«Սահմանադրության գերակայության երաշխավորման գործում սահմանադրական դատարանների եւ խորհրդարանների գործակցության միջազգային փորձը» թեմայով միջազգային 14-րդ խորհրդաժողովը Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 2-ին կայացավ «Սահմանադրության գերակայության երաշխավորման գործում սահմանադրական դատարանների եւ խորհրդարանների գործակցության միջազգային փորձը» թեմայով միջազգային 14-րդ խորհրդաժողովը, որին մասնակցում էին ԱԺ պատգամավորներ, ՍԴ անդամներ, նախարարներ, դատավորներ, պետական իշխանության եւ տեղական ինքնակառավարման տարբեր մարմինների աշխատակիցներ, գիտնականներ, փաստաբաններ, բուհերի դասախոսներ, հ/կ ներկայացուցիչներ, լրագրողներ:
Երկօրյա խորհրդաժողովի մասնակիցներին ողջունեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը.
Միջազգային խորհրդաժողովի հարգելի մասնակիցներ,
Բարի գալուստ եմ մաղթում եւ ողջունում բոլոր ներկաներին:
Այս խորհրդաժողովի հրավիրումը` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի, Եվրախորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի, Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի եւ Երիտասարդ ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական արդարադատության մարմինների միջազգային կոնֆերանսի հետ համատեղ, նպատակ է հետապնդում ձեզ հետ միասին վեր հանել ու ամփոփել եվրոպական փորձն ու զարգացման միտումները` համագործակցության այս կարեւոր բնագավառում:
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության մեջ լուրջ փոփոխություններ կատարվեցին 2005 թվականի նոյեմբերի 27-ի հանրաքվեով: Սահմանադրության արժեքային ողջ համակարգը ներկայումս խարսխված է մարդու եւ քաղաքացու հիմնական իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանության, իրավունքի գերակայության երաշխավորման, մեր երկրում ժողովրդաիշխանության հաստատման, իշխանությունների բաժանման ու հավասարակշռման, արդյունավետ տեղական ինքնակառավարման արմատավորման եւ սահմանադրական այլ հիմնարար  սկզբունքների իրականացման վրա:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը հսկայական աշխատանք է ծավալել երկրում գործող օրենսդրությունը սահմանադրական փոփոխություններին համապատասխանեցնելու, օրենսդրական բացերը լրացնելու, սահմանադրական ժողովրդավարություն հաստատելու ուղղությամբ: Միայն վերջին գումարման ընթացքում Ազգային ժողովն ընդունել է 545 օրենք, 47 որոշում, վավերացրել է թվով 92 միջազգային պայմանագիր:
Փաստ է, որ յուրաքանչյուր օրենք քաղաքական փոխհամաձայնության արդյունք է եւ իրավասու սահմանադրական մարմնի կողմից դրա սահմանադրականության բացահայտումը, մեր կարծիքով, պետք է դիտել որպես աջակցություն` խորհրդարանի կողմից իր օրենսդիր գործառույթն առավել արդյունավետ իրականացնելու տեսանկյունից:
Իր օրենսդրական քաղաքականությունն իրականացնելիս Ազգային ժողովը չափազանց կարեւորում է իշխանության այլ մարմինների հետ համագործակցված աշխատանքը:
Այդ տրամաբանությամբ առաջնորդվելով էր, որ 2008 թվականի հոկտեմբերին իմ կողմից ՀՀ Ազգային ժողովում ստեղծվեց հատուկ աշխատանքային խումբ` սահմանադրական դատարանի իրավական դիրքորոշումներն ուսումնասիրելու եւ օրենսդրական նախաձեռնության առաջարկություններ մշակելու համար: Մենք գտնում ենք, որ նման օպերատիվ արձագանքն արդյունավետ համագործակցության եւ սահմանադրական դատարանի իրավական դիրքորոշումները հաշվի առնելու կարեւոր քայլ է:
