Հոկտեմբերի 5-ին  ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի աջակցությամբ մեկնարկեց ՀՀ Ազգային ժողովի փորձագիտական կազմի հմտությունները հզորացնող երկշաբաթյա ուսուցողական ծրագիրը: Դասընթացին մասնակցում են ԱԺ աշխատակազմի 25 ներկայացուցիչներ: Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ ԱԺ-ի եւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի միջեւ 2009 թ-ին ստորագրված Համագործակցության Հուշագրի շրջանակներում: Դասընթացին միջազգային փորձագետները կանդրադառնան խորհրդարանական ժողովրդավարությանը, հավաքների եւ ինֆորմացիայի ազատությանը, սոցիալական պաշտպանությանը, բնապահպանական օրենսդրությանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, դատական բարեփոխումներին եւ այլ ոլորտներին առնչվող թեմաների:
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը, ողջունելով «Աջակցություն Ազգային ժողովին կարողությունների զարգացման հարցում. 4-րդ փուլ» ծրագրի շրջանակներում իրականացվող վերապատրաստման դասընթացի  կազմակերպիչներին եւ մասնակիցներին, կարեւորեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ այլ գործադիր մարմինների հետ Հայաստանի իշխանությունների ու քաղաքացիական հասարակության հաստատությունների համագործակցությունը: ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարը տեղեկացրեց, որ ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ԵԱՀԿ Երեւանի գրասենյակի միջեւ ստորագրված Համագործակցության Հուշագրում, ընդունելով Հայաստանում ներկայացուցչական ժողովրդավարության նոր որակ, ուղղություններ եւ շրջանակ ստեղծելու ընդհանուր նպատակներ, որոշվել է նպաստել Ազգային ժողովի գործունեության հետագա ժողովրդավարացմանն ու հզորացմանը, ինչպես նաեւ ամրապնդել վերջինիս ինստիտուցիոնալ, մարդկային եւ տեխնիկական կարողություններն ու ներուժը:
Դասընթացի մասնակիցներին եւ կազմակերպիչներին բեղմնավոր աշխատանք մաղթելով` պարոն Ղարիբջանյանը հույս հայտնեց, որ դասընթացի ընթացքում ձեռք բերված գիտելիքները կնպաստեն ԱԺ աշխատակիցների մասնագիտական հմտությունների եւ ունակությունների խորացմանը, աշխատակազմի գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը:
ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Սերգեյ Կապինոսը ծրագրի բացման կապակցությամբ նշեց, որ փորձագիտական աշխատանքը կարեւոր դեր ունի խորհրդարանի գործունեության համար. փորձագետի աշխատանքով է պայմանավորված օրենսդրական գործընթացի որակը: Նա տեղեկացրեց, որ ծրագիրը չի սահմանափակվի միայն այս դասընթացով. ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է փորձի փոխանակում ԵԱՀԿ անդամ պետությունների խորհրդարանների միջեւ, ինչպես նաեւ գրականության տրամադրում ՀՀ ԱԺ գրադարանին:
Հոկտեմբերի 5-ին  Ազգային ժողովի  հերթական քառօրյա նիստն սկսվեց չորրորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի եւ քառօրյա նիստերի օրակարգերի մասին ԱԺ որոշումների հաստատումով:ԱԺ պատգամավորները քննարկեցին «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը, որը ներկայացրեց օրենք...
«Ազգային ժողովի բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում հոկտեմբերի 8-ին, ժամը 13.30- ին  կրկին կբացվեն խորհրդարանի դռները:          ԱԺ այգում կցուցադրվեն հաշմանդամ երիտասարդների ձեռք...

Two Week Training of the Staff of the National Assembly Begins
On October 5, on the promotion of OSCE Yerevan Office at “Erebuni” Plaza Business Center a two-week training program, strengthening the skills of the expert staff of the National Assembly of the Republic of Armenia began. 25 representatives of the staff of the National Assembly participate in the training. The program is implemented within the framework of the Cooperation memorandum, signed in 2009 between the Republic of Armenia and the OSCE Office in Yerevan. The international experts will turn to parliamentary democracy, freedom of meetings and information, social protection, environmental legislation, combating corruption, judicial amendments and topics related to other areas.
Mr. Gegham Gharibjanian, Chief of the Staff of the National Assembly of the Republic of Armenia, welcoming the participants and organizers of the training program, within the framework of “Promotion to the National Assembly for Development of the Skills, 4th Stage,” highlighted the cooperation of the OSCE Office in Yerevan as well as other executive bodies of the OSCE with the Republic of Armenia and institutions of civil society. The Chief of the Staff of the National Assembly said that the signed cooperation memorandum between the National Assembly of the Republic of Armenia and the OSCE Office in Yerevan, by adopting new quality of democracy it was decided to promote the further development of democracy and strengthening of the activity of the National Assembly as well as strengthening the institutional, human and technical abilities and potential.
Wishing fruitful work to the participants and organizers of the trainings, Mr. Gharibjanian expressed hope that the knowledge gained at the training will promote the deepening of expert skills and abilities of the staff of the National Assembly, and raise their productivity.
The Head of the OSCE Office in Yerevan, Ambassador Sergey Kapinos, related to the opening of the program, said that expert work has an important role for the activity of the parliament. The quality of the legislative process is conditioned by the expert’s work. He said that the program would not be restricted only with this training. Within the framework of the program is foreseen an exchange of experience between the parliaments of the member states of the OSCE, as well as allotting literature to the library of the National Assembly of the Republic of Armenia.
05.10.2009
National Assembly Begins the Works of Regular Four-day Sittings
On October 5, the regular four-day sittings of the National Assembly began by approval of the decisions of the National Assembly on agendas of the four-day sittings of the National Assembly. NA deputies debated the bill on Making Addendum to the law of the Republic of Armenia on Rules of Procedure o...
RA NA President Receives the Representatives of World Council of Ramkavar Azatakan Party
On October 5, NA President Mr. Hovik Abrahamyan received the representatives of World Council of Ramkavar Azatakan (Liberal) Party Mr. Arshavir Gyonjyan, Mr. Yervand Azatyan, Mr. Vardan Uzunyan and Mr. Hagop Avedikian.Greeting the guests in the parliament Mr. Abrahamyan highlighted the unity of Moth...
Hovik Abrahamyan “The Armenian-French Relations are Excellent”
On October 5, President of the National Assembly Mr. Hovik Abrahamyan received the delegation headed by the Chairman of the regional council of the French Provence-Alpes-Cote-d'Azur, member of the French Parliament Mr. Michel Vauzelle. Greeting the guest the President of the National Assembly expres...
Doors of the Parliament to be Opened Again
Within the framework “National Assembly – Open Doors” programme on October 8, at 1:30 p.m. the doors of the parliament will be opened again .In the park of the National Assembly the hand made works of the handicapped young people will be shown. We kindly invite everybody to the park of the National ...