ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Բելգիայի Սենատի նախագահին
Հոկտեմբերի 1-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստան պաշտոնական այցով ժամանած Բելգիայի Սենատի նախագահ Արման դը Դեկերին:
Ողջունելով հյուրին` պրն. Աբրահամյանը հայտնեց իր վստահությունը, որ Բելգիայի Սենատի նախագահի այցը կնպաստի երկու բարեկամ երկրների համագործակցության զարգացմանը: Նա իր գոհունակությունը հայտնեց հայ-բելգիական շփումների արդյունավետության կապակցությամբ եւ ընդգծեց, որ դրանք կարելի է էլ ավելի խորացնել, հատկապես, առեւտրատնտեսական եւ միջխորհրդարանական համագործակցության բնագավառներում: Զրուցակիցները համաձայնեցին, որ Հայաստանի եւ Բելգիայի խորհրդարանների պատգամավորների շփումները անհրաժեշտ է դարձնել պարբերական` այդպիսով զարկ տալով քաղաքական երկխոսությանը:
Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը Բելգիայի Սենատի նախագահին շնորհակալություն հայտնեց 1998թ. մարտի 16-ին Բելգիայի խորհրդարանի վերին պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին բանաձեւն ընդունելու կապակցությամբ: Զրուցակիցները համաձայնեցին, որ Հայաստանի համարձակ եւ նախաձեռնողական արտաքին քաղաքականության շնորհիվ այսօր իրականություն է դառնում  այդ բանաձեւի այն դրույթը, որը հորդորում էր Թուրքիային առանց նախապայմանների բացել սահմանները եւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նաեւ քննարկեցին տարածաշրջանային եւ միջազգային անվտանգության խնդիրները: Իր հյուրի խնդրանքով պրն. Աբրահամյանը ներկայացրեց Հայաստանի մոտեցումներն Արցախի հիմնախնդրի կարգավորման, ինչպես նաեւ հարեւան երկրների հետ հարաբերությունների հարցերում: Զրուցակիցներըը նաեւ անդրադարձան համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամին եւ դրա ազդեցությանը երկու երկրների տնտեսությունների վրա:
Հոկտեմբերի 1-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ, Արմեն Ռուստամյանի նախագահությամբ Ազգային ժողովում տեղի ունեցան «Նախաստորագրված  արձանագրությունները եւ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը» թեմայով խորհրդարանական լսումներ, որին մասնակցում էին օրե...
Բելգիայի Սենատի նախագահը հանդիպեց ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ
Հոկտեմբերի 1-ին Բելգիայի Սենատի նախագահ Արման դը Դեկերի  գլխավորած պատվիրակությունը խորհրդարանում հանդիպեց ՀՀ ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մինասյանը` խոսելով երկու ժողովուրդների բարեկամության մասին, համոզմունք հայտնեց, որ այցը նոր խթան կհանդիսանա երկո...
Հարգելի գործընկերներ, տիկնայք եւ պարոնայք,Ողջունում եմ ձեզ եւ հույս հայտնում, որ այս լսումների ընթացքում մանրամասն կքննարկենք հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա փուլը, ինչպես նաեւ ձեռք բերված պայմանավորվածություններն արտացոլող նախաստորագրված երկու արձանագրությունները: Այս լսումն...

President of the National Assembly Hovik Abrahamyan Receives President of the Belgium Senate
On October 1, 2009, President of the National Assembly Mr. Hovik Abrahamyan, received the President of the Belgian Senate Mr. Armand De Decker, who was in Armenia on an official visit.
Welcoming the guest, Mr. Abrahamyan expressed confidence that the visit of the Belgian Senate President will contribute to the development of bilateral cooperation. He expressed his content for the productivity of Armenian- Belgian ties, stressed the significance of intensifying bilateral relations, in particular in the trade and inter-parliamentary cooperation areas.
The interlocutors agreed that it is necessary for the MPs’ contacts of the both Parliaments to become recurrent, thus strengthening the political dialogue.
The President of the National Assembly of the Republic of Armenia thanked the Belgian Senate President for adopting a resolution, recognizing Armenian Genocide, by the Higher Chamber of the Belgian Senate on March 16, 1998. The interlocutors shared the opinion that due to the courageous and initiative foreign policy of Armenia today the provision of the resolution on urging Turkey to open the borders without any preconditions and establishing diplomatic relations will come true.
The sides also discussed regional and international security issues during the meeting. At a request of the guest Mr. Abrahamyan presented Armenia's positions on settlement of the Nagorno-Karabakh conflict as well as relations with neighboring countries. The interlocutors also touched upon the world financial-economic crisis and its impact on the economies of the two countries.
On October 1, 2009, on the initiative of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly, headed by Mr. Armen Rustamyan, Parliamentary Hearings in the National Assembly on “Initiated Protocols and the Normalization Process of Armenia-Turkey Relations” were held. Representatives ...
President of the Belgian Senate Armand De Decker Meets with the Representatives of the Factions of the National Assembly
On October 1, the delegation headed by the President of the Belgian Senate, Armand De Decker, met in the parliament with the representatives of the factions of the National Assembly. Mr. Gagik Minasyan, member of the faction RPA, talking about the friendship of the two countries, expressed assurance...
Dear colleagues,Ladies and gentlemen,I welcome you and express hope that during these hearings we’ll discuss in detail the current stage of normalization of the Armenian-Turkish relations, as well as the two initiated protocols reflecting the reached agreements.The goal of these hearings is to ...