Հոկտեմբերի 28-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հարավային Կովկասի հարցերով Եվրոպական միության ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբիին:
Հանդիպման առանցքում  առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունները կանոնակարգելու գործընթացն էր:
Պրն Աբրահամյանը վերահաստատեց հայկական կողմի դիրքորոշումն այդ հարցում եւ շեշտեց, որ հոկտեմբերի 10-ին ստորագրված արձանագրությունների Թուրքիայի կողմից վավերացման ձգձգումը կարժանանա հայկական կողմի համարժեք վերաբերմունքի: Այդ համատեքստում նա ընդգծեց, որ այդ արձանագրություններով Հայաստանը չի ստանձնել որեւէ միակողմանի պարտավորություն եւ դիմել է այդ քայլին երկու երկրների միջեւ բնականոն հարաբերություններ հաստատելու համար անհրաժեշտ հիմքեր ստեղծելու նպատակով:  ՀՀ ԱԺ նախագահը տեղեկացրեց ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին, որ եթե Թուրքիան խելամիտ ժամկետներում չվավերացնի այդ արձանագրություններն, ապա հայկական կողմն առանց հապաղելու կձեռնարկի համապատասխան համարժեք քայլեր:

On October 28, RA President of the National Assembly Mr. Hovik Abrahamyan received Mr. Peter Semneby, EU Special Representative for the South Caucasus.
The sides focused on normalization of the Armenian-Turkish relations without preconditions during the meeting.
Mr. Abrahamyan reaffirmed the position of the Armenian side in that issue and stressed that the delay of the ratification of the protocols, which were signed on October 10, by Turkey would deserve adequate attitude of the Armenian side. In that context, he underscored that with those protocols Armenia had not undertaken any unilateral responsibility and had taken that step to create necessary bases for the establishment of natural relations between the two countries. RA NA President informed EU special representative that if Turkey did not ratify those protocols in reasonable period then the Armenian side would immediately take adequate steps.