Նոյեմբերի 20-ին Ազգային ժողովի ղեկավարության ու պատգամավորների, մշակույթի նախարարի, ՄԱԿ-ի  մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի տնօրենի, միջազգային եւ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների եւ այյլ հյուրերի մասնակցությամբ խորհրդարանում նշվեց «Երեխաների իրավունքների մասին» կոնվենցիայի 20-ամյակը: Կոնվենցիան երկու տասնամյակ առաջ  ընդունվել է ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայում, այնուհետեւ 193 երկրներ վավերացրել են այն: Հայաստանը «Երեխաների իրավունքների մասին» կոնվենցիային միացել է 1992 թ.-ին:
Հատկանշական էր, որ միջոցառման բացման  իրավունքը վերապահված էր հենց երեխաներին: Մանկական շուրթերից հնչեցին կոնվենցիայում ամրագրված հիմնական իրավունքները:
Կոնվենցիայի տարեդարձը նշելու եւ երեխաներին շնորհավորելու էր եկել ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Իր ողջույնի խոսքում  նա ասաց.
Ողջունում եմ ձեզ Ազգային ժողովի հարկի տակ: Ուրախ եմ հատկապես Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության եւ Երեւանում աշխատող միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին ասել. «Բարի գալուստ Հայաստանի խորհրդարան»:
Ուղիղ 20 տարի առաջ ընդունվել է Երեխաների իրավունքների կոնվենցիան: Պատահական չէ, որ այն նորանկախ Հայաստանի կողմից վավերացված առաջին միջազգային փաստաթղթերի շարքում է: Այդ կոնվենցիայի առկայությունը պարտավորեցնող է: Մենք պետք է ջանք ու եռանդ չխնայենք այն ամբողջությամբ, առանց որեւէ թերության մեր երկրում իրագործելու համար: Միեւնույն ժամանակ, այդ փաստաթուղթը նաեւ միջազգային համագործակցության կարեւորագույն գործիք է: Ակնհայտ է, որ երեխաների իրավունքներին վերաբերող շատ հարցեր հնարավոր չէ լուծել զուտ մեկ երկրի մակարդակով: Միջազգային հանրությունը պետք է նպաստի այդ խնդիրները լուծելուն ուղղված ջանքերին: Սակայն որքան էլ միջազգային հանրությունն օժանդակելու լինի` հիմնական պատասխանատվությունը կրում ենք մենք` մեր երկրի ազատ քաղաքացիները, որ տնօրինում ենք մեր ճակատագիրը:
Առօրյա անցուդարձի մեջ` պետք է հիշենք, թե ի՞նչն է մեր հիմնական խնդիրը: Առաջին հերթին, յուրաքանչյուր քայլ պետք է ուղղված լինի մեր ժողովրդի բարեկեցության բարձրացմանը: Ամեն մի գործողություն պետք է քննարկվի այդ որոշումների սոցիալական հետեւանքների տեսանկյունից: Այդ ուղղությամբ կատարվող աշխատանքը պետք է չսահամանափակվի մայրաքաղաքով, այլեւ էապես հաշվի առնի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը մարզերում:
Այս ցուցահանդեսի անվանումը պատահական չէ: Երեխաները մեր հույսն ու հավատն են, երկրի ապագան, եւ դրա մասին պետք է ոչ թե պարզապես խոսել, այլ ձեռնարկել կոնկրետ աշխատանք: «Երեխաները խաղալիք չեն» ծրագիրը մեկնարկեց հունիսի 1-ին, Երեխաների իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրը` ՄԱԿ-ի Հայաստանյան գրասենյակում: Այսօր մենք ամփոփում ենք այն: Սակայն ծրագրի ամփոփումը լավ առիթ է մեր այս աշխատանքը շարունակելու վճռականությունն ազդարարելու համար:
Այս նշանավոր օրվա կապակցությամբ` սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիս: Վստահ եմ, որ Երեխաների իրավունքների պաշտպանության կոնվենցիան լավագույնս իրագործելու հարցում մենք դեռ նոր հաջողություններ կարձանագրենք: Վստահ եմ նաեւ, որ դա տեղի կունենա բոլորիս ջանքերը համախմբելու միջոցով:
«Այսօր մենք տոնում ենք մի կարեւոր իրադարձություն` Երեխաների իրավունքների կոնվենցիայի ընդունման 20-րդ տարելիցը: Այն ազդեցիկ իրավական եւ բարոյական գործիք է հանդիսանում բոլոր երեխաների իրավունքները առաջ տանելու եւ պաշտպանելու համար, ինչպես նաեւ այն փարոսը, որն ուղղորդում է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ին իր բոլոր գործողություններում»,-իր շնորհավորական ուղերձում նշեց  «ՅՈՒՆԻՍԵՖԻ» հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Լեյլի Մոշիրին: Նա ընդգծեց, որ կոնվենցիայի կողմ դառնալուն զուգահեռ Հայաստանն ընդունել է օրենք «Երեխայի իրավունքների մասին»` վերահաստատելով երախաների իրավունքներին պատշաճ ուշադրություն դարձնելու  իր մարտավարությունը:
Կոնվենցիայի տարեդարձը խորհրդարանում նշանավորվեց հայտնի հայ լուսանկարիչ Վիգեն Մնոյանի` «Երեխաները խաղալիք չեն» խորագրով 85 լուսանկարների ցուցադրությամբ եւ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի` «Երեխաների վիճակն աշխարհում» զեկույցի հատուկ թողարկման շնորհանդեսով: Հունիսի 1-ին, Երեխաների իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրը, ՄԱԿ-ի Հայաստանյան գրասենյակում  Աժ նախագահի հովանու ներքո բացված ցուցահանդեսն արդեն  ներկայացվել է Հայաստանի տարբեր մարզերում:  Լուսանկարներում պատկերված են սոցիալական տարբեր խավերի եւ տարբեր կարգավիճակ ունեցող  երեխաներ: «Երեխաների վիճակն աշխարհում» վերտառությամբ զեկույցում արտացոլված են վերջին 20 տարիների ընթացքում երեխաների իրավունքների ոլորտում ձեռքբերված առաջընթացը, առկա խնդիրները, ինչպես, օրինակ,  տնտեսական եւ ֆինանսական ճգնաժամի եւ կլիմայի փոփոխության  ազդեցությունը երեխաների կյանքի վրա:
Օրը նշանավորվեց մեկ այլ իրադարձությամբ եւս:  Ազգային ժողովի փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանը եւ ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Լեյլի Մոշիրին ստորագրեցին 2010-2011թթ. աշխատանքային ծրագիր` նախատեսված Ազգային ժողովի եւ ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի միջեւ  այս տարի հունիսի 7-ին ստորագրված  փոխըմբռնման հուշագրով: Այս ծրագրի շրջանակներում, Արեւիկ Պետրոսյանի ներկայացմամբ, կբարելավվի երեխաների իրավունքներին առնչվող օրենսդրական դաշտը, ոլորտի բոլոր նյութերը կամփոփվեն էլեկտրոնային գրադարանում, կիրականացվեն փորձի փոխանակմանն ու աշխատակազմի կարողությունների կատարելագործանն ուղղված միջոցառումներ:  Ծրագրվում է նաեւ անցկացնել միջազգային խորհրդաժողով`  քննարկելու եւ գտնելու երեխաների իրավունքները պաշտպանելու լավագույն ուղիները:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչը նշեց, որ, չնայած այս ամենին, երեխաների իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ դեռեւս շատ անելիքներ կան ողջ աշխարհում:
Երեխաներին խորհրդարանում նաեւ անակնկալ էր սպասվում. նվերներ ու քաղցրավենիք: Նրանք հնարավորություն ստացան լինել նաեւ ԱԺ նիստերի դահլիճում:

20 ноября в парламенте при участии руководства  и депутатов НС, министра культуры, директора Армянского офиса Детского фонда ООН (UNICEF), представителей международных и общественных организаций и других гостей отмечалось 20-летие Конвенции “О правах ребенка”.
Конвенция два десятилетия назад была принята Генеральной Ассаблеей ООН, затем 193 страны ратифицировали ее.  Армения присоединилась к Конвенции в 1992г. Примечательно, что право открытия мероприятия  было предоставлено детям. С детских уст прозвучали закрепленные в Конвенции основные права.
Отметить годовщину Конвенции и поздравить детей пришел и Председатель НС Овик Абраамян. В своем приветственном слове он сказал:
“Уважаемые дамы и господа, приветствую вас в стенах парламента!
Особенно рад сказать представителям гражданского общества Армении и функционирующих в Ереване международных организаций: “Добро пожаловать в парламент Армении!”.
Ровно 20 лет назад принята Конвенция о правах детей. Не случайно она в ряду первых  международных документов,  ратифицированных независимой Арменией. Наличие этой Конвенции обязывает. Мы не должны жалеть сил и энергии для ее полноценной  реализации в нашей стране. В то же время этот документ – важнейший   инструмент международного сотрудничества.
Ясно, что многие касающиеся прав детей вопросы невозможно решать  лишь на уровне одной страны. Международное сообщество  должно способствовать усилиям, направленным на решение этих проблем. Однако сколько бы ни помогало международное сообщество, основная ответственность лежит на нас – свободных гражданах нашей страны, вершащих нашими судьбами. В повседневной суете мы должны помнить, какова наша главная задача.
В первую очередь, каждый наш шаг должен быть направлен на повышение благосостояния нашего народа. Каждое действие должно обсуждаться с точки зрения социальных последствий этих решений. Проделанная в этом направлении работа должна не ограничиваться столицей, но существенно учитывать социально-экономическое положение в областях.
Название данной выставки не случайно. Дети – наша вера и надежда, будущее страны, и об этом надо не просто говорить, а проводить конкретную работу. Программа “Дети – не игрушка” стартовала 1 июня, в Международный день защиты прав детей в Армянском офисе ООН. Сегодня мы обобщаем ее. Однако завершение программы – хороший повод объявить о нашей решимости продолжить эту работу.
Уважаемые гости! В связи с этим знаменательным днем сердечно поздравляю всех нас. Уверен, что в успешном исполнении Конвенции о защите прав детей  мы еще отметим новые достижения. Убежден также, что это произойдет совместными усилиями   всех нас.
Спасибо!”
С поздравительным словом выступила также  директор Армянского офиса UNI СEF Лейли Мошири. Она, в частности, подчеркнула, что наряду с Конвенцией  Армения приняла также закон “О правах ребенка”, подтвердив тем самым свою стратегию – уделять   должное внимание правам детей.
Годовщина Конвенции ознаменовалась в стенах парламента выставкой 85 работ известного фотомастера В.Мнояна под девизом “Дети – не игрушка”  и презентацией  специального выпуска доклада UNI СEF “Положение детей в мире”.
День ознаменовался еще одним событием – вице-спикер НС А.Петросян и директор Армянского офиса UNI СEF Л.Мошири подписали рабочую программу на 2010-2011 гг., предусмотренную  подписанным между НС и Армянским офисом UNI СEF Меморандумом о взаимопонимании от 7 июня с.г. В рамках этой программы, по представлению А.Петросян, будет усовершенствовано касающееся прав детей законодательное поле, все материалы сферы будут обобщены в электронной библиотеке, проведены мероприятия по обмену опытом и совершенствованию возможностей аппарата. Намечается проведение международного форума для обсуждения и поисков наиболее конструктивных  путей защиты прав детей.
Представитель UNI СEF отметила, что, несмотря на все достигнутое, во всем мире еще множество дел в сфере защиты прав детей.
В парламенте детей ждали также сюрпризы – подарки и сладости. Им была также предоставлена возможность побывать в зале заседаний НС.