Մայիսի 22-ին Հայաստան-Հունգարիա բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար Գագիկ Մելիքյանը եւ խմբի անդամները հանդիպեցին երկօրյա այցով Հայաստանում գտնվող Հունգարիայի Հանրապետության Ազգային  ժողովի եվրոպական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Մաթիաս Յորշիի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերի այցը Հայաստանի խորհրդարան` Հայաստան-Հունգարիա բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար Գագիկ Մելիքյանը կարեւորեց հայ-հունգարական միջխորհրդարանական կապերի զարգացումն ու սերտացումը: Գագիկ Մելիքյանը տեղեկացրեց, որ եվրաինտեգրման գործընթացում արդյունավետ աշխատանք են իրականացնում Հայաստանի իշխանությունները, կատարվում են ԵԽԽՎ 1609, 1620 եւ 1643 բանաձեւերի պահանջները: ԵԽԽՎ-ն արձանագրել է Հայաստանի իշխանությունների ձեռնարկած արդյունավետ քայլերը` մարտիմեկյան դեպքերն ուսումնասիրող հանձնաժողովի եւ փաստահավաք խմբի ստեղծումը, որոնց աշխատանքներին մասնակցում են նաեւ ընդդիմության ներկայացուցիչները: ԵԽԽՎ 1643 բանաձեւի պահանջներով փոփոխություններ են կատարվել «ՀՀ քրեական օրենսգրքի» 225 եւ 300 հոդվածներում: Անդրադառնալով արտաքին քաղաքական հարթությունում Հայաստանի իշխանությունների քայլերին` նա փաստեց, որ ամեն ինչ արվում է տարածաշրջանում կայունության ամրապնդման եւ վստահության մթնոլորտի ձեւավորման ուղղությամբ:
Հունգարիայի Հանրապետության Ազգային  ժողովի եվրոպական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Մաթիաս Յորշիին տեղեկացրեց, որ այցի նպատակն է ԵՄ «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագրի շրջանակներում խորհրդարանների միջեւ համատեղ ծրագրերի իրականացումն ու  համագործակցության հաստատումը: Նա հարաբերությունների հաստատման հարցում կարեւորեց ԵՄ «Արեւելյան գործընկերություն» նախաձեռնության ելակետային սկզբունքների կիրառումը` մարդու իրավունքներ, ժողովրդավարություն եւ իրավունքի գերակայություն: Պարոն Յորշին անդրադարձավ Հայաստանի հետ  վիզային ռեժիմի դյուրացման խնդրին` այս հարցում կարեւորելով եւ կառավարության, եւ խորհրդարանի դերը:
Նույն օրը  Հունգարիայի Հանրապետության Ազգային  ժողովի Եվրոպական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Մաթիաս Յորշիին,  փոխնախագահներ Լասլո Կոսիին եւ Մաթիաս Ֆիրթլիին ընդունեց ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ավետ Ադոնցը:
Ողջունելով հյուրերին` պարոն Ադոնցը կարեւորեց երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը եւ  միջխորհրդարանական փոխգործակցության ակտիվացումը: Պարոն Ադոնցն անհրաժեշտ համարեց   Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների հետագա զարգացումը` նշելով, որ եվրաինտեգրումը շարունակում է մնալ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունը: Նա ընդգծեց, որ ԵՄ «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագրի մեկնարկը տարածաշրջանային համագործակցության  եւ զարգացման նոր հեռանկարներ է բացում, ինչին փորձում է խոչընդոտել Ադրբեջանը: Նրա համոզմամբ ծրագիրը բոլոր ուղղություններով զարգացման նոր հնարավորություններ  է ստեղծում եւ կնպաստի տարածաշրջանում վսահության մթնոլորտի ձեւավորմանը, կայունության եւ խաղաղության ամրապնդմանը: Այս համատեքստում պարոն Ադոնցը կարեւորեց խորհրդարանների մակարդակով փոխգործակցությունը` նշելով, որ Եվրախորհրդարանի  նախաձեռնությամբ նախատեսվում է ստեղծել «ԵՄ-Արեւելյան հարեւաններ» խորհրդարանական վեհաժողով:
Պարոն Յորշին տեղեկացրեց, որ տարածաշրջան այցի նպատակն է քննարկել  ԵՄ «Արեւելյան գործընկերություն»  ծրագրին Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի մասնակցության առաջնահերթությունները: Տարածաշրջանային համագործակցությունը զարգացնելու  առումով նա  նույնպես կարեւորեց  «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագիրը`  նշելով հակամարտությունների կարգավորման խնդրում ժողովուրդների միջեւ անմիջական շփումների կարեւորությունը, տարբեր ուղղություններով երկկողմ կապերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին միջազգային կառույցներում փոխգործակցությանը, ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմանը, հայ-թուրքական հարաբերություններին առնչվող հարցեր եւս:
Խորհրդարանական հանդիպումներից հետո Հունգարիայի Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամները այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ թանգարան, ծաղիկներ դրեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշակոթողին:

22 мая руководитель депутатской дружбы Армения - Венгрия Г.Меликян и члены группы встретились с находящейся в Армении с двухдневным визитом делегации, возглавляемой председателем Комиссии по европейским вопросам Национального Собрания Венгерской Республики Матиасом Йорши.
