Հովիկ Աբրահամյան. «Ազգային ժողովը պատրաստ է նպաստել Համաշխարհային բանկի հետ համագործակցությանը»
Սեպտեմբերի 8-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմեն Վարուդակիսին:
Ողջունելով հյուրին` ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց ՀԲ հետ Հայաստանի իշխանությունների համագործակցությունը եւ հայտնեց դրան նպաստելու Ազգային ժողովի պատրաստակամությունը: Այդ համատեքստում նա կարեւորեց ՀՀ Սահմանադրությամբ խորհրդարանին վերապահված վերահսկողական գործառույթների իրականացումը, մասնավորապես, Հայաստանին հատկացված դրամավարկային միջոցները երկրի տնտեսության համար լավագույնս օգտագործելու առումով:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկեցին համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը եւ դրա ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա: Զրույցի ընթացքում նրանք նաեւ անդրադարձան ՀԲ օժանդակությամբ ՀՀ ԱԺ մասնագիտական եւ տեխնիկական կարողությունների զարգացման բնագավառում հնարավոր համագործակցության հեռանկարներին:

Овик Абраамян: “Национальное Собрание готово содействовать сотрудничеству с Всемирным банком”
8 сентября Председатель НС РА Овик Абраамян принял главу Армянского офиса Всемирного банка (ВБ) Аристомене Варудакиса.
Приветствуя гостя, Председатель НС высоко оценил сотрудничество властей Армении с ВБ и заявил о готовности Национального Собрания содействовать этому. В данном контексте он подчеркнул важность реализации закрепленных Конституцией РА за парламентом контрольных функций, в частности в оптимальном использовании в интересах экономики страны выделенных Армении денежно-кредитных средств.
На встрече собеседники  обсудили всемирный финансово-экономический кризис и его воздействие на экономику Армении. В ходе беседы они обратились также к перспективам возможного сотрудничества в сфере развития профессиональных и технических возможностей НС РА при содействии ВБ.