ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի աշխատանքային խմբի զեկույցը
2008 թվականի մարտի 1-2 Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ժամանակավոր հանձնաժողովը սեպտեմբերի 9-ին գումարեց իր հերթական նիստը: Հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը տեղեկացրեց, որ  Սեդա Սաֆարյանի եւ Անդրանիկ Քոչարյանի` հանձնաժողովին ներկայացրած զեկույցի մեջ նշված փաստերի հավաստիությունը  ճշտելու նպատակով Գուրգեն Արսենյանի գլխավորությամբ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը համապատասխան ուսումնասիրություն է կատարել վերոնշյալ փաստերի վերաբերյալ:
Աշխատանքային խմբի ղեկավար Գուրգեն Արսենյանը, այնուհետեւ անդամներ Արտյուշ Շահբազյանը եւ Արամ Հարությունյանը հանգանամալից ներկայացրին իրենց ուսումնասիրության արդյունքները:
Նրանք տեղեկացրին, որ նախքան համապատասխան զորամաս մեկնելը իրենք առաջարկել են զեկույցի հեղինակներ Սեդա Սաֆարյանին եւ Անդրանիկ Քոչարյանին` միանալու աշխատանքային խմբին, սակայն նրանք հրաժարվել են` ասելով, որ եթե աշխատանքային խումբը ինչ-որ բան կհայտնաբերի, իրենք պատրաստ են իրենց մասնագիտական կարողություններով աջակցել խմբին:
Ըստ պարոն Արսենյանի`  աշխատանքային խումբը նախ հանդիպել է ՊՆ թիկունքի ծառայության պետ Տիգրան Գասպարյանին, որը, ի պատասխան իրենց հարցադրմանը, տեղեկացրել է, որ փաստահավաք խմբի անդամների մուտքը իրային պահեստ արգելվել է, քանի որ նրանք վերադաս մարմնի համապատասխան թույլտվություն չունեին, իսկ սպաների ներկայությունը բացատրել նրանով, որ այդ օրը ստուգումներ էին կատարվում բանակի 8, այդ թվում նաեւ այդ ստորաբաժանման տարածքում:
Աշխատանքային խումբը այնուհետեւ մեկնել է ՀՀ ՊՆ թիկունքի իրային պահեստ, հանդիպել այդ զինվորական մասի ղեկավար փոխգնդապետ Տոնոյանի հետ, ճշտել, որ պահեստից  իրային շարժքը իրականացվում է էլեկտրոնային կրիչների եւ գրանցամատյանների միջոցով եւ ծանոթացել դրանց հետ: Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ այդ օրերին նման իրային շարժք չի եղել եւ մեղադրանքներն անհիմն են: Այդ զորամասը փետրվարի 24-ին ստացել է սրբիչներ, իսկ մարտի 4-ին` մահճակալներ: Մարտի 1-ին ապրանքների շարժք տեղի չի ունեցել, քանի որ այդ օրը պահեստում հաշվառում է կատարվել. նման հաշվառումներ կատարվում են 10 օրը մեկ անգամ:
Պարոն Շահբազյանը նկատեց, որ եթե կեղծված լիներ գրանցամատյանը, պետք է փոխվեին կարգադրագրերը եւ հարյուրավոր սպաներ նորից ստորագրեին գրանցամատյանում, ինչը բացառվում է. յուրաքանչյուր իրային շարժքի դեպքում ստորագրում են երեք սպաներ, իսկ չորրորդը ստորագրում է հանդերձանքն ստացող զորամասի ներկայացուցիչը:
Պարոն Արսենյանի գնահատմամբ` ուսումնասիրության արդյունքները պարզեցին, որ ՀՀ ՊՆ թիկունքի ծառայությունը ոչ մի կապ չունի մարտյան իրադարձությունների հետ: Նա տեղեկացրեց նաեւ, որ աշխատանքային խումբն ունի գրանցամատյանի պատճեններն ու աշխատանքային քննարկման ձայնագրությունները, որոնց  կարող են ծանոթանալ  հանձնաժողովի անդամները եւ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները:

Доклад рабочей группы Временной комиссии НС
9 сентября Временная комиссия НС по изучению событий, имевших место 1-2 марта    2008 г. в городе Ереване, и его причин созвала очередное заседание. Председатель комиссии С.Никоян сообщил, что с целью проверки достоверности фактов, отмеченных в предоставленном комиссии докладе А.Кочаряна и С.Сафарян, создана возглавляемая Г.Арсеняном рабочая группа, которая провела соответствующее изучение этих данных.
Руководитель группы Г.Арсенян, члены А.Шахбазян и А.Арутюнян детально представили итоги своих исследований.
Они проинформировали, что до посещения соответствующей воинской части предложили авторам доклада А.Кочаряну и С.Сафарян присоединиться к рабочей группе, однако последние отказались, мотивируя тем, что при обнаружении рабочей группой каких-то улик они готовы содействовать ей своими профессиональными возможностями.
Г-н Арсенян сообщил, что рабочая группа встретилась также с начальником службы тыла Министерства обороны (МО) РА   Т.Гаспаряном. В ответ на поднятые членами группы вопросы последний сообщил, что вход членов Группы по сбору фактов  в вещевые склады был воспрещен, поскольку у них не было соответствующего разрешения вышестоящего органа, а присутствие офицеров об’яснил тем, что в этот день проводились проверки на территории 8 подразделений армии, в том числе и   данного подразделения.
Затем рабочая группа отправилась на   вещевой склад службы тыла МО РА, встретилась с руководителем этой воинской части подполковником Тонояном, уточнила, что вещевое движение из склада осуществляется посредством электронных носителей и регистрационного журнала и ознакомилась с ними. В итоге изучения выяснилось, что в те дни подобного вещевого движения не было, как представлено в докладе, а приписываемое данной воинской части получение военного обмундирования - беспочвенно, так как 24 февраля ими были получены полотенца, а 4 марта – кровати. Движения имущества 1 марта не было, поскольку в этот день на складе проводился обычный, проводящийся раз в   десять дней, учет.
Г-н Шахбазян заметил, что если регистрационный журнал был бы подделан, то должны были бы быть изменены распоряжения  и сотни офицеров вновь должны были бы подписаться в регистрационном журнале, что исключается – под каждой вещевой выдачей подписываются три офицера, а четвертым подписывается представитель  воинской части, получающей обмундирование.
В оценке г-на Арсеняна, итоги изучения позволили выяснить, что тыловая служба МО РА не имеет никакого отношения к мартовским событиям. Он также проинформировал, что рабочая группа располагает копиями регистрационного журнала и записями рабочих обсуждений, с которыми могут ознакомиться члены комиссии и представители СМИ.