Նոյեմբերի 30-ին Բրիտանական Խորհրդի «Wo/Men in Politics» (կանայք եւ տղամարդիկ քաղաքականության մեջ) ծրագրի շրջանակներում ՀՀ Ազգային ժողովը` ի դեմս ԱԺ փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանի եւ Բրիտանական խորհուրդը` ի դեմս Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արեւիկ Սարիբեկյանի կնքեցին փոխըմբռնման հուշագիր, որով նախատեսվում է համագործակցություն գենդերային հավասարության հարցերի շուրջ:
ԱԺ փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանը նշեց, որ գենդերային հարցերը գտնվում են օրենսդիր մարմնի ուշադրության կենտրոնում եւ կարեւորեց այդ հարցերի լուծմանն ուղղված ցանկացած արդյունավետ համագործակցություն: Նա հույս հայտնեց, որ նման համագործակցություն կծավալվի նաեւ Բրիտանական խորհրդի հետ: Տիկին Պետրոսյանը նշեց, որ Հայաստանի խորհրդարանը կիսում է գենդերային հավասարության վերաբերյալ եվրոպական մոտեցումները, համաձայն որոնց այդ հավասարությունը մարդու իրավունքների լիակատար հարգման, ժողովրդավարության, աղքատության վերացման եւ սոցիալական արդարության ապահովման, իրավական պետության առաջընթացի կարեւոր նախադրյալ է: Տիկին Պետրոսյանի գնահատմամբ` գենդերային հավասարության ապահովման հարցում ներկա գումարման ԱԺ-ն ունի առաջանցիկ լուծումներ. ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի գործունեության հիմնական ուղղություններից են նաեւ գենդերային հարցերը, ԱԺ ղեկավար մարմիններում կին պատգամավորները եւս ակտիվ ներգրավված են, կին պատգամավորներն ակտիվ ներգրավված են թե ներքին եւ թե արտաքին քաղաքական գործընթացներում: Խորհրդարանի փոխնախագահը հիշեցրեց, որ Բրիտանական խորհուրդը մի շարք ծրագրեր է իրականացրել: Արեւիկ Պետրոսյանը նշեց, որ ԱԺ նախագահի գիտությամբ համագործակցության ուղղություններն արդեն համաձայնեցված են, եւ այսօր այդ համագործակցությունը փոխըմբռնման հուշագրով առավել համակարգված հիմքերի վրա կդրվի:
Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արեւիկ Սարիբեկյանը նշեց, որ քաղաքականության մեջ կանանց դերի բարձրացումը մշտապես եղել է Բրիտանական խորհրդի առաջնային ուղղություններից մեկը: Նա կարեւորեց Հայաստանի խորհրդարանի եւ Բրիտանական խորհրդի համագործակցությունը` հույս հայտնելով, որ փոխըմբռնման հուշագրով այն կլինի առավել առարկայական եւ կայուն:
ՀՀ ԱԺ-ի եւ Բրիտանական խորհրդի համագործակցությունը ողջունեց նաեւ Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության փոխդեսպան Գարեթ Ուին Օուենը:
ԱԺ փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանը հույս հայտնեց, որ թեեւ հուշագիրը մեկ տարվա գործողության ժամկետով է ստորագրվում, սակայն այն հետագայում եւս շարունակելու հնարավորություն կլինի:

30 ноября  в  рамках  программы Британского Совета (БС) "Wo /Men in Politics"     ( “Женщины и мужчины в политике”) НС РА в лице вице-спикера НС А.Петросян и БС в лице директора Армянского офиса БС А.Сарибекян подписали Меморандум о взаимопонимании, которым намечается сотрудничество по вопросам гендерного равенства.
Вице-спикер НС А.Петросян отметила, что гендерные вопросы находятся в центре внимания  законодательного органа и осознает важность направленного на   их решение любого продуктивного  сотрудничества. Она выразила надежду на подобное сотрудничество также с БС. Г-жа Петросян отметила, что парламент Армении разделяет европейские подходы к гендерному равенству, согласно которым оно является важной предпосылкой полноценного уважения прав человека, демократии, ликвидации бедности и обеспечения социальной справедливости, прогресса правового государства. По словам А. Петросян, в вопросе обеспечения гендерного равенства  НС настоящего созыва намечает кардинальные решения – одним  из важнейших направлений деятельности Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам являются гендерные вопросы, в руководящие органы НС активно вовлечены женщины, представлены они активно также во внутри- и внешнеполитических процессах. Вице-спикер парламента напомнила о ряде программ, реализованных БС.  А.Петросян отметила, что с ведома Председателя НС направления сотрудничества уже согласованы, и сегодня Меморандумом о взаимопонимании это сотрудничество будет поставлено на более систематизированную основу.
Директор Армянского офиса БС А.Сарибекян отметила, что повышение роли женщин в политике всегда было одним из приоритетных направлений БС. Она особо подчеркнула сотрудничество НС и БС, выразив надежду, что благодаря Меморандуму о взаимопонимании оно станет более предметным и стабильным.
Сотрудничество НС РА и БС приветствовал также вице-посол Соединенного Королевства   Великобритании и Северной Ирландии в Армении Гаретт Уин Оуэн.
Вице-спикер НС А.Петросян выразила надежду, что хотя меморандум подписан сроком на один год, однако  в дальнейшем  будет возможна его пролонгация.
30 ноября состоялось очередное заседание Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством Г.Минасяна, на котором во втором чтении обсуждался проект закона РА “О внесении изменения в Закон РА  “О бухучете” в авторстве депутатов Г.Саакяна, Г.Минасяна, С.Ник...