ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Բելգիայի Սենատի նախագահին
Հոկտեմբերի 1-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստան պաշտոնական այցով ժամանած Բելգիայի Սենատի նախագահ Արման դը Դեկերին:
Ողջունելով հյուրին` պրն. Աբրահամյանը հայտնեց իր վստահությունը, որ Բելգիայի Սենատի նախագահի այցը կնպաստի երկու բարեկամ երկրների համագործակցության զարգացմանը: Նա իր գոհունակությունը հայտնեց հայ-բելգիական շփումների արդյունավետության կապակցությամբ եւ ընդգծեց, որ դրանք կարելի է էլ ավելի խորացնել, հատկապես, առեւտրատնտեսական եւ միջխորհրդարանական համագործակցության բնագավառներում: Զրուցակիցները համաձայնեցին, որ Հայաստանի եւ Բելգիայի խորհրդարանների պատգամավորների շփումները անհրաժեշտ է դարձնել պարբերական` այդպիսով զարկ տալով քաղաքական երկխոսությանը:
Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը Բելգիայի Սենատի նախագահին շնորհակալություն հայտնեց 1998թ. մարտի 16-ին Բելգիայի խորհրդարանի վերին պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին բանաձեւն ընդունելու կապակցությամբ: Զրուցակիցները համաձայնեցին, որ Հայաստանի համարձակ եւ նախաձեռնողական արտաքին քաղաքականության շնորհիվ այսօր իրականություն է դառնում  այդ բանաձեւի այն դրույթը, որը հորդորում էր Թուրքիային առանց նախապայմանների բացել սահմանները եւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նաեւ քննարկեցին տարածաշրջանային եւ միջազգային անվտանգության խնդիրները: Իր հյուրի խնդրանքով պրն. Աբրահամյանը ներկայացրեց Հայաստանի մոտեցումներն Արցախի հիմնախնդրի կարգավորման, ինչպես նաեւ հարեւան երկրների հետ հարաբերությունների հարցերում: Զրուցակիցներըը նաեւ անդրադարձան համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամին եւ դրա ազդեցությանը երկու երկրների տնտեսությունների վրա:
Հոկտեմբերի 1-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ, Արմեն Ռուստամյանի նախագահությամբ Ազգային ժողովում տեղի ունեցան «Նախաստորագրված  արձանագրությունները եւ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը» թեմայով խորհրդարանական լսումներ, որին մասնակցում էին օրե...
Բելգիայի Սենատի նախագահը հանդիպեց ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ
Հոկտեմբերի 1-ին Բելգիայի Սենատի նախագահ Արման դը Դեկերի  գլխավորած պատվիրակությունը խորհրդարանում հանդիպեց ՀՀ ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մինասյանը` խոսելով երկու ժողովուրդների բարեկամության մասին, համոզմունք հայտնեց, որ այցը նոր խթան կհանդիսանա երկո...
Հարգելի գործընկերներ, տիկնայք եւ պարոնայք,Ողջունում եմ ձեզ եւ հույս հայտնում, որ այս լսումների ընթացքում մանրամասն կքննարկենք հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա փուլը, ինչպես նաեւ ձեռք բերված պայմանավորվածություններն արտացոլող նախաստորագրված երկու արձանագրությունները: Այս լսումն...

Председатель НС РА О.Абраамян принял Председателя Сената Бельгии
1 октября Председатель НС Овик Абраамян принял Председателя Сената Бельгии Армана де Декера, прибывшего в Армению с официальным визитом.
Приветствуя гостя, г-н Абраамян выразил уверенность, что визит Председателя Сената Бельгии послужит развитию сотрудничества двух дружественных стран. Спикер НС удовлетворен эффективностью армяно-бельгийских контактов и считает необходимым углубление их особенно в сферах торгово-экономического и межпарламентского взаимодействия. Собеседники едины во мнении, что контакты депутатов Армении и Бельгии необходимо сделать регулярными, тем самым способствуя политическому диалогу.
Председатель НС РА поблагодарил Председателя Сената Бельгии за принятие 16 марта 1998 г.  В ерхней палатой бельгийского парламента резолюции о признании Геноцида армян. Собеседники согласились в том, что благодаря  смелой и инициативной внешней политике Армении сегодня становится реальностью положение резолюции, призывающее Турцию без предусловий открыть границы и установить дипломатические отношения с Арменией.
В ходе встречи стороны обсудили также проблемы региональной и международной безопасности. По просьбе гостя, г-н Абраамян представил подходы Армении к вопросам урегулирования Арцахской проблемы, а также отношений с соседними странами. Собеседники обратились к мировому финансово-экономическому кризису и его влиянию на экономики двух стран.
Парламентские слушания в НС по армяно-турецким отношениям и парафированным Протоколам
1 октября по инициативе Постоянной комиссии по внешним сношениям в НС состоялись парламентские слушания на тему “Парафированные Протоколы и процесс нормализации отношений Армения - Турция” под председательством А.Рустамяна, в которых приняли участие представители законодательной и исполнительной вла...
Председатель Сената Бельгии встретился с представителями фракций НС
1 октября делегация, возглавляемая Председателем Сената Бельгии Арманом де Декером,  встретилась с представителями фракций Национального Собрания.Председатель фракции РПА Г.Минасян, говоря о дружбе двух народов, выразил уверенность, что визит послужит новым стимулом  к развитию и укреплени...
Уважаемые коллеги,Дамы и господа!Приветствую вас и надеюсь, что в ходе этих слушаний детально обсудим  нынешний этап нормализации армяно-турецких отношений, а также два парафированных протокола, отражающих достигнутые договоренности. Цель настоящих слушаний – дать возможность депутатам, предста...