Այս խորհրդաժողովին մասնակցում են բազմաթիվ երկրների խորհրդարանների ու սահմանադրական դատարանների անդամներ: Ես խորին երախտագիտությունս եմ հայտնում մեր հրավերն ընդունելու եւ խորհրդաժողովին մասնակցելու համար: Համոզված եմ, որ բոլոր երկրներում էլ տարիների ընթացքում գտնվել են արդյունավետ լուծումներ` ակտիվ համագործակցության ու Սահմանադրության գերակայությունը երաշխավորելու գործում: Մեր երկիրը սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում թեւակոխել է իրավական պետության ու քաղաքացիական հասարակության կառուցման նոր փուլ: Երկրում սահմանադրական ժողովրդավարության հաստատման ճանապարհին մենք պետք է հաղթահարենք այնպիսի դժվարություններ, որոնց ժամանակի ընթացքում առնչվել են Արեւմտյան Եվրոպայի դասական ժողովրդավարության երկրները, եւ որոնք ներկայումս բնորոշ են գրեթե բոլոր երիտասարդ ժողովրդավարության երկրներին: Ուստի, նման ներկայացուցչական լայն կազմով հիմնահարցի քննարկումն օգտակար կարող է լինել ոչ միայն խորհրդաժողովի մասնակիցների համար, այլեւ կարեւոր ներդրում կհանդիսանա այս ոլորտում զարգացումների համաեվրոպական միտումների բացահայտման ու ընդհանրացման տեսանկյունից:
Կարծում եմ նաեւ, որ տարբեր ժողովրդավարական ինստիտուտների համագործակցությունը եւ համատեղ լուծումներ փնտրելն օգտակար ու օրինակելի կարող է լինել նաեւ պետական իշխանության այլ մարմինների համար, եւ երկխոսության այս ձեւաչափը խրախուսանքի է արժանի:
Ցանկանում եմ երախտիքիս խոսքը հղել Եվրախորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովին եւ անձամբ պարոն Բուքիքիոյին` մեզ աջակցելու եւ ակտիվ համագործակցության համար: Մեր երկար տարիների համատեղ ջանքերի արդյունք էր սահմանադրական բարեփոխումների իրականացումը Հայաստանում: Յուրաքանչյուր տարի մեկ տասնյակից ավելի օրենքների նախագծեր են ներկայացվում Վենետիկի հանձնաժողովի փորձաքննությանը, որի եզրակացությունները մեզ համար շատ օգտակար են: Մենք այսուհետեւ նույնպես շարունակելու ենք ակտիվ համագործակցությունը Վենետիկի հանձնաժողովի հետ եւ համոզված եմ, որ դա դրական դերակատարություն կունենա մեր եվրոպական ինտեգրման ընդհանուր գործընթացն առավել արդյունավետ առաջ տանելու հարցում: Օգտվելով պատեհ առիթից շնորհավորում եմ Վենետիկի հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Ջանի Բուքիքիոյին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից Պատվո շքանշանով պարգեւատրվելու կապակցությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովն ակտիվ երկկողմանի կապեր է հաստատել բազմաթիվ երկրների խորհրդարանների հետ: Այս օրերին պաշտոնական այցով Հայաստանում է գտնվում Բելգիայի Թագավորության Սենատի նախագահ պարոն Արման դը Դեկերի գլխավորած պատվիրակությունը: Մեր գործընկերները սիրով համաձայնեցին մասնակցել նաեւ այս կարեւոր խորհրդաժողովի աշխատանքներին:
Եզրափակելով խոսքս` մեկ անգամ եւս ողջունում եմ բոլորին եւ մաղթում արդյունավետ աշխատանք եւ շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանին այս կարեւոր խորհրդաժողովը Հայաստանում կազմակերպելու համար:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը: Նա համոզված է, որ խորհրդաժողովը հնարավորություն կտա շահագրգիռ երկխոսություն ծավալել խորհրդարանների եւ Սահմանադրական դատարանների միջեւ Սահմանադրության գերակայության երաշխավորման վերաբերյալ: Այս համատեքստում նա անդրադարձավ խորհրդարանների եւ դատական սահմանադրական վերահսկողության ինստիտուտների բազմաշերտ փոխառնչություններին: Պարոն Հարությունյանը նշեց, որ մի կողմից ՍԴ-ն գնահատում է օրենսդիր մարմնի ընդունած որոշումների եւ օրենքների սահմանադրականությունը, սակայն մյուս կողմից խորհրդարանը մասնակցում է ՍԴ-ի ձեւավորմանը, նրա նյութական անկախության ապահովմանը, սահմանում է դատարանի գործունեության կարգն ու դատավարական ընթացակարգերը: Ըստ նրա` սրանք փոխպայմանավորված գործառույթներ են, որոնց արդյունավետ իրականացումն ուղղված է Սահմանադրության գերակայության երաշխավորմանը:
Ողջույնի խոսքում Վենետիկի հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Ջանի Բուքիքիոն խոսեց Սահմանադրական  դատարանների  եւ  խորհրդարանների  փոխհարաբերություններից: Նրա գնահատմամբ` այդ  փոխհարաբերությունները  բավականին  ընդարձակ  են, քանի  որ  խորհրդարանը, չունենալով Սահմանադրություն  կամ  օրենքներ  մեկնաբանելու  գործառույթ,  հանդիսանում է  Սահմանադրություն եւ այլ իրավական ակտեր ստեղծող մարմին: Մեկնաբանելու  իրավունքը վերապահված  է  ՍԴ-ին: Խորհրդարանն  էլ  իր  հերթին  պարտավոր  է  ընդունել այս կամ այն օրենքի վերանայման վերաբերյալ ՍԴ-ի եզրակացությունը: Նշվեց, որ խորհրդարանը` որպես օրինաստեղծ մարմին, միեւնույն ժամանակ ստեղծում է ՍԴ-ի  մասին օրենք եւ ունի այն վերանայելու իրավունք:
Խորհրդարանները  մասնակցում  են  նաեւ  ՍԴ-ների  կազմավորմանը: Վենետիկի հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղարն անդրադարձավ տարբեր երկրներում ՍԴ անդամների ընտրության խնդրին, կարեւորեց դատավորների  անկախության ապահովումը, շուկայական  փոխհարաբերությունների  բացառումը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույնի խոսքը բարձրաձայնեց ՀՀ ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը.
Խորհրդաժողովի  առաջին նիստը նախագահում էին ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը եւ Վենետիկի հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Ջանի Բուքիքիոն:
«Սահմանադրության գերակայության ապահովումը որպես իրավական պետությունում սահմանադրական կայունության հիմնական երաշխիք» թեմայի շրջանակներում ելույթ ունեցան Բելգիայի Սենատի նախագահ Արման դը Դեկերը, Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի դատավոր, պալատի նախագահ  Ժոզեփ Կասադեւալը, ՀՀ ՍԴ նախագահ ագիկ Հարությունյանը, Վրաստանի ՍԴ նախագահ Գեորգ Պապուաշվիլին, Լեհաստանի Սենատի հանձնաժողովի նախագահ Պյոտր Զիենտարսկին, Տաջիկստանի ՍԴ նախագահ Մախկամ Մախմուդովը, Բելառուսի ՍԴ նախագահ Պյոտր Միկլաշեւիչը, Չեխիայի պատգամավորների պալատի հանձնաժողովի անդամ Եվա Դունդաչկովան, Ուկրաինայի ՍԴ դատավոր Պետրո Ստեցյուկը: Զեկուցողներն անդրադարձան անցումային հասարակական համակարգերում հանրային կյանքի սահմանադրականացման հիմնական խոչընդոտներին, Սահմանադրության գերակայության երաշխավորման գլխավոր մարտահրավերներին, վերափոխվող համակարգերի արժեբանական առանձնահատկություններին, իներցիոն գործընթացներին, սահմանադրական հիմնարար արժեքների տարաբնույթ ձեւախեղումներին եւ այլ հիմնահարցերի:
Մտքերի փոխանակության մասնակիցներն անդրադարձան հնչեցված զեկույցների վիճահարույց հարցերին եւ համապատասխան դիտարկումներ ներկայացրին:
Խորհրդաժողովի երկրորդ նիստում նախագահում էին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանը եւ ՀՀ ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:
