Հոկտեմբերի 1-ին Բելգիայի Սենատի նախագահ Արման դը Դեկերի  գլխավորած պատվիրակությունը խորհրդարանում հանդիպեց ՀՀ ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ:
ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մինասյանը` խոսելով երկու ժողովուրդների բարեկամության մասին, համոզմունք հայտնեց, որ այցը նոր խթան կհանդիսանա երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման համար: Պարոն Մինասյանը նշեց, որ եվրոպական ինտեգրումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է եւ այդ ճանապարհին կարեւորեց Բելգիայի զորակցությունը: Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին` պարոն Մինասյանն ընդգծեց, որ հարաբերությունների կարգավորման այդ բարդ ու դժվարին ճանապարհին Հայաստանն ակնկալում է եվրոպական կառույցների աջակցությունը: Այս համատեքստում ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը անկախ Հայաստանի պատմության ընթացքում համարձակ քայլ դիտարկեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա փուլը` հավելելով, որ այս հարցում ՕԵԿ-ը ողջունում եւ աջակցում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի վարած քաղաքականությանը: ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը կարեւորեց հայ-թուրքական հարցի լուծումն առանց նախապայմանների, ինչը, ըստ պարոն Սաֆարյանի, լիովին չի արտահայտված Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ նախաստորագրված արձանագրություններում:
Բելգիայի Սենատի նախագահ Արման դը Դեկերն արձանագրեց, որ Բելգիայի խորհրդարանը հետաքրքրությամբ հետեւում է Հայաստանի  եվրաինտեգրման գործընթացին, եւ  նրա դիտարկմամբ` Հայաստանում  լայնածավալ բարեփոխումներ են իրականացվում, առաջընթացը զգալի ու  նկատելի է: Պարոն Դեկերը բարձր գնահատեց Բելգիայի հայ համայնքի դերակատարումը երկրի քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային կյանքում, ինչն իր դրական ազդեցությունն է ունենում հայ-բելգիական հարաբերությունների զարգացման հարցում: Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին` նա հույս հայտնեց, որ հայկական հարցը իր դրական լուծումը  կգտնի, կբարելավվեն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները. այս հարցում պարոն Դեկերն առաջարկեց  Բելգիայի խորհրդարանի  աջակցությունը: Այս համատեքստում նա հիշեցրեց, որ դեռեւս 11 տարի առաջ Բելգիայի Սենատն ընդունել է բանաձեւ հայոց ցեղասպանության մասին, որն անհրաժեշտ է համարում ցեղասպանության ճանաչումը Թուրքիայի կողմից:
Կողմերը քննարկեցին երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը, հայ-թուրքական հարաբերություններին, ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմանն առնչվող հարցեր:

On October 1, the delegation headed by the President of the Belgian Senate, Armand De Decker, met in the parliament with the representatives of the factions of the National Assembly.
Mr. Gagik Minasyan, member of the faction RPA, talking about the friendship of the two countries, expressed assurance that the visit would get new impetus for the development and strengthening of the relations of the two countries. Mr. Minasyan noted that the Euro integration is one of the priorities of foreign policy of Armenia. Touching upon the Armenian-Turkish relations, Mr. Minasyan stressed that in that complicated and difficult path of regulation of the relations, Armenia expects the promotion of European structures. In this context Ms. Heghine Bisharyan, Head of the RLP faction, observed the step of Armenian- Turkish settlement present stage very brave step within the history of independent Armenia, adding that the RLP faction praises and promotes the present policy of Mr. Serzh Sargsyan, President of the Republic of Armenia. Mr. Styopa Safaryan highlighted the importance of resolving the Armenian-Turkish issue without any preconditions, which, according to the deputy, is not fully displayed in the records signed between Armenia and Turkey.
The President of the Belgian Senate, Mr. Armand De Decker said that the Belgium Parliament is following with interest the Euro Integration process of Armenia, and according to his observations there are tangible amendments in Armenia.
Mr. Decker highly praised the role of the Armenian community in Belgium in the political, economic and cultural life of the country, which positively affects the development of the Armenian-Belgian relations. Referring to the Armenian-Turkish relations, Mr. Decker expressed hope that the Armenian-Turkish relations will be improved and proposed the promotion of Belgium in this issue. He reminded that 11 years ago, the Belgian Senate adopted a resolution on the Armenian Genocide; which considers necessary the recognition of genocide by Turkey.
The sides discussed issues, related to the development of bilateral relations, to the Armenian-Turkish relations and the settlement of the Karabakh problem.