Հունգարիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի եվրոպական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Մաթիաս Յորշի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան
Մայիսի 21-ին  երկօրյա այցով Հայաստան կժամանի Հունգարիայի Հանրապետության Ազգային  ժողովի Եվրոպական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Մաթիաս Յորշիի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են  նույն  հանձնաժողովի նախագահի տեղակալներ Լասլո Կոսին եւ Մաթիաս Ֆիրթլին:
Այցի ընթացքում  Հունգարիայի  Ազգային  ժողովի պատվիրակությունը հանդիպումներ կունենա  ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի, ՀՀ ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ավետ Ադոնցի, Հայաստան-Հունգարիա  բարեկամության պատգամավորական խմբի,  ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի եւ  ՀՀ Նախագահի օգնական Գեւորգ Կոստանյանի հետ:
Հունգարիայի խորհրդարանական պատվիրակության անդամները կայցելեն Ծիծեռնակաբերդ` հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր եւ թանգարան:

Visit of the Delegation Headed by the Chairman of the Committee on European Affairs of the National Assembly of the Republic of Hungary Matias Eörsi
On May 21 the delegation headed by the Chairman of the Committee on European Affairs of the National Assembly of the Republic of Hungary Mr. Màtyàs Eörsi will arrive in Armenia on a two-day visit. The Deputy Chairmen of the same committee Mr. Làslò Kocsi and Mr. Màtyàs Firtl will be in the delegation.
During the visit the delegation of the National Assembly of Hungary will have meetings with the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Mr. Hovik Abrahamyan, the Chairman of the NA Standing Committee on European Integration Mr. Avet Adonts, Armenia-Hungary Parliamentary Friendship Group, the Foreign Minister of the Republic of Armenia Mr. Edward Nalbandian and the Assistant to the President of the Republic of Armenia Mr. Gevorg Kostanyan.
The members of the parliamentary delegation of Hungary will visit Tsitsernakaberd, the memorial complex of the Armenian Genocide, and the museum.