«Արդյունավետ սահմանադրական վերահսկողության իրականացման պառլամենտական երաշխիքները» խորագրով եւս եղան բազմաթիվ զեկուցումներ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանը համոզմունք հայտնեց, որ խորհրդաժողովը կնպաստի մասնակից երկրների սահմանադրական եւ պառլամենտական մշակույթների զարգացմանը: Նրա համոզմամբ` ինչպես հետհամայնավարական շրջանի գրեթե բոլոր երկրները, Հայաստանը եւս անցել է համակարգային վերափոխումներին բնորոշ իրավիճակներով` ինստիտուցիոնալ համակարգերի բացակայություն, անորոշություններ, անկանխատեսելիություն եւ այլն: Անհրաժեշտ էր հնարավոր կարճ ժամկետներում որոշել առաջնահերթություններ, արմատավորել նոր շուկայակա կան տնտեսական, իրավական պետությանը բնորոշ հարաբերություններ, ձեւավորել նոր օրենսդրական բազա, ընդունել Սահմանադրություն եւ ստեղծել սահմանադրական վերահսկողության համակարգ: Նրա խոսքով` արդյունավետ սահմանադրական վերահսկողության իրականացման պառլամենտական երաշխիքներն առաջին հերթին դրսեւորվում են օրենսդիր մարմնի եւ Սահմանադրական դատարանի գործակցության շրջանակներում: Տիկին Պետրոսյանը տեղեկացրեց, որ սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում սկզբունքային փոփոխությունների է ենթարկվել նաեւ Սահմանադրական դատարանի գործունեության կարգը սահմանող ՀՀ օրենքը, հաշվի են առնվել Սահմանադրական դատարանի առաջարկություններն ու մոտեցումները: ԱԺ փոխնախագահի գնահատմամբ` ՀՀ-ում սահմանադրական վերահսկողության իրականացման պառլամենտական հիմնական երաշխիքներն են Ազգային ժողովի անմիջական մասնակցությունը Սահմանադրական դատարանի կազմավորման, գործունեության ընթացակարգերի սահմանման գործում, Ազգային ժողովի կողմից Սահմանադրական դատարանի որոշումների կենսագործման ապահովումը: Արեւիկ Պետրոսյանը խորհրդաժողովի մասնակիցներին տեղեկացրեց, որ ՀՀ Սահմանադրությանն ամբողջությամբ կամ մասնակի հակասող եւ անվավեր ճանաչված օրենքների կամ դրանցում պարունակվող դրույթների կամ օրենսդրական կատարելագործման խնդիրներ բովանդակող Սահմանադրական դատարանի որոշումներից բխող օրենսդրական նախագծերի մշակման նպատակով 2008 թ. հոկտեմբերին Ազգային ժողովի նախագահի  կարգադրությամբ ստեղծվել է հատուկ աշխատանքային խումբ, որն իրականացրել է ծավալուն աշխատանք` ուսումնասիրելով դեռեւս 2006 թ. Սահմանադրական դատարանի կողմից ընդունված եւ օրենսդրական լուծումներ ապահովելու առումով անհետեւանք մնացած որոշումները: Արդյունքում մշակվել են մեկ տասնյակից ավելի օրենքների նախագծեր, օրենսդրական փաթեթներ: Նշվեց, որ շրջանառության մեջ դրված բոլոր օրենսդրական նախաձեռնություններն արդեն ընդունվել են Ազգային ժողովի կողմից եւ ստացել օրենքի ուժ:
Ամփոփելով ներկայացվածը` տիկին Պետրոսյանն արձանագրեց, որ անցնելով կայացման եւ համակարգային վերափոխումների 1-ին եւ 2-րդ փուլերով` հայաստանյան պառլամենտարիզի եւ սահմանադրականության զարգացման գործընթացը գտնվում է երրորդ, որակական նոր` համակարգային արդյունավետ գործակցության  փուլում:
