Հունվարի 26-ին տեղի ունեցավ ԵԽԽՎ կանոնակարգի, անձեռնմխելիության եւ ինստիտուցիոնալ հարցերի հանձնաժողովի նիստը, որի աշխատանքներին մասնակցեցին ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը /հրավիրյալի կարգավիճակով/ եւ վերոնշյալ հանձնաժողովի անդամ Արմեն Ռուստամյանը:
Հանձնաժողովի օրակարգում ընդգրկված էր նաեւ Հայաստանի պատվիրակության մանդատների վիճարկման վերաբերյալ հարցը: Քննարկման ընթացքում հանձնաժողովն անդրադարձավ ներկայացված առարկություններին, ըստ որոնց` Հայաստանի պատվիրակությունը ձեւավորվել է ընթացակարգային խախտումներով:
Քննարկելով խնդիրը եւ լսելով պատվիրակության անդամների ներկայացրած  փաստարկները հանձնաժողովը որոշեց.
1.ԵԽԽՎ կանոնակարգի 7-րդ հոդվածի համաձայն`  2010 թվականի հունվարի       25-ին Հայաստանի պատվիրակության դեռեւս չհաստատված մանդատները վիճարկվել են կանոնակարգային հիմքերով, պատճառաբանելով, որ Հայաստանի խորհրդարանը ,արհեստականորեն շահարկել է /մանիպուլյացիայի է ենթարկել/ ներքին ընթացակարգերը Եվրոպական ժողովրդական կուