Վենետիկի հանձնաժողովի հետ Հայաստանի համագործակցության արդյունքում պետք է արձանագրել, որ երկրում իրավիճակը անհամեմատ բարելավվել է ժողովրդավարության կայացման առումով: Նման կարծիք հայտնեց Վենետիկի հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Ջիանի Բուքիքիոն հոկտեմբերի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Նրա խոսքով` Հայաստանում մեծ առաջընթաց կա ժողովրդավարության հաստատման առումով, բայց իրավիճակը պետք է կատարելագործել եւ երկիրը պետք է դառնա էլ ավելի ժողովրդավար: Բնական է, որ մի քանի տարվա ընթացքում հնարավոր չէ ամեն ինչ բարեփոխել, քանի որ դա երկար ընթացակարգ է: Կարեւորն այն է, որ երկիրը եւ երկրի իշխանությունները ունեն կամք շարունակելու այդ ճանապարհը:
Վենետիկի հանձնաժողովի ընդունած օրենքների կատարողականության թերությունները պարոն Բուքիքիոն բացատրեց նրանով, որ չնայած ՀՀ օրենսդությունը տեքստային առումով վատը չէ, սակայն պրակտիկայում անհրաժեշտ է բարելավել դրանց կիրառական մեխանիզմները:
Ջանի Բուքիքիոն նշեց, որ 1995 թվականին Վենետիկի հանձնաժողովի անդամ դառնալով, Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանի հետ եզրագծվել է հարաբերությունների այն շրջանակը, որի մեջ էլ աշխատել են այս տարիների ընթացքում: Հայաստանը մշտապես դիմել է Վենետիկի հանձնաժողովին այն խնդիրների վերաբերյալ, որոնք կարեւոր էին Հայաստանի համար: Նա ամենակարեւոր խնդիրներից մեկը համարեց 2005 թվականի սահամանադրական փոփոխությունները: Այդ հարցերի շրջանակում էր նաեւ Սահմանադրական դատարանի լիազորությունների, իրավասությունների շրջանակի ընդլայնումը, ընտրական օրենսդրության բարելավումը, հանրահավաքների եւ լրատվամիջոցների մասին օրենքները:

В оценке Генсекретаря Венецианской комиссии, в Армении налицо ощутимый прогресс в утверждении демократии
Следует заметить, что в итоге сотрудничества Армении с   Венецианской комиссией (ВК) положение в стране в плане становления демократии заметно улучшилось. Такое мнение  выразил Генеральный секретарь Венецианской комиссии СЕ Дж.Букикио 3 октября на встрече с журналистами.
По его словам, в Армении налицо ощутимый прогресс в утверждении   демократии, однако ситуация нуждается в улучшении и страна должна стать более демократичной. Разумеется, за несколько лет невозможно все реформировать, поскольку это долгая процедура. Главное, в  стране и у властей налицо решимость продолжить этот путь.
Упущения в исполнении принятых ВК законов г-н Букикио объяснил тем, что хотя законодательство РА по содержанию неплохое, однако на практике  необходимо улучшить механизмы его применения.
Дж.Букикио отметил, что, став в 1995 г. членом ВК, им вместе с председателем Конституционного Суда   (КС) Г.Арутюняном  был очерчен за долгие годы круг служебных взаимоотношений.  Армения постоянно обращалась к ВК по важнейшим для страны проблемам.  Одной из самых главных задач он считает конституционные изменения 2005 года. Среди этих вопросов также расширение полномочий КС, реформирование избирательного законодательства, законы о референдуме и СМИ.