Այս լսումների նպատակը` պատգամավորներին, խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժերին հնարավորություն ընձեռելն է մասնագիտական եւ քաղաքական տեսանկյունից քննարկել հարցը, ներկայացնել մոտեցումներ ու առաջարկներ:
Ազգային ժողովն այն բարձր ամբիոնն է, որից ժողովրդի տարբեր հատվածները ներկայացնող ու ժողովրդի անունից հանդես գալու բացառիկ իրավունքով օժտված պատգամավորները կարեւորագույն հարցերը բաց քննարկումներով կարող են ներկայացնել հասարակության ուշադրությանը:
Ցանկանում եմ ընդգծել եւ շեշտել, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը բնավ չի ենթադրում ազգային շահերի ստորադասում կամ հրաժարում համազգային կարեւորության հարցերից: Խոսքը նախեւառաջ վերաբերում է հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը: Հայաստանի Հանրապետությունը անկախության պահից ի վեր սատար է կանգնել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործին, ինչը հայ ժողովրդի ու Հայաստանի Հանրապետության համար պատմական արդարության վերականգնման խնդիր է: Դա ամրագրված է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության բաղկացուցիչ մաս հանդիսացող 1990թ. օգոստոսի 23-ի «Հայաստանի անկախության հռչակագրով»: Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն առանցքային տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնայնությունների շարքում:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատմամբ, իմ կարծիքով, հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը կթեւակոխի նոր փուլ: Հարաբերությունների պաշտոնական մակարդակի բարձրացումը հնարավորություն կընձեռի երկու երկրների միջեւ առկախված հարցերը կարգավորել պետական մակարդակով. քաղաքակիրթ ճանապարհով, երկխոսությամբ ու փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտում: Չեմ բացառում, որ հարաբերությունների զարգացումը ապագայում հանգեցնի Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը: Ներկայումս մի շարք թուրք մտավորականների կողմից ստորագրահավաքների կազմակերպումն արդեն իսկ վկայում է Թուրքիայի հասարակության մեջ հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում մոտեցումների լուրջ փոփոխությունների մասին:

These hearings are special, as for the first time an opportunity has been given to discuss in detail the important international documents before signing them. I highlight very much everybody’s activeness in this issue. The National Assembly must undertake an active role in public discussions both in Armenia and in Diaspora.
The study of the protocols demands serious professional analysis. However, they announce a positive beginning: establishment of normal relations between two neighbours, a principle, which is fixed by the Constitution of the Republic of Armenia, which is number one guarantee of the secure and normal development of the states.
I don’t say that there are no problems, and all of us have our concerns. I am aware of the discontents and concerns of some part of the society, but we should realize there is danger in every initiative, in particular the lessons learnt from the history prompt us to be more alert, take into account with whom we negotiate, not to forget the tricks of the Turkish diplomacy and pursue the negotiations in a way that the settlement of the relations will not have any relation with the Nagorno Karabakh conflict or recognition of the Armenian Genocide, which are not issues of bargaining. Two days ago during the framework of my visit to Iran I had an occasion to discuss these concerns at the important and effective meeting organized with the representatives of the Iranian-Armenian community. Perhaps, we also had to organize public discussions over the problem in the Diaspora earlier.
I would like to underscore and emphasize that the normalization of the Armenian-Turkish relations does not suppose at all subordination to national interests or denial from the issues of national importance. First of all, it refers to the international recognition of the Armenian Genocide. Since the moment of independence the Republic of Armenia has supported the cause of the international recognition of the Armenian Genocide and its condemnation, which is a problem of restoration of historical justice for the Republic of Armenia. It is fixed “by the declaration of Armenia” of August 23, 1990, being a component part of the Constitution of the Republic of Armenia. The international recognition of the Armenian Genocide occupies a key role in the series of the priorities of Armenia’s foreign policy.