим коллегам проголосовать в пользу кандидата.
Высоко оценили кандидата также депутаты О.Маргарян и Н.Зограбян. Депутат НС Л.Алавердян заметила, что позиция кандидата не всегда была принципиальной,  порою обуславливаясь  партийно-политическими мотивами, поэтому в случае избрания кандидат должен быть более принципиальным.
В заключительном выступлении  С.Никоян поблагодарил за доверие и прозвучавшую в его адрес похвалу, отметив в то же время, что быть принципиальным не означает следовать чужим “принципам”, соглашаться с ними или быть против подходов политической команды. Он является членом партии, имеющей идеологическую базу,   реализующей определенные политические программы участием и усилиями каждого своего члена.
Лидер фракции РПА Г.Саакян предложил от имени фракции выдвинуть на вакантное место председателя Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта кандидатуру депутата А.Давтяна.
Кандидат поблагодарил фракцию РПА за доверие, отметив, что осознает, в случае избрания, свою ответственность по координации работ по законодательному урегулированию   сфер, находящихся в ведении комиссии. Он представил функции председателя комиссии, свои соображения по эффективной организации работы и ответил на вопросы депутатов.
Депутаты НС С.Сафарян, А.Мартиросян и Л.Алавердян в своих выступлениях коснулись существующих в сферах компетенции комиссии проблем и выразили надежду на последовательность будущего председателя комиссии в деле их урегулирования.
От имени фракций ППА и РПА  соответственно А.Сафарян и М.Минасян представили позитивные оценки своих политических сил по кандидатуре и призвали проголосовать в пользу А.Давтяна.
Избранный председателем временной Счетной комиссии Г.Меликян проинформировал, что на втором заседании комиссии был поставлен вопрос об организации выборов выдвинутых кандидатов на два вакантных места, ознакомил депутатов с деталями голосования и пригласил их принять участие в закрытом тайном голосовании.
После голосования председатель временной Счетной комиссии Г.Меликян сообщил, что по итогам голосования заместителем Председателя НС избран С.Никоян – при 104 голосах “за” и 3 - “против”, а председателем Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта – А.Давтян,  при 102 голосах “за”, 6 - “против”.
НС обсудило представленный во втором чтении пакет законопроектов, предлагающий  дополнения и изменения  в законы “О градостроительстве”, “Об авиации”,    “О психиатрической помощи”,    “Об административно-территориальном делении РА”, “Об актах записи гражданского состояния”, “Кодекс РА об административных правонарушениях”, Земельный кодекс и законопроект “О курьерской службе”, представленный в третьем чтении.
Законопроект “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О Государственной границе РА” представил соавтор О.Маргарян.