Հովիկ Աբրահամյան. «Հայաստանի ժողովուրդը երախտապարտ է Նորվեգիային 1988թ. ավերիչ երկրաշարժից հետո ցուցաբերված մարդասիրական օգնության համար»
Մայիսի 26-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանում Նորվեգիայի թագավորության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կնուտ Հոուգին (նստավայրը` Մոսկվա):
ԱԺ նախագահը, շնորհավորելով դեսպան Հոուգին Հայաստանում իր առաքելությունը սկսելու կապակցությամբ, իր համոզմունքը հայտնեց, որ նա կնպաստի երկկողմ հարաբերությունները նոր մակարդդակի բարձրացնելու գործին: Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը շեշտեց, որ անհրաժեշտ է համարում աշխուժացնել հայ-նորվեգական խոհրրդարանական շփումները:
Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Հայաստանի ժողովուրդը երախտապարտ է Նորվեգիային 1988թ. ավերիչ երկրաշարժից հետո ցուցաբերված մարդասիրական օգնության համար: Վերհիշելով Ֆրիտյոֆ Նանսենի ավանդը 1915թ. Հայոց ցեղասպանության հետեւանքով իրենց հայրենիքից զրկված հայ փախստականների իրավունքները պաշտպանելու գործում` զրուցակիցները համաձայնեցին, որ հայ-նորվեգական բարեկամական հարաբերությունները ունեն հարուստ պատմություն: Կողմերը համակարծիք էին, որ առկա ներուժը թույլ է տալիս զարգացնել երկկողմ տնտեսական եւ մշակութային շփումները:
Զրույցի ընթացքում կողմերը նաեւ արծարծեցին տարածաշրջանային անվտանգության եւ միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի եւ Նորվեգիայի համագործակցության հարցերը:

Овик Абраамян: “Народ Армении признателен Норвегии за оказанную после разрушительного землетрясения 1988 года гуманитарную помощь”
26 мая Председатель НС РА Овик Абраамян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Норвегии в Армении Кнута Хоуга ( резиденция – в Москве).
Председатель НС, поздравив посла с началом его миссии в Армении,  выразил уверенность в его содействии подъему на новый уровень двусторонних отношений. Спикер армянского парламента  подчеркнул необходимость оживления армяно-норвежских парламентских контактов.
Овик Абраамян отметил, что народ Армении признателен Норвегии за оказанную после разрушительного землетрясения 1988 года гуманитарную помощь. Упомянув вклад Фритьофа Нансена в деле защиты прав армянских беженцев, лишившихся родины вследствие  Геноцида армян 1915 года, собеседники констатировали богатую историю армяно-норвежских дружественных отношений. Стороны едины во мнении, что существующий потенциал позволяет развить двусторонние экономические и культурные контакты.
В ходе беседы стороны также затронули вопросы региональной безопасности и сотрудничества Армении и Норвегии в международных организациях.