Նոյեմբերի 21-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը Մոսկվայում մասնակցեց Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության Խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստի աշխատանքներին: Պատվիրակության կազմում են ՍԾՏՀ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Գագիկ Մինասյանը,  ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Վարդան Բոստանջյանը, Արեգ Ղուկասյանը, Վարդան Խաչատրյանը, այլ պաշտոնատար անձինք:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ նախագահը ելույթ ունեցավ ՍԾՏՀ ԽՎ լիագումար նիստում.
«Հարգելի պարոն նախագահ
Հարգելի գործընկերներ, տիկնայք եւ պարոնայք
Նախ կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել մեր ռուս բարեկամներին ջերմ ընդունելության եւ գերազանց կազմակերպած լիագումար նիստի համար:
Ժամանակակից աշխարհում բազմակողմ համագործակցությունը եւ միջխորհրդարանական դիվանագիտությունը մեծ նշանակություն եւ արդիականություն են ձեռք բերում: Մեր պարտքն է աջակցել եւ զարգացնել այդ դրական միտումները:
Որպես միջազգայնորեն ճանաչված տարածաշրջանային կազմակերպություններից մեկը, Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովը տարեցտարի ընդլայնում է գործունեության շրջանակը` դառնալով տարածաշրջանում քաղաքական եւ տնտեսական կայունության կարեւոր գործոն:
Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս տարածաշրջանային համագործակցության եւ ինտեգրացիայի գործընթացներին. այդ իսկ պատճառով ՀՀ հանդիսացել է ՍԾՏՀ-ի եւ դրա խորհրդարանական կառույցի հիմնադիրներից մեկը: Խորհրդարանների դերը ՍԾՏՀ ԽՎ շրջանակներում կազմակերպության գաղափարները եւ նպատակները տարածելն է: Մեր հետագա օրենսդրական գործունեությունը` ուղղված Սեւծովյան տարածաշրջանում տնտեսական եւ առեւտրային  համագործակցությանը, նպաստելու է ոչ միայն մեր ներքին խնդիրների լուծմանը, այլ նաեւ մեր երկրների եւ ժողովուրդների միչեւ վստահությանն ու փոխըմբռնմանը: Հենց այս գիտակցությամբ էլ մենք շարժվում ենք տարածաշրջանային համագործակցությունն ամրապնդելու ուղղությամբ: Դրա մեջ ենք մենք տեսնում ՍԾՏՀ ԽՎ-ի դերն ու նշանակությունը:
Հայաստանի խորհրդարանը  գիտակցաբար եւ նպատակաուղղված  քայլում է  տնտեսության եւ առեւտրի հետագա  ազատականացման գործընթացին աջակցելու համար օրենսդրական դաշտ ստեղծելու, սոցիալական եւ քաղաքական, մշակույթի, կրթության եւ շրջակա միջավայրի պաշտպանության ոլորտներում համագործակցելու  ուղղությամբ:
Ակնհայտ է, որ տնտեսական համագործակցությունը եղել է եւ կմնա մեր ուշադրության կենտրոնում:
Տարածաշրջանի համաչափ տնտեսական զարգացման համար կարեւոր նշանակություն ունեն տրանսպորտային միջանցքների զարգացումը եւ ՍԾՏՀ-ի երկրների էներգետիկ անվտանգության ապահովումը:
Հայաստանը արդիական է համարում տրանսպորտային ճանապարհների հարցը եւ միջազգային բոլոր համաժողովներում հանդես է գալիս տրանսպորտային համակարգերը Սեւծովյան տարածաշրջանի եվրոպական երկրների տրանսպորտային միջանցքներին եւ համակարգերին միավորելու օգտին: Հայաստանի տարածքում միջազգային տրանսպորտային միջանցքները զարգացնելու միջոցառումները կարելի է խմբավորել հետեւյալ ուղղություններով` ընդգրկելով տրանսպորտային գործունեության առավել կարեւոր կողմերը, կապված միջազգային հաղորդակցման`  ուղեւորափոխադրումների եւ բեռնափոխադրումների  ապահովման հետ.
