Սեպտեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը ընդունեց Հայաստանում ԵՄ խորհրդատվական խմբի թիմի ղեկավար Ռոլֆ Բյորկեին: Հանդիպմանը մասնակցում էր ԱԺ նախագահի խորհրդական Թաթուլ Մանասերյանը:
Ողջունելով հյուրին, տիկին Զոհրաբյանը կարեւորեց Հայաստանի Հանրապետության որդեգրած արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղությունը` եվրոպական ինտեգրացիան, այդ թվում նաեւ` ԵՄ «Արեւելյան գործընկերություն»  ծրագիրը:  Հանձնաժողովի նախագահ տիկին Զոհրաբյանը կարեւորեց ԵՄ  խորհրդատուների աշխատանքը Հայաստանում եւ հույս հայտնեց, որ առաջիկայում Ազգային ժողովում նույնպես կնշանակվի  ԵՄ-ի խորհրդատուն: Անդրադառնալով  հանձնաժողովի աշխատանքներին` տիկին Զոհրաբյանը նկատեց, որ հանձնաժողովը կարիք ունի վերապատրաստված ու պրոֆեսիանալ փորձագետների եւ առաջարկեց Հայաստանում իրականացվող ԵՄ ծրագրերի շրջանակում դասընթացներ կազմակերպել նաեւ հանձնաժողովի փորձագետների համար,  ինչը հնարավորություն կտա  առավել արդյունավետ դարձնել ՀՀ օրենսդրությունը  եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցման գործընթացը: Նա շեշտեց, որ խորհրդարանի աշխատակազմի պրոֆեսիոնալիզմի բարձրացումը հատկապես կարեւորում է ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը եւ այդ ուղղությամբ կատարվում են որոշակի աշխատանքներ:
Ի թիվս այլ ծրագրերի, որոնք հանձնաժողովը մտադիր է իրականացնել, նախատեսվում է խորհրդարանի «Բաց դռների օր» ծրագրի շրջանակներում  անցկացնել «Եվրոպական շաբաթ խորհրդարանում» միջոցառումը, ինչը եւս կնպաստի հանրությանը  եվրոպական ինտեգրացիան իր ողջ ծավալով ներկայացնելուն:
Այս եւ այլ ծրագրերի շուրջ ձեռք բերվեցին հստակ պայմանավորվածություններ:
Հայաստանում ԵՄ խորհրդատվական խմբի թիմի ղեկավար Ռոլֆ Բյորկեն նշեց, որ իր ղեկավարած խորհրդատավական խումբը հնարավորը կանի լավագույնս համագործակցելու համար:

3 сентября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам евроинтеграции Н.Зограбян  приняла руководителя консультационной группы ЕС в Армении Рольфа Бьорке. Во встрече участвовал советник Председателя НС Т.Манасерян.
Приветствуя гостя, г-жа Зограбян подчеркнула важность взятого Республикой Армения внешнеполитического приоритетного курса на евроинтеграцию, в том числе программы “Восточного соседства” ЕС. Председатель комиссии особо выделила работу консультантов ЕС в Армении и выразила надежду, что в НС вскоре также будет назначен консультант ЕС. Обращаясь к работе комиссии, Н.Зограбян заметила, что она нуждается в подготовленных и профессиональных экспертах и предложила  в рамках  реализуемых в Армении программ ЕС организовать курсы также для экспертов комиссии, что позволит сделать более эффективным процесс гармонизации законодательства РА с европейскими стандартами. Она отметила, что повышению профессионализма    сотрудников аппарата парламента особую важность придает Председатель НС О.Абраамян и в этом направлении ведутся определенные работы.
В числе других программ комисии намечается проведение “Европейской недели в парламенте” в рамках “Открытых дверей” НС, что также поможет представлению обществу евроинтеграции во всем ее об’еме.
По данной и другим программам были достигнуты твердые договоренности.
Руководитель консультационной группы ЕС в Армении Рольф Бьорке отметил, что возглавляемая им команда сделает все возможное для продуктивного сотрудничества.