Հոկտեմբերի 1-ին Բելգիայի Սենատի նախագահ Արման դը Դեկերի  գլխավորած պատվիրակությունը խորհրդարանում հանդիպեց ՀՀ ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ:
ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մինասյանը` խոսելով երկու ժողովուրդների բարեկամության մասին, համոզմունք հայտնեց, որ այցը նոր խթան կհանդիսանա երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման համար: Պարոն Մինասյանը նշեց, որ եվրոպական ինտեգրումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է եւ այդ ճանապարհին կարեւորեց Բելգիայի զորակցությունը: Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին` պարոն Մինասյանն ընդգծեց, որ հարաբերությունների կարգավորման այդ բարդ ու դժվարին ճանապարհին Հայաստանն ակնկալում է եվրոպական կառույցների աջակցությունը: Այս համատեքստում ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը անկախ Հայաստանի պատմության ընթացքում համարձակ քայլ դիտարկեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա փուլը` հավելելով, որ այս հարցում ՕԵԿ-ը ողջունում եւ աջակցում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի վարած քաղաքականությանը: ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը կարեւորեց հայ-թուրքական հարցի լուծումն առանց նախապայմանների, ինչը, ըստ պարոն Սաֆարյանի, լիովին չի արտահայտված Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ նախաստորագրված արձանագրություններում:
Բելգիայի Սենատի նախագահ Արման դը Դեկերն արձանագրեց, որ Բելգիայի խորհրդարանը հետաքրքրությամբ հետեւում է Հայաստանի  եվրաինտեգրման գործընթացին, եւ  նրա դիտարկմամբ` Հայաստանում  լայնածավալ բարեփոխումներ են իրականացվում, առաջընթացը զգալի ու  նկատելի է: Պարոն Դեկերը բարձր գնահատեց Բելգիայի հայ համայնքի դերակատարումը երկրի քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային կյանքում, ինչն իր դրական ազդեցությունն է ունենում հայ-բելգիական հարաբերությունների զարգացման հարցում: Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին` նա հույս հայտնեց, որ հայկական հարցը իր դրական լուծումը  կգտնի, կբարելավվեն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները. այս հարցում պարոն Դեկերն առաջարկեց  Բելգիայի խորհրդարանի  աջակցությունը: Այս համատեքստում նա հիշեցրեց, որ դեռեւս 11 տարի առաջ Բելգիայի Սենատն ընդունել է բանաձեւ հայոց ցեղասպանության մասին, որն անհրաժեշտ է համարում ցեղասպանության ճանաչումը Թուրքիայի կողմից:
Կողմերը քննարկեցին երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը, հայ-թուրքական հարաբերություններին, ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմանն առնչվող հարցեր:

1 октября делегация, возглавляемая Председателем Сената Бельгии Арманом де Декером,  встретилась с представителями фракций Национального Собрания.
Председатель фракции РПА Г.Минасян, говоря о дружбе двух народов, выразил уверенность, что визит послужит новым стимулом  к развитию и укреплению отношений двух стран. Г-н Минасян отметил, что евроинтеграция – один из внешнеполитических приоритетов Армении и подчеркнул важность поддержки Бельгии в этом вопросе. Касаясь армяно-турецких отношений, г-н Минасян подчеркнул, что на сложном и трудном пути их урегулирования Армения ожидает содействия европейских структур. В этом аспекте лидер фракции “Оринац еркир” Э.Бишарян нынешний этап нормализации армяно-турецких отношений рассматривает как смелый шаг, добавляя, что в данном   вопросе ПОЕ приветствует и поддерживает проводимую Президентом  РА С.Саргсяном политику. Руководитель фракции “Наследие” С.Сафарян подчеркнул важность разрешения армяно-турецкого вопроса без предусловий, что, по мнению депутата, не полностью отражено в парафированных Арменией и Турцией протоколах.
Председатель Сената Бельгии Арман де Декер констатировал, что парламент Бельгии с интересом следит за процессом евроинтеграции Армении и, по его наблюдениям, в республике реализуются полномасштабные реформы – прогресс   существен и ощутим.
Г-н Декер высоко оценил роль армянской общины Бельгии в политической, экономической и культурной жизни страны, что позитивно отражается на развитии армяно-бельгийских отношений. Касаясь армяно-турецких отношений, г-н Декер предложил помощь бельгийского парламента. При этом он напомнил, что еще 11 лет назад Сенат Бельгии принял по Геноциду армян резолюцию, считающую необходимым признание Турцией этого факта.
Стороны обсудили вопросы  развития двусторонних связей,  армяно-турецких отношений, урегулирования Карабахской проблемы.