-տրանսպորտային ուղիների զարգացում
-բեռնափոխադրումների զարգացում
-ուղեւորափոխադրումների զարգացում
-տրանսպորտային գործունեության անվտանգության մեծացում
-տրանսպորտային գործընթացի մասնակիցների տեղեկացվածության բարելավում
-գիտահետազոտական աշխատանքների իրականացում
-իրավական-նորմատիվային բազայի կատարելագործում
-միջազգային ներդրումների ներգրավում:
Գտնում եմ, որ տրանսպորտային համակարգի ինտեգրումը առավել արդյունավետ կլինի, եթե ներգրավված լինեն ՍԾՏՀ-ի բոլոր` 12 անդամ պետությունները: Այդ գործընթացին կնպաստի Սեւծովյան տրանսպորտային օղակ ստեղծելու գաղափարի իրագործումը, որը թույլ կտա միացնել  Եվրամիության, Արեւելյան Եվրոպայի, Միջին Ասիայի եւ Մերձավոր Արեւելքի տրանսպորտային համակարգերը:
Մենք համոզված ենք, որ մեր տարածաշրջանի երկրների միջեւ տնտեսական փոխշահավետ համագործակցությունը, տրանսպորտային կոմունիկացիաների  հասանելիությունը ու մատչելիությունը կարող են ձեւավորել վստահության մթնոլորտ, որն այդքան անհրաժեշտ է տարածաշրջանի հիմնախնդիրները լուծելու համար:
Տարածաշրջանային համագործակցության հենքի վրա էներգետիկ սեկտորի կայուն զարգացումը հանդիսանում է Հայաստանի էներգետիկ քաղաքականության հիմնական առաջնահերթությունը: Այդ քաղաքականությունը հիմնված է բազմազանեցման երեք սկզբունքների իրագործման վրա. այնպիսի սկզունքների, ինչպիսիք են էներգիայի աղբյուրների շահագործումը, էներգիայի մատակարարման տեսակները եւ էներգակիրների  փոխադրման տարբեր ուղիները: Այսօր Հայաստանի էներգահամակարգը համարվում է  ԱՊՀ-ի տարածքում կայացածներից մեկը: Այն ունի զարգացած ենթակառուցվածքներ եւ հարեւան երկրների հետ միջհամակարգային կապեր: Հայաստանը, Իրանը եւ Վրաստանն ունեն էներգետիկ համակարգերն ինտեգրելու քաղաքականության դրական փորձ: Մենք պատրաստ ենք Սեւծովյան Էլեկտրաէներգետիկական Օղակի ձեւավորմանն ինտեգրվելու համար կոնկրետ քայլեր կատարել: Եվրոպական Էներգետիկ Խարտիայի շրջանակներում` Հայաստանը պատրաստ է բանակցել ցանկացած երկրի հետ, որը հետաքրքրված է էներգիայի աղբյուրների տարանցման բնագավառում ծրագրեր իրականացնելու մեջ: Էներգետիկայի բնագավառում արդյունավետ համագործակցությունը կապահովի Սեւծովյան տարածաշրջան մատակարարել վստահելի  եւ էժան էներգիա, ինչն էլ կնպաստի  Սեւծովյան Էլեկտրաէներգետիկ Օղակի ստեղծումը եզրափակիչ փուլ տեղափոխելուն: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ էներգետիկ անվտանգության հասնելու համար պահանջվում են էներգետիկ շուկայի բոլոր մասնակիցների համատեղ գործողությունները:
Ամփոփելով ելույթս` կցանկանայի նկատել, որ  մեր համատեղ խնդիրը  ընդունված որոշումների գործնական կիրառումն է: Թույլ տվեք վստահեցնել, որ մեր աշխատանքը  այսուհետեւ եւս կշարունակվի  ակտիվորեն համագործակցության ուղիներ փնտրելու ոգով, եւ դրանք կյանքի կոչելով:
Գլխավոր Ասամբլեայի բոլոր մասնակիցներին մաղթում եմ  բեղմնավոր, արդյունավետ աշխատանք:
Նույն օրը ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպում ունեցավ Ռուսաստանի Դաշնության Պետական դումայի նախագահ Բորիս Գրիզլովի հետ: Զրուցակիցները կարեւորեցին երկու դաշնակից երկրների խորհրդարանների փոխգործակցությունը, որը համալրում է ՀՀ եւ ՌԴ Նախագահների բարձր մակարդակով իրականացվող քաղաքական երկխոսությունը: Պարոն Աբրահամյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը մշտապես զգացել է ՌԴ զորակցությունը, որի համար հայտնեց հայկական կողմի երախտագիտությունը: Այդ համատեսքստում նա կարեւորեց ՌԴ կողմից ՀՀ-ին տրամադրված արտոնյալ վարկը, որն օժանդակեց համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետեւանքներին դիմագրավելուն:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մանրակրկիրտ քննարկեցին երկկողմ միջխորհրդարանական համագործակցության հարցերը: Նրանք բարձր գնահատեցին խորհրդարանական պատվիրակությունների համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում: Զրուցակիցները նաեւ կարծիքներ փոխանակեցին տարածաշրջանային համագործակցության խնդիրների, առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունները կանոնակարգելու գործընթացի, Արցախի հիմնախնդրի շուրջ:
Հանդիպման ընթացքում նաեւ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մոտակա ամիսների ընթացքում ՌԴ Պետական դումայի նախագահի Հայաստան այց կատարելու վերաբերյալ:
Նոյեմբերի 23-ին նաեւ տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հանդիպումը Թուրքիայի ազգային մեծ ժողովի նախագահ Մեհմեթ Ալի Շահինի հետ, որը եւս մասնակցում է ՍԾՏՀ ԽՎ մոսկովյան հանդիպմանը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները միմյանց փոխադարձաբար ներկայացրեցին իրենց երկրների խորհրդարանների կառուցվածքի եւ գործունեության առանձնահատկությունները: Նրանք տեսակետներ փոխանակեցին առանց նախապայմանների երկկողմ հարաբերություններ հաստատելու գործընթացի շուրջ: Պարոն Աբրահամյանն ընդգծեց, որ հայկական կողմն անհրաժեշտ է համարում, որպեսզի ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրությունները վավերացվեն ողջամիտ ժամկետներում:
Երկու խորհրդարանների ղեկավարները բարձր գնահատեցին ՀՀ եւ ԹՀ Նախագահների համարձակ համատեղ աշխատանքը եւ համաձայնեցին, որ դրա շնորհիվ պարարտ հող է ստեղծվել երկու հարեւան ժողովուրդների միջեւ բնականոն հարաբերություններ հաստատելու համար: Այդ համատեքստում նրանք համաձայնեցին, որ անհրաժեշտ է առաջին հերթին խրախուսել մարդկային ուղղակի շփումները, ինչպես նաեւ փորձել կապեր ստեղծել ՀՀ ԱԺ եւ ԹԱՄԺ միջեւ:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ ամփոփեցին հանդիպումը` հույս հայտնելով, որ կունենան նոր հանդիպումների առիթներ:

Встречи возглавляемой Председателем НС О.Абраамяном делегации в Москве
21 ноября  делегация, возглавляемая Председателем НС Овиком Абраамяном, участвовала  в Москве  в работе пленарного заседания Парламентской Ассамблеи Черноморского Экономического Сотрудничества (ПАЧЭС). В составе делегации – глава делегации НС РА в ПАЧЭС Г.Минасян, депутаты НС В.Бостанджян, А.Гукасян, В.Хачатрян, другие должностные лица.
В тот же день   Председатель НС РА О.Абраамян выступил с речью на пленарном заседании ПАЧЭС.
"Парламентская Ассамблея Черноморского Экономического Сотрудничества, как одна из международно признанных региональных организаций, год за годом расширяет свою деятельность, становясь важнейшим фактором политической и экономической стабильности в регионе. Армения придает важное значение процессам регионального сотрудничества и интеграции и поэтому выступила в качестве одного из учредителей ЧЭС и его парламентского измерения", - отметил О.Абраaмян.
