Ազգային ժողովի փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական հրավերով նոյեմբերի 13-19-ը գտնվում էր Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Սիան քաղաքում` մասնակցելու «Ձեռք ձեռքի համագործակցություն եւ էկոնոմիկայի զարգացման խթանումը» թեմայով Եվրասիական տնտեսական համաժողով-2009-ի աշխատանքներին:
Մեծ ներկայացուցչական կազմ ունեցող համաժողովի բացման արարողության ժամանակ, որին մասնակցում էր նաեւ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության փոխնախագահը, ելույթ ունեցավ նաեւ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արեւիկ Պետրոսյանը: Նա մասնավորապես բարձր գնահատեց հայ-չինական հարաբերությունների զարգացումը, շնորհակալություն հայտնեց Չինաստանին Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման գործում ցուցաբերած աջակցության համար եւ հույս հայտնեց, որ այն կլինի շարունակական, կիրականացվեն համատեղ տնտեսական նոր նախագծեր: Տկն. Պետրոսյանը ներկայացրեց ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հաղթահարման հայաստանյան իրողությունները, շահագրգիռ կողմերի հետ տնտեսական համագործակցություն ծավալելու պայմանները:
Այցի շրջանակներում տիկին Պետրոսյանը հանդիպեց ՉԺՀ Շենսի նահանգի ղեկավար ներկայացուցիչների հետ եւ քննարկեց երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման ու հետագա զարգացման հարցեր:

Делегация, возглавляемая вице-спикером  НС Аревик Петросян, 13-19 ноября по официальному приглашению  находилась в  городе Сиан (КНР) – для участия в работе Евразийского экономического форума-2009 на тему   “Сотрудничество рука об руку и стимулирование развития экономики”.
На церемонии открытия большого представительного форума, в котором участвовал также заместитель Председателя КНР, выступила также вице-спикер НС А.Петросян. Она, в частности, высоко оценила развитие армяно-китайских отношений, поблагодарила Китай за оказанное содействие в социально-экономическом развитии Армении и выразила надежду на продолжение помощи, осуществление новых совместных проектов.
Г-жа Петросян представила армянские реалии преодоления финансово-экономического кризиса, условия развертывания экономического сотрудничества с заинтересованными сторонами.
В рамках визита г-жа Петросян встретилась с представителями руководства китайской провинции Шаньси и обсудила вопросы укрепления и дальнейшего развития двусторонних отношений.