ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը նոյեմբերի 23-ին ընդունեց Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ Աստղիկ եւորգյանին, Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանին, Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանին, Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախագահ Ռոբերտ Ամիրխանյանին, Հայաստանի ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանին, Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության քարտուղար Ռուդոլֆ Վաթինյանին եւ Հայաստանի թատերական գործիչների միության ստեղծագործական գծով քարտուղար Սոնա Մելոյանին` նրանց խնդրանքով:
Հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը շնորհավորեց  երգահան Ռոբերտ Ամիրխանյանին հոբելյանի առթիվ, մաղթեց նրան բեղմնավոր աշխատանք: Նա առաջարկեց հայ  մտավորականներին` ներկայացնել իրենց հուզող խնդիրները, որոնք, ինչպես հավաստիացրեց, կներկայացվեն ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին եւ հնարավոր լուծումներ կտրվեն:
Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ Աստղիկ Գեւորգյանը տեղեկացրեց, որ օրերս կառավարությունը շրջանառության մեջ է դրել «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ  օրենքի նախագիծ, որում նախատեսված որոշ փոփոխություններ վերաբերում են ստեղծագործական միությունների գործունեությանը եւ մտահոգությունների տեղիք տալիս: Նշենք, որ Հայաստանի ստեղծագործական միությունների գործունեությունը կարգավորվում է «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքով: Օրինագծով նախատեսվող որոշ փոփոխություններ ներկաները համարում էին իրենց արժանապատվության համար վիրավորական եւ անհարկի: Քննարկման արդյունքում հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանն առաջարկեց ներկայացնել հստակ առաջարկներ` ընդունելի ձեւակերպումներով, որոնք կքննարկվեն ԱԺ համապատասխան հանձնաժողովներում եւ նախատեսվող խորհրդարանական լսումներում:
Հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը եւ ստեղծագործական միությունների ղեկավարները համակարծիք էին, որ անհրաժեշտ է ունենալ օրենք ստեղծագործական միությունների եւ ստեղծագործողի մասին:

23 ноября председатель Постоянной комиссии  по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта НС А.Давтян принял председателя Союза журналистов Армении А.Геворкян, председателя Союза писателей Армении Л.Ананяна, председателя Союза художников Армении К.Агамяна, председателя Союза композиторов Армении Р.Амирханяна, председателя Союза архитекторов Армении М.Минасяна, секретаря Союза кинематографистов Армении Р.Ватиняна и секретаря по творческим вопросам Союза театральных деятелей Армении  С.Мелоян.
Председатель Комиссии А.Давтян поздравил композитора Р.Амирханяна с юбилеем, пожелав ему плодотворной работы. Г-н Давтян предложил представителям армянской интеллигенции высказаться по волнующим их проблемам, которым, по   представлении их Председателю НС РА О.Абраамяну, будут по возможности даны решения.
Председатель Союза журналистов Армении А.Геворкян обратила внимание на введенный на днях правительством в обращение проект закона “О внесении изменений и дополнений в Закон РА “Об общественных организациях”, в котором некоторые намеченные поправки, касающиеся деятельности творческих союзов, вызывают озабоченность. Изменения,   предусмотренные этим законопроектом, присутствующие  считают незаслуженными, недостойными и оскорбительными для творческого человека.  Председатель Комиссии А.Давтян предложил представить четкие аргументы, с приемлемыми формулировками, которые будут обсуждены в соответствующих комиссиях НС и на намечаемых парламентских слушаниях.
Председатель Комиссии А.Давтян и руководители творческих союзов сошлись во мнении, что нужен закон о творческих союзах и творческих деятелях.