Սեպտեմբերի 22-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրայր Կարապետյանը հանդիպեց հանձնաժողովի գործունեության ոլորտներին առնչվող հասարակական կազմակերպությունների  ներկայացուցիչների հետ` քննարկելու ՀԿ-ների եւ հանձնաժողովի համագործակցության շրջանակները,  ուժային կառույցների հասարակական վերահսկողության խնդիրները:
Պարոն Կարապետյանը այդ համագործակցությունը կարեւորեց  ազգային անվտանգության ապահովման, օրենսդրական դաշտում եղած թերությունների բացահայտման ու շտկման, օրենքների հետեւողական կիրառման, ինչպես նաեւ հասարակական իրազեկման տեսանկյունից:
ՀԿ-ների ներկայացուցիչները խոսեցին պաշտպանության, ոստիկանության համակարգերում առկա թերությունները քաղաքացիական վերահսկողության ճանապարհով շտկելու անհրաժեշտության մասին եւ ներկայացրին իրենց առաջարկները:
Արդյունավետ համագործակցություն իրականացնելու նպատակով որոշվեց քննարկումներ կազմակերպել կոնկրետ հարցերի վերաբերյալ` հրավիրելով նաեւ խնդրին առնչվող գործադիր մարմնի ներկայացուցիչներին,   համատեղ այցեր կազմակերպել տարբեր գերատեսչություններ եւ անմիջական շփումների միջոցով ծանոթանալ ժողովրդին հուզող խնդիրներին:
Պարոն Կարապետյանը կարեւորեց  ՀԿ-ների մասնագիտական խորհրդատվության դերը եւ համոզմունք հայտնեց, որ ՀԿ-ների հետ հանձնաժողովի համագործակցությունը կլինի խիստ գործնական, իսկ կատարվելիք քայլերը` հետեւողական:

22 сентября председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам Г.Карапетян встретился с представителями причастных к сфере деятельности комиссии общественных организаций (ОО) – для   обсуждения рамок сотрудничества ОО и комиссии, задач   общественного контроля силовых структур.
Г-н Карапетян подчеркнул важность данной инициативы с точки зрения обеспечения национальной безопасности, выявления и исправления имеющихся в законодательном поле  упущений, последовательного применения законов, а также информирования общественности.
Представители ОО говорили о необходимости исправления посредством гражданского контроля существующих в системах обороны и полиции недостатков, представили свои предложения.
С целью эффективного сотрудничества решено было   организовать обсуждения по конкретным вопросам, с приглашением  также сведущих в вопросе  представителей исполнительной власти, предпринять совместные посещения различных ведомств и в прямых контактах   с народом знакомиться с волнующими его проблемами.
Г-н Карапетян подчеркнул роль профессиональных консультаций ОО и выразил уверенность, что сотрудничество общественных организаций с комиссией будет весьма действенным, а предпринимаемые шаги – последовательными.