Մայիսի 18-ին  Ազգային ժողովի հերթական քառօրյա նիստերն սկսվեցին չորրորդ գումարման հինգերորդ  նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին, քառօրյա նիստերի օրակարգի մասին եւ մի շարք օրենքների նախագծերի քննարկման հատուկ կարգի մասին ԱԺ որոշման նախագծերի հաստատումով:
Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը տեղեկացրեց, որ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Աղաբեկյանը հրաժարական է ներկայացրել, իսկ ԱԺ ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանին փոխարինել է ԱԺ պատգամավոր ագիկ Մելիքյանը:
Ազգային ժողովը քվեարկությամբ ընդունեց նախորդ քառօրյայի վերջին նիստում քննարկված 3 օրինագծերը եւ 2 միջազգային պայմանագրերը, իսկ «Որսի եւ որսորդական տնտեսության վարման մասին» եւ «Քրեական օրենսգրքում» փոփոխություններ առաջարկող օրենքի նախագծերի փաթեթի քվեարկությունը հեղինակի` ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանի առաջարկով հետաձգվեց, քանի որ ըստ նրա` օրինագծի վերաբերյալ ստացվել են  արժեքավոր առաջարկներ, որոնք պետք է քննարկվեն:
Այնուհետեւ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն առաջարկեց քննարկել  ԱԺ քառօրյա նիստերի օրակարգում ընդգրկված ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալի եւ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի ընտրությունների հարցը:
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը  ԱԺ փոխնախագահի թափուր պաշտոնի համար խմբակցության անունից առաջադրեց Սամվել Նիկոյանի թեկնածությունը:
Միակ թեկնածուն` Սամվել Նիկոյանը, շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանի հանրապետական կուսակցությանը եւ  խմբակցությանը վստահության համար եւ քանի որ խորհրդարանական երկարատեւ աշխատանքի ընթացքում իր կատարած աշխատանքը եղել է թափանցիկ, բոլորի աչքի առաջ, ուստի հարկ չհամարեց ներկայացնել խորհրդարանական իր գործունեության մանրամասները: Անդրադառնալով Ազգային ժողովի հեղինակության բարձրացման եւ  այդ հարցում ԱԺ փոխնախագահի դերակատարման խնդրին` նա նկատեց, որ այդ հարցը կարգավորված է ՀՀ Սահմանադրությամբ եւ ՀՀ համապատասխան օրենքներով. մնում է միայն հետեւողականորեն կիրառել իշխանության երեք ճյուղերի միջեւ զսպման եւ հավասարակշռման վերաբերյալ համապատասխան դրույթները:
Ելույթից հետո Սամվել Նիկոյանը պատասխանեց պատգամավորների հարցերին:
ՀՀԿ խմբակցության անունից  Գագիկ Մինասյանը, ԲՀԿ խմբակցության անունից Արամ Սաֆարյանը  համոզմունք հայտնեցին, որ Սամվել Նիկոյան մարդու եւ քաղաքացու բարեմասնությունները, քաղաքական փորձառությունն ու սկզբունքայնությունը կնպաստեն նոր պաշտոնում նրա արդյունավետ աշխատանքին եւ առաջարկեցին իրենց գործընկերներին կողմ քվեարկել թեկնածուի օգտին:
Թեկնածուի մասին բարձր գնահատանքի խոսքեր ասացին նաեւ ԱԺ պատգամավորներ Հովհաննես Մարգարյանը եւ Նաիրա Զոհրաբյանը, իսկ ԱԺ պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը նկատեց, որ միշտ չէ, որ սկզբունքայնությամբ է պայմանավորված եղել թեկնածուի դիրքորոշումը, այլ երբեմն նաեւ  կուսակցական -քաղաքական մոտեցումներով, ուստի ընտրվելու դեպքում թեկնածուն առավել սկզբունքային պետք է լինի:
Եզրափակիչ ելույթում Սամվել Նիկոյանը նախ շնորհակալություն հայտնեց վստահության եւ իր մասին հնչած գովեստի խոսքերի համար`  նշելով, որ սկզբունքային լինել չի նշանակում ուրիշների «սկզբունքին» հետեւել, համաձայնել նրա հետ կամ էլ քաղաքական թիմի մոտեցումներին դեմ լինել. ինքը գաղափարական հենք ունեցող մի կուսակցության անդամ է, որը որոշակի քաղաքական ծրագրեր է իրականացնում իր յուրաքանչյուր անդամի մասնակցությամբ ու ջանքերի շնորհիվ:
ԱԺ  գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի թափուր տեղի համար ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը խմբակցության անունից առաջադրեց ԱԺ պատգամավոր Արտակ Դավթյանի թեկնածությունը:
Թեկնածուն շնորհակալություն հայտնեց ՀՀԿ խմբակցությանը վստահության համար` նշելով, որ ինքը գիտակցում է այն պատասխանատվությունը, որը ընտրվելու դեպքում  ստանձնելու է` համակարգելու հանձնաժողովին վերապահված ոլորտների օրենսդրական կարգավորմանն առնչվող աշխատանքները: Նա ներկայացրեց հանձնաժողովի նախագահի անելիքների, աշխատանքը արդյունավետ կազմակերպելու վերաբերյալ իր պատկերացումները եւ պատասխանեց պատգամավորների հարցերին:
ԱԺ պատգամավորներ Ստյոպա Սաֆարյանը, Արմեն Մարտիրոսյանը եւ Լարիսա Ալավերդյանը իրենց ելույթներում անդրադարձան հանձնաժողովի իրավասության ոլորտներում առկա հիմնախնդիրներին եւ հույս հայտնեցին, որ հանձնաժողովի ապագա նախագահը հետեւողական պետք է լինի`  կարգավորելու դրանք:
ԱԺ պատգամավորներ Դավիթ Հարությունյանը եւ Սուքիաս Ավետիսյանը համոզմունք հայտնեցին, որ պատասխանատվության բարձր գիտակցում  եւ սկզբունքներ ունեցող  թեկնածուն միանգամայն համապատասխանում է հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնի առաջադրած պահանջներին եւ պատվով կկատարի իր առջեւ դրված խնդիրները:
ԲՀԿ խմբակցության անունից Արամ Սաֆարյանը, իսկ ՀՀԿ խմբակցության անունից Մկրտիչ Մինասյանը ներկայացրին իրենց քաղաքական ուժերի դրական գնահատականը թեկնածուի վերաբերյալ եւ կոչ արեցին քվեարկել Արտակ Դավթյանի օգտին:
Ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի  նախագահ ընտրված Գագիկ Մելիքյանը տեղեկացրեց, որ  հաշվիչ հանձնաժողովի երկրորդ նիստում քննարկվել է երկու թափուր պաշտոններում առաջադրված թեկնածուների ընտրությունը կազմակերպելու հարցը, պատգամավորներին ծանոթացրեց  քվեարկությանն առնչվող մանրամասներին եւ հրավիրեց մասնակցելու փակ գաղտնի քվեարկությանը:
Քվեարկությունից հետո ԱԺ ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մելիքյանը տեղեկացրեց, որ քվեարկության արդյունքներով` 104 կողմ եւ 3 դեմ ձայներով Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ է ընտրվել Սամվել Նիկոյանը, իսկ 102 կողմ, 6 դեմ ձայներով ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ   է ընտրվել Արտակ Դավթյանը:
Ազգային ժողովը քննարկեց երկրորդ ընթերցման ներկայացված «Քաղաքաշինության մասին» եւ մի շարք օրենքներում լրացումներ եւ փոփոխություններ առաջարկող օրինագծերի փաթեթը, «Ավիացիայի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ  «Օդանավ շահագործողների պատասխանատվության ապահովագրության նվազագույն ծածկույթի սահմանաչափերը սահմանելու մասին» (նախագծերի փաթեթ), «Հոգեբուժական օգնության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին», «ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «Քաղաքացիական կացության ակտերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «ՀՀ հողային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ երրորդ ընթերցման ներկայացված «Պետական սուրհանդակային կապի մասին» օրինագծերը:
«Պետական սահմանի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը ներկայացրեց համահեղինակ Հովհաննես Մարգարյանը: Նա տեղեկացրեց, որ մի խումբ բնակիչներ չեն կարողանում  կատարել ՀՀ սահմանային շերտում իրենց պատկանող պտղատու այգիների սանիտարական մաքրման աշխատանքները եւ ծառահատումները սահմանային շերտ մուտք գործող անձանց վրա տարածվող սահմանափակումների պատճառով: Խնդիրն այն է, որ «Պետական սահմանի մասին» ՀՀ օրենքը արգելում է սահմանային շերտ մուտք գործող անձանց բնափայտի մթերմամբ զբաղվել` չնախատեսելով  որեւէ բացառություն: Բացի այդ, անհիմն է դիատարկվում ոչ առեւտրային նպատակներով իրականացվող ձկնորսության արգելումը: Սույն օրենքի նախագիծը նպատակ է հետապնդում վերացնել վերը նշված խնդիրները:
Բանախոսը նշեց նաեւ, որ առաջարկվող նախագծի վերաբերյալ ստացվել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության եւ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության դրական կարծիքները: ՀՀ կառավարությունն առաջարկել է այդ տարածքներում  թույլատրելի աշխատանք համարել նաեւ խոտհունձը, ինչը հեղինակներն ընդունել են:

Samvel Nikoyan is Elected to the Post of Vice President of the National Assembly and Artak Davtyan to the post of Chairman of the Standing Committee
On May 18 the regular sittings of the National Assembly began by enshrinement on making addenda to the agenda of the fifth session of the fourth convocation, on the agenda of the four-day sittings and also the draft decisions of the National Assembly on special order of a number of draft laws.