Приветствуя визит гостей в парламент Армении, лидер депутатской дружбы Армения - Венгрия Г.Меликян подчеркнул важность развития и углубления армяно-венгерских межпарламентских связей. Он сообщил, что в процессе евроинтеграции армянские власти проводят продуктивную работу, выполняются требования резолюций ПАСЕ NN 1609,1620 и 1643. ПАСЕ констатировало эффективные шаги, предпринятые властями Армении, – создание комиссии по изучению  первомартовских событий и рабочей группы по сбору фактов, в которых участвуют также представители оппозиции. Согласно требованиям резолюции 1643,  внесены изменения в статьи 225 и 300 Уголовного кодекса РА. Обратившись к внешнеполитическим шагам, он отметил, что армянскими властями делается все возможное для укрепления стабильности и формирования  атмосферы доверия в регионе.
Председатель Комиссии по европейским вопросам Национального Собрания Венгерской Республики Матиас Йорши проинформировал, что цель визита – реализация совместных программ между парламентами и налаживание сотрудничества в рамках “Восточного партнерства” ЕС. В этом контексте он подчеркнул важность применения исходных принципов –  прав человека, демократии и верховенства закона.  Г-н Йорши обратился к проблеме облегчения визового режима с Арменией, в данном вопросе выделяя роль как правительства, так и парламента. На встрече обсуждались также другие вопросы.
В тот же день председателя Комиссии по европейским вопросам Национального Собрания Венгерской Республики Матиаса Йорши, вице-спикеров Ласло Коси и Матиаса Фиртли принял председатель Постоянной комиссии НС по вопросам евроинтеграции Авет Адонц. Г-н Адонц считает необходимым дальнейшее развитие отношений Армения-Венгрия, отмечая, что евроинтеграция продолжает оставаться   внешнеполитическим приоритетом Армении. Он подчеркнул, что старт программы “Восточное парнерство” открывает новые возможности регионального сотрудничества и развития, чему пытается препятствовать Азербайджан. Г-н Адонц убежден, что программа предоставляет новые возможности развития по всем направлениям и будет содействовать формированию в регионе атмосферы доверия, упрочению стабильности и мира. В этом аспекте г-н Адонц особо подчеркнул взаимодействие на парламентском уровне, отметив, что по инициативе Европарламента намечается создание Парламентской Ассамблеи “ЕС – Восточное   соседство”.
Г-н Йорши проинформировал, что цель региональной поездки – обсуждение приоритетного участия Армении, Грузии, Азербайджана в программе ЕС “Восточное партнерство”. В плане развития регионального сотрудничества он также подчеркнул важность программы “Восточное парнерство”, отметив в урегулировании конфликтов непосредственные контакты между народами, необходимость активизации двусторонних связей в различных направлениях.
В ходе встречи стороны обсудили также вопросы, касающиеся взаимодействия в международных структурах, урегулирования Карабахской проблемы, армяно-турецких отношений.
После парламентских встреч члены делегации Национального Собрания Венгрии побывали на Цицернакаберде – возложили цветы к мемориалу жертв Геноцида армян, посетили музей.