Լիտվայի ՍԴ դատավոր Պրանաս Կուցոնիսը, Ռումինիայի ՍԴ նախագահ Վալենտին Պուշկաշզոլտան, Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Պավլե Կուբլաշվիլին, Լատվիայի ՍԴ նախագահ ունար Կուտրիսը, Անդորայի ՍԴ անդամ Միգել Հերերո Դե Մինյոն, Բելառուսի խորհրդարանի օրենսդրության եւ պետական շինարարության մշտական հանձնաժողովի նախագահ Եվգենի Սմիրնովն իրենց ելույթներում անդրադարձան սահմանադրական դատարանների իրավասություններին եւ պարտավորություններին, իրավական ակտերի հակասահմանադրականությանը, պետական կառավարման համակարգում, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում ՍԴ-ի դերին եւ նշանակությանը, քաղաքացիների կողմից Սահմանադրության հարգմանը, օրենքների եւ Սահմանադրության համապատասխանությանը, դատարանների անկախ գործունեությանը, ՍԴ-ի բյուջեի կազմավորմանը, մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանների եւ տեղական դատարանների փոխգործակցությանը:

14-я международная конференция “Международный опыт взаимодействия конституционных судов и парламентов в гарантировании верховенства Конституции” в НС
2 октября состоялась 14-я международная конференция на тему “Международный опыт взаимодействия конституционных судов и парламентов в гарантировании верховенства Конституции” в НС, в которой приняли участие депутаты НС, члены Конституционного Суда (КС), министры, судьи, сотрудники различных органов госвласти и местного самоуправления, ученые, адвокаты, преподаватели вузов, представители общественных организаций, журналисты.
Участников двухдневной конференции приветствовал Председатель НС РА Овик Абраамян:
“Уважаемые дамы и господа
Уважаемые участники международной конференции,
Добро пожаловать!
Созыв этой конференции совместно с Национальным Собранием РА, Венецианской комиссией СЕ, Конституционным Судом РА и Международной конференцией органов конституционного правосудия стран молодой демократии  преследует цель вместе с вами поднять и обобщить европейский опыт и тенденции развития в этой важной области.
Серьезные изменения в Конституцию РА  были внесены референдумом   27 ноября 2005 г.  Вся ценностная система Конституции в  настоящее время базируется на  защите основополагающих прав и свобод человека и гражданина, гарантировании верховенства права, утверждении в нашей стране народовластия, разграничении и сбалансировании властей, внедрении эффективного местного самоуправления и реализации других основных конституционных принципов.
Национальное Собрание РА проделало колоссальную работу по гармонизации действующего в стране законодательства с конституционными поправками, заполнению законодательных пробелов, утверждению конституционной демократии. Только в течение последнего созыва Национальное Собрание приняло 545 законов, 47 постановлений, ратифицировало 92 международных договора.
Факт, что любой закон – итог политического взаимосогласия, и выявление его конституционности правомочным конституционным органом, по нашему мнению, следует рассматривать как содействие парламента – с точки зрения  наиболее эффективной реализации его законодательной функции.
При осуществлении своей законодательной политики  НС  считает крайне важной скоординированную работу с другими органами власти.
Руководствуясь именно этой логикой, в октябре 2008 г. в НС РА мною была создана специальная рабочая группа – для изучения  правовых позиций Конституционного Суда (КС) и разработки предложений законодательной инициативы. Мы считаем, что подобная оперативная реакция – важный шаг к  плодотворному сотрудничеству и учету правовых позиций КС.
