ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ուղերձը անկախության տոնի կապակցությամբ
Այսօր նշում ենք Հայաստանի անկախության տոնը: Այս նշանավոր օրը լավ առիթ է մեր անկախ պետականության հաստատման գործընթացը կրկին իմաստավորելու համար:
Հանրաքվեի միջոցով իր անկախությունը հայտարարելով` Հայաստանի ժողովուրդը հիմնադրեց մեր երրորդ հանրապետությունը եւ հաստատեց ազատ ու անկախ ժամանակակից պետականություն կերտելու իր միասնական կամքը: Երկար տարիների դադարից հետո Հայաստանի անկախ պետականության վերահաստատումը հայ ժողովրդի վերելքի ու միասնականության արդյունք էր:
Այս նշանավոր օրվա կապակցությամբ սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիս: Վստահ եմ, որ ապագայում եւս անկախության հպարտ ոգին կառարկայանա հայ ժողովրդի ստեղծագործական նոր վերելքներով, իսկ մեր միասնությունը ճանապարհ կհարթի հայ ժողովրդի նորանոր հաղթանակների համար: Մաղթում եմ բոլորիս նորանոր հաջողություններ, բարեկեցություն եւ երջանկություն` ի բարօրություն Հայաստանի անկախ պետականության:

Поздравительное послание Председателя НС РА Овика Абраамяна в связи с праздником Независимости
Сегодня мы отмечаем День Независимости Армении. Этот знаменательный день – отличный повод вновь осмыслить   вехи становления нашей государственности.
Провозгласив независимость путем референдума, армянский народ основал Третью Республику и утвердил свою единую волю к созиданию свободной современной государственности. Восстановление независимой Армении после длительного перерыва явилось результатом подъема и единства армянского народа.
Сердечно поздравляю всех нас с этим замечательным днем! Уверен, что и в грядущем гордый дух независимости будет ознаменован новым творческим подъемом армянского народа, а наше единство проложит   путь к новым победам. Желаю всем нам новых успехов, благополучия и счастья – на благо независимой государственности Армении”.