The President of the National Assembly said that Mr. Artur Aghabekysn, Chairman of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of the National Assembly presented a resignation and Mr. Gagik Melikyan, Member of Parliament replaced Mr. Samvel Nikoyan, Chairman of the Ad-Hoc Committee on Counting of the National Assembly.
The National Assembly adopted by voting the three bills and international two agreements, debated during the last sitting and the voting for the draft packages foreseeing amendments to the Criminal Code and to the bill on Hunt and on Running the Hunting Economy was postponed by Mr. Viktor Dallakyan, Member of Parliament.
Then Mr. Hovik Abrahamyan, President of the National Assembly proposed to debate the issue on the agenda of the four-day sittings of the National Assembly on election of the Vice President of the National Assembly and the Chairman to the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport of the National Assembly.
Mr. Galust Sahakyan, Head of the RPA faction proposed the candidacy of Mr. Samvel Nikoyan for the vacancy of the post of the Vice President of the National Assembly.
The only candidate Mr. Samvel Nikoyan, thanked the Republican Party of Armenia and the faction for trust and answered the MPs’ questions.
Mr. Gagik Minasyan, on behalf of the RPA faction and Mr. Aram Safaryan, on behalf of the PAP faction certified that Mr. Samvel Nikoyan would work productively and called their colleagues to vote for the candidate.
The MPs Mr. Hovhannes Margaryan and Ms. Naira Zohrabyan highly praised the candidate Mr. Samvel Nikoyan and Ms. Larisa Alaverdyan, Member of Parliament, noted that if Mr. Samvel Nikoyan is elected he should become an MP of more principle.
In his completing speech Mr. Samvel Nikoyan thanked for the trust and warm words.
Mr. Galust Sahakyan, Head of the RPA faction, on behalf of the faction proposed the candidacy of Mr. Artak Davtyan, Member of Parliament for the vacant post of the Chairman of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport of the National Assembly.
The candidate thanked for the trust and said that he is well aware of the responsibility, which he was going to undertake after being elected in that post. He presented his plans, related to organization of productive works and answered the MPs’ questions.
The MPs Mr. Styopa Safaryan, Mr. Armen Martirosyan and Ms. Larisa Alaverdyan, in their speeches touched upon the issues, present in the authority areas of the committee and expressed hope that the future chairman of the committee would be consistent to regulate those issues.
Mr. Aram Safaryan, on behalf of the PAP faction and Mr. Mkrtich Minasyan, on behalf of the RPA faction praised the candidate and called to vote in favour of Mr. Artak Davtyan.
Mr. Gagik Melikyan, Chairman of the Ad-Hoc Standing Committee on Accounting of the National Assembly said that at the second meeting of the Accounting Committee the issue was debated on organization of the election of the candidates for the two vacant posts.
After voting, Mr. Gagik Melikyan, Chairman of the Ad-Hoc Standing Committee on Accounting of the National Assembly, said that as a result of voting Mr. Samvel Nikoyan was elected to the post of Vice President of the National Assembly with 104 votes for and 3 votes against, and Mr. Artak Davtyan was elected to the post of the Chairman of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport of the National Assembly with the votes of 102 for and 6 against.
The National Assembly debated, submitted for the second reading the package of the bills, proposing addenda and amendments to the laws on Urban Development and to a number of laws, the bills on Making Amendments and Addenda to the Law of the Republic of Armenia on Aviation, on Making Addenda and Amendments to the Law of the Republic of Armenia on Psychiatric Care on Making Addenda to the Law of the Republic of Armenia on Administrative-Territorial Division of the Republic of Armenia, on Making Amendments and Addenda to the Law of the Republic of Armenia on Acts of Civil Status Records on Making Amendments and Addenda to the Law of the Republic of Armenia on Administrative Offenses, on Making Amendments to the Land Code of the Republic of Armenia and the bills, submitted for the third reading on State Courier Service.
Mr. Hovhannes Margaryan, co-author, presented the bill on Making Amendment and Addenda to the Law of the Republic of Armenia on State Border of Armenia