В этой конференции участвуют члены парламентов и конституционных судов многих  стран. Выражаю свою глубокую признательность за принятие приглашения и участие в конференции. Уверен, что за истекшие годы во всех странах найдены эффективные решения для активного сотрудничества и обеспечения гарантий  верховенства Конституции. Наша страна в итоге конституционных реформ вступила в новую фазу строительства  правового государства и гражданского общества. На пути к становлению в стране конституционной демократии мы должны преодолеть трудности, с которыми в свое время столкнулись страны классической демократии  Западной Европы, и которые ныне характерны почти для всех стран молодой демократии. Поэтому обсуждение проблемы в столь представительном широком составе  может быть полезным не только для участников конференции, но и станет важным вкладом с точки зрения вскрытия и обобщения общеевропейских тенденций в развитиях  данной сферы.
Полагаю также, что сотрудничество различных демократических институтов и поиски совместных решений окажутся полезными и  примерными также для  других органов государственной власти и настоящий формат диалога достоин одобрения.
Хочу выразить слова благодарности  Венецианской комиссии (ВК) Евросовета и лично г-ну Букикио – за содействие и активное сотрудничество с нами.
Реализация конституционных реформ в Армении явилась плодом наших совместных усилий за долгие годы. Ежегодно  более десятка проектов законов представляются на экспертизу ВК, заключения которой очень полезны для нас. Мы и впредь будем активно сотрудничать с ВК  и убеждены, что это сыграет позитивную роль в более эффективном продвижении вперед общего процесса нашей евроинтеграции. Пользуясь представившимся случаем, поздравляю Генерального секретаря ВК  Дж. Букикио в связи с награждением его Президентом РА С.Саргсяном орденом Почета.
НС РА установило активные двусторонние связи с парламентами  различных стран. В эти дни в Армении с официальным визитом находится делегация, возглавляемая Председателем Сената Королевства Бельгии Арманом де Декером. Наши коллеги любезно согласились принять участие также в работе этой важной конференции.
В заключение, еще раз приветствую всех и желаю плодотворной работы; хочу также выразить благодарность  председателю Конституционного Суда Г.Арутюняну за организацию этой важной конференции в Армении. Спасибо!”
С вступительным словом выступил председатель КС РА  Г.Арутюнян. Он убежден, что конференция даст возможность начать заинтересованный диалог между парламентами и конституционными судами по гарантированию верховенства Конституции. В этом контексте докладчик обратился к множеству разнообразных контактов  парламентов и институтов конституционного судебного надзора. Г-н Арутюнян отметил, что, с одной стороны, КС ценит конституционность принятых законодательным органом постановлений и законов, но, с другой стороны, парламент участвует в формировании КС, обеспечении его материальной независимости, устанавливает порядок деятельности суда  и судебно-процессуальные процедуры. По его словам, это – взаимообусловленные   функции, эффективная реализация которых направлена на гарантирование верховенства Конституции.
В приветственном слове Генеральный секретарь Венецианской комиссии (ВК) Дж.Букикио говорил о  взаимоотношениях КС и парламентов. В его оценке, эти взаимоотношения довольно широки, поскольку парламент, не обладая прерогативой комментировать  Конституцию или законы, является творцом Конституции и других правовых актов. Право комментирования закреплено за КС. Парламент же в свою очередь обязан принимать заключение  КС по пересмотру того или иного закона. Отмечено было, что парламент, как законотворческий орган, в то же время создает закон о КС и обладает правом его пересмотра.
Парламенты участвуют также в формировании КС. Генеральный секретарь Венецианской комиссии обратился к проблеме выборов членов КС в различных странах, подчеркнул важность обеспечения независимости судей, исключения рыночных взаимоотношений.
Приветственное слово Президента РА С.Саргсяна огласил председатель КС Г.Арутюнян.
Первое заседание конференции прошло под председательством Г.Арутюняна и Дж.Букикио.
