Հոկտեմբերի 19-21-ը Ժնեւում տեղի ունեցավ Միջխորհրդարանական միության 121-րդ վեհաժողովը, որին մասնակցեց ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը `ԱԺ փոխնախագահ, պատվիրակության ղեկավար  Սամվել Նիկոյանի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին պատգամավորներ Հեղինե Բիշարյանը եւ Միքայել Վարդանյանը:
Միջխորհրդարանական միությունն ամենահին խորհրդարանական կազմակերպությունն է: Այն ստեղծվել է 1889 թվականին. կազմակերպությանն անդամակցում է 152 երկրի խորհրդարան,  ունի 8 ասոցիացված անդամ:
Հոկտեմբերի 19-ին գումարվեց Միջխորհրդարանական միության ղեկավար խորհրդի առաջին նիստը, որտեղ քննարկվեցին կազմակերպության անդամակցության, որոշ անդամ երկրներում տիրող իրավիճակին վերաբերող հարցեր,  ՄՄ-ի նախագահի եւ գլխավոր քարտուղարի հաշվետվություններն անցած վեց ամսվա ընթացքում կատարած աշխատանքի մասին եւ այլն:
Նույն օրը «Եվրասիա» աշխարհաքաղաքական խումբը, որին անդամակցում է նաեւ Հայաստանը, հրավիրեց նիստ, որտեղ, ի թիվս այլ հարցերի, բարձրացվեց նաեւ կազմակերպության ղեկավար մարմնում` Գործադիր կոմիտեում թափուր տեղը լրացնելու հարցը:  ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Սամվել  Նիկոյանն առաջարկեց, որպեսզի «Եվրասիա» խմբի կողմից ներկայացվի  Միքայել Վարդանյանի թեկնածությունը:
Օրվա երկրորդ կեսին տեղի ունեցավ  Միջխորհրդարանական միության 121-րդ վեհաժողովի բացումը, որի  օրակարգում ընդգրկված էին եւ քննարկվեցին գլոբալ նշանակություն ունեցող այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են` «Կազմակերպված հանցավորության, մասնավորապես թմրադեղերի, զենքի ապօրինի վաճառքի, մարդկանց թրաֆիքինգի եւ միջազգային ահաբեկչության դեմ համաշխարհային պայքարում համագործակցությունն ու համատեղ պատասխանատվությունը», «Խորհրդարանների դերակատարությունը «Հարավ-հարավ եւ եռակողմ համագործակցությունը» զարգացնելու գործում` նպատակ ունենալով արագացնել Հազարամյակի զարգացման նպատակների իրականացումը», «Երիտասարդության մասնակցությունը ժողովրդավարական գործընթացներին» հարցերը: Ինչպես միշտ վեհաժողովի օրակարգում ներառվեց արտակարգ հարց: Ազգային խորհրդարաններն ու խմբերը ներկայացրել էին մի շարք հարցեր, սակայն քվեարկության արդյունքում օրակարգ մտավ Ուգանդայի եւ Ավստրալիայի առաջարկությունը` «Խորհրդարանների դերը պարենի անվտանգության ապահովման գործում»:
Հոկտեմբերի 20-ին եւ 21-ին շարունակվեցին վեհաժողովի եւ ղեկավար խորհրդի նիստերը: Ղեկավար խորհուրդն ընտրեց Գործադիր կոմիտեի հինգ նոր անդամների, որոնց թվում էր ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Միքայել Վարդանյանը: Նա դարձավ նաեւ Միջխորհրդարանական միության փոխնախագահ:

19-21 октября в Женеве состоялась 121-я    Ассамблея Межпарламентского Союза (МПС), в которой участвовала делегация НС РА во главе с вице-спикером НС С.Никояном.   В составе делегации – депутаты   Э.Бишарян и М. Варданян.
МПС – старейшая парламентская организация, созданная  в 1889 г. В нее входят парламенты 152 стран, есть 8 ассоциированных членов.
19 октября было созвано первое заседание Руководящего Совета, на котором обсуждены были вопросы, касающиеся членства в организации, ситуации в некоторых странах-членах, а также отчеты Президента и Генерального секретаря  МПС об их  полугодовой работе   и т.д.
В тот же день геополитическая группа “Евразия”, в которую входит  также Армения, созвала заседание, где в ряду других был поднят вопрос замещения вакантной должности в руководящем органе организации – Исполнительном комитете. Руководитель делегации НС РА С.Никоян от группы “Евразия”  предложил кандидатуру  М.Варданяна.
Во второй половине дня состоялось открытие 121-й   Ассамблеи МПС, в повестку дня которой были включены и обсуждены вопросы такого глобального значения, как “Сотрудничество и коллективная ответственность   в мировой борьбе с организованной преступностью, в частности с незаконной торговлей наркотиками, оружием, трафикингом людей и международным терроризмом”, “Роль парламентов в развитии трехстороннего сотрудничества и сотрудничества “Юг - Юг”  для ускорения реализации целей развития Тысячелетия”, “Участие молодежи в процессах демократизации”. В повестку дня Ассамблеи, как всегда, был включен чрезвычайный вопрос. Национальные парламенты и группы внесли ряд вопросов, однако в итоге голосования в повестку вошло предложение Уганды и Австралии - “Роль   парламентов в обеспечении продовольственной безопасности”.
Заседания Ассамблеи и Руководящего Совета  были продолжены 20 и 21 октября. Руководящий совет избрал 5 новых членов Исполнительного комитета, в числе которых  и  депутат НС РА М.Варданян. Он стал также вице-президентом МПС.