ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց Հայաստանում Նիդեռլանդների նորանշանակ դեսպանին
Հոկտեմբերի 30-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանում Նիդեռլանդների թագավորության նորանշանակ դեսպան Պիտեր Յան Լանգեբերգին:
Ողջունելով հյուրին` խորհրդարանի նախագահը շնարհավորեց նրան պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ: Պրն Աբրահամյանն իր վստահությունը հայտնեց, որ դեսպանի գործունեության շնորհիվ հնարավոր կլինի զարգացնել երկկողմ հարաբերությունները` այն բարձրացնելով նոր մակարդակի: Այդ համատեքստում նա բարձր գնահատեց հայ-նիդեռլանդական միջխորհրդարանական շփումները, ինչպես նաեւ կարեւորեց համագործակցությունը քաղաքական, առեւտրատնտեսական եւ մշակութային բնագավառներում: ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ Նիդեռլանդները կշարունակեն նպաստել ՀՀ եվրոինտեգրման գործընթացին` օգտագործելով ԵՄ «Արեւելյան գործընկերության» ծրագրի ընձեռած հնարավորությունները:
Հանդիպման ընթացքում Նիդեռլանդների դեսպանի խնդրանքով Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը ներկայացրեց հայկական կողմի դիրքորոշումներն Արցախի հիմնախնդրի կարգավորման եւ առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունները կանոնակարգելու հարցերում: Զրուցակիցները նաեւ անդրադարձան համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամին եւ դրա ազդեցությանը Հայաստանի տնտեսության վրա:

Председатель НС РА принял новоназначенного посла Нидерландов в Армении
30 октября Председатель НС РА Овик Абраамян принял новоназначенного посла Королевства Нидерландов в Армении Питера Яна Лангеберга.
Приветствуя гостя, глава парламента поздравил его с вступлением в должность. Г-н Абраамян выразил уверенность, что деятельность посла  будет способствовать развитию двусторонних отношений и поднимет их на новый уровень. В этом контексте он высоко оценил армяно-нидерландские межпарламентские контакты, а также подчеркнул важность сотрудничества в политической, торгово-экономической и культурной сферах. Председатель НС РА выразил надежду, что Нидерланды по-прежнему будут содействовать Армении в процессе евроинтеграции, используя возможности программы “Восточного соседства” ЕС.
В ходе встречи, по просьбе посла Нидерландов, спикер армянского парламента представил позиции армянской стороны в вопросах урегулирования Арцахской проблемы и нормализации без предусловий армяно-турецких отношений. Собеседники обратились также к мировому финансово-экономическому кризису и его воздействию на экономику Армении.