В рамках темы “Обеспечение верховенства Конституции как основной гарантии конституционной стабильности в правовом государстве” выступили председатель Сената Бельгии Арман де Декер, судья Европейского суда по правам человека, председатель палаты Жозеф Касадеваль, председатель КС РА Г.Арутюнян, председатель КС Грузии Г.Папуашвили, председатель комиссии Сената Польши П.Зиентарски, председатель КС Таджикистана М.Махмудов, председатель КС Беларуси П.Миклашевич, член комиссии Палаты депутатов  Чехии Е.Дундачкова, судья КС Украины П.Стецюк.
Докладчики обратились к главным препятствиям в конституционализации общественной жизни в переходных общественных системах, основным вызовам в гарантировании верховенства Конституции,   ценностным особенностям преобразующихся систем, различным искажениям фундаментальных конституционных ценностей и к другим вопросам.
При обмене мнениями участники коснулись прозвучавших в выступлениях спорных вопросов, представили соответствующие наблюдения.
На втором заседании конференции председательствовали вице-спикер НС А.Петросян и председатель КС РА Г.Арутюнян.
Множество докладов прозвучало также по теме “Парламентские гарантии осуществления эффективного конституционного контроля”.
Вице-спикер НС А.Петросян убеждена, что конференция будет способствовать развитию конституционной и парламентской культуры государств-участников. Как и почти все страны постсоветского периода, Армения, по ее мнению, также прошла через характерные для системных преобразований ситуации – отсутствие институциональных систем, неопределенность, непредсказуемость и т.д. Необходимо было в кратчайшие сроки определить приоритеты, внедрить новые рыночные, свойственные правовому государству, экономические отношения, сформировать новую законодательную базу, принять Конституцию и создать систему конституционного контроля. По ее словам, парламентские гарантии реализации конституционного надзора проявляются в первую очередь в рамках взаимодействия законодательного органа и КС. Г-жа Петросян проинформировала, что в итоге конституционных реформ принципиальным изменениям подвергся также закон РА, устанавливающий порядок   деятельности КС; учтены предложения и подходы КС. В оценке зампредседателя парламента, главными парламентскими гарантиями реализации конституционного надзора в РА являются  непосредственное участие НС в формировании и определении функций деятельности  КС, обеспечение претворения в жизнь  решений КС. Г-жа Петросян сообщила участникам конференции, что с целью разработки законодательных проектов,   вытекающих из решений КС, противоречащих целиком или частично Конституции РА и содержащих признанные недействительными законы или  их положения или нуждающихся в законодательном совершенствовании, в октябре 2008 г. по распоряжению Председателя НС создана специальная рабочая группа, которая провела значительную работу, изучив постановления КС,  принятые еще в 2006 г. и оставшиеся без последствий в плане обеспечения законодательных решений. В результате разработано более одного десятка проектов законов и законодательных пакетов. Отмечено было, что все введенные в обращение законодательные инициативы уже приняты Национальным Собранием и   получили силу закона.
Заключая представленное, г-жа Петросян констатировала, что, пройдя первые два этапа становления и системных преобразований, процесс развития армянского парламентаризма и конституционализма находится  на третьем, качественно новом этапе эффективного системного сотрудничества.
Судья КС Литвы П.Куцонис, председатель КС Румынии В.Пушкашзолта, депутат парламента Грузии П. Кублашвили, председатель КС Латвии Г.Кутрис, член КС Андорры Мигель Гереро де Миньо, председатель Постоянной комиссии по законодательству и госстроительству парламента Беларуси Е.Смирнов в своих выступлениях     коснулись полномочий и обязанностей конституционных судов, антиконституционности правовых актов, роли и значения КС в системе госуправления и  в сфере   защиты прав человека, уважения гражданами Конституции, соответствия законов и Конституции, независимой деятельности судов, формирования бюджета КС, взаимодействия Европейского Суда по правам человека и местных судов.