Подчеркнув, что парламент Армении осмысленно и целенаправленно идет по пути создания законодательной базы для поддержки процесса дальнейшей либерализации экономики и торговли, сотрудничества в области социальных и политических вопросов, вопросов в области культуры, образования и охраны окружающей среды, спикер НС констатировал, что приоритетное значение для равномерного экономического развития региона имеет развитие транспортных коридоров и обеспечение энергобезопасности стран ЧЭС.
Особо выделив актуальность развития транспортных путей Армении, их объединение с транспортными коридорами и системами европейских стран Черноморского региона, О.Абраамян привел направления, охватывающие наиболее важные стороны транспортной деятельности, связанной с обеспечением перевозок пассажиров и грузов в международном сообщении: развитие транспортных путей; развитие грузоперевозок; развитие пассажироперевозок; повышение безопасности транспортной деятельности; улучшение информационного обеспечения участников транспортного процесса; осуществление научно-исследовательских работ; совершенствование нормативно-правовой базы; привлечение международных инвестиций. При этом он высказал мнение, что интеграция транспортной системы станет более результативной, если в нее будут включены все 12 стран - участниц ЧЭС, чему будет способствовать реализация идеи создания черноморского транспортного кольца, которое позволит соединить транспортные системы стран Евросоюза, Восточной Европы, Центральной Азии и Ближнего Востока.
"Мы уверены, что взаимовыгодное экономическое сотрудничество между странами нашего региона, открытость и доступность транспортных коммуникаций помогут создать атмосферу доверия, столь необходимую для решения проблем региона", - заявил глава парламента Армении, подчеркнув, что устойчивое развитие энергетического сектора на базе регионального сотрудничества является основным приоритетом энергетической политики страны, основанной на реализации трех принципов диверсификации: эксплуатация источников энергии, типы поставок энергии и различные виды транспортировок энергоносителей. Он заверил, что в соответствии с Европейской Энергетической Хартией Армения готова вступить в переговоры с любой стороной, заинтересованной в реализации проектов в области транзита источников энергии.
Завершая свое выступление, спикер выразил уверенность в том, что работа ПАЧЭС будет и впредь продолжаться в духе активного поиска путей сотрудничества и его конкретного претворения в жизнь.
21 ноября  Председатель НС О.Абраамян встретился с Председателем Государственной Думы РФ Б.Грызловым. Собеседники  отметили взаимодействие парламентов двух  союзнических стран, которое дополняет на высоком уровне политический диалог Президентов РА и РФ. Г-н Абраамян особо выделил, что Армения всегда ощущала поддержку РФ, за что выразил признательность армянской стороны. В этом контексте  он  подчеркнул  важность льготного займа, предоставленного Россией РА и способствовавшего преодолению последствий мирового финансово-экономического кризиса.
В ходе встречи стороны детально обсудили вопросы двустороннего межпарламентского сотрудничества. Они высоко оценили сотрудничество парламентских делегаций в рамках международных организаций. Собеседники также обменялись мнениями по проблемам регионального сотрудничества, нормализации армяно-турецких отношений без предусловий, Арцахскому вопросу.
На встрече была достигнута также договоренность об организации   визита  Председателя Госдумы РФ в Армению в течение ближайших месяцев.
23 ноября состоялась встреча  Председателя НС О.Абраамяна и с Председателем Великого Национального Собрания Турции Мехметом Али Шаином, также участвующим в московском саммите ПАЧЭС.
В ходе встречи  собеседники обоюдно представили особенности структуры и деятельности  парламентов своих стран. Они обменялись точками зрения относительно процесса  установления  двусторонних отношений без предусловий. Г-н Абраамян подчеркнул, что армянская сторона считает необходимым  ратификацию в разумные сроки подписанных  армяно-турецких протоколов.
Главы обоих парламентов высоко оценили динамичную совместную работу Президентов РА и ТР и согласились, что благодаря этому создана благоприятная почва для установления нормальных отношений между двумя соседними народами. В данном контексте они были едины во мнении, что в первую очередь необходимо стимулировать прямые контакты между людьми, а также попытаться наладить связи между НС РА и ВНСТ.
Собеседники с удовлетворением обобщили встречу, выразив надежду на возможность дальнейших новых контактов.