Այս լսումների նպատակը` պատգամավորներին, խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժերին հնարավորություն ընձեռելն է մասնագիտական եւ քաղաքական տեսանկյունից քննարկել հարցը, ներկայացնել մոտեցումներ ու առաջարկներ:
Ազգային ժողովն այն բարձր ամբիոնն է, որից ժողովրդի տարբեր հատվածները ներկայացնող ու ժողովրդի անունից հանդես գալու բացառիկ իրավունքով օժտված պատգամավորները կարեւորագույն հարցերը բաց քննարկումներով կարող են ներկայացնել հասարակության ուշադրությանը:
Ցանկանում եմ ընդգծել եւ շեշտել, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը բնավ չի ենթադրում ազգային շահերի ստորադասում կամ հրաժարում համազգային կարեւորության հարցերից: Խոսքը նախեւառաջ վերաբերում է հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը: Հայաստանի Հանրապետությունը անկախության պահից ի վեր սատար է կանգնել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործին, ինչը հայ ժողովրդի ու Հայաստանի Հանրապետության համար պատմական արդարության վերականգնման խնդիր է: Դա ամրագրված է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության բաղկացուցիչ մաս հանդիսացող 1990թ. օգոստոսի 23-ի «Հայաստանի անկախության հռչակագրով»: Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն առանցքային տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնայնությունների շարքում:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատմամբ, իմ կարծիքով, հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը կթեւակոխի նոր փուլ: Հարաբերությունների պաշտոնական մակարդակի բարձրացումը հնարավորություն կընձեռի երկու երկրների միջեւ առկախված հարցերը կարգավորել պետական մակարդակով. քաղաքակիրթ ճանապարհով, երկխոսությամբ ու փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտում: Չեմ բացառում, որ հարաբերությունների զարգացումը ապագայում հանգեցնի Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը: Ներկայումս մի շարք թուրք մտավորականների կողմից ստորագրահավաքների կազմակերպումն արդեն իսկ վկայում է Թուրքիայի հասարակության մեջ հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում մոտեցումների լուրջ փոփոխությունների մասին:

Парафированными протоколами  Армения и Турция выразили готовность найти основанные на общих интересах главные направления налаживания добрососедских отношений. Публикация документов содействовала информированности нашего общества и всего армянства, дала возможность организации общественных дебатов на различных уровнях, вовлечению международного сообщества и   повышению ответственности всех нас.
Не говорю, что нет проблем – у  всех нас свои заботы. Знаю о существующих у части общества недовольствах и озабоченностях, однако следует осознавать, что в каждой инициативе кроется опасность, в частности уроки истории подсказывают нам быть предельно бдительными, учитывать,  с кем мы ведем переговоры,   не забывать об ухищрениях  турецкой дипломатии и вести переговоры так, чтобы нормализация отношений никоим образом не затрагивала Нагорно-Карабахский конфликт или признание Геноцида армян, которые не могут быть предметом торга.  Два дня назад, в рамках визита в Иран, в ходе организованной важной и продуктивной встречи с представителями армянской общины Ирана, у меня был повод поделиться своими раздумьями. Наверное, стоило общественные дебаты  по вопросу организовать в Спюрке раньше.
Хочу подчеркнуть и выделить, что   нормализация армяно-турецких отношений вовсе не означает  ущемления национальных интересов или отказ от вопросов общенационального значения. Речь прежде всего о международном признании Геноцида армян. Республика Армения с момента обретения независимости  ратовала за международное признание и осуждение Геноцида, что  для армянского народа и РА является   задачей восстановления исторической справедливости. Это закреплено в являющейся составной частью Конституции РА “Декларации независимости  Армении” от 23 августа 1990 года. Международное признание Геноцида армян  занимает главенствующее место среди внешнеполитических приоритетов Армении.
Надеюсь, выводы слушаний окажутся продуктивными и  позволят обществу быть более информированным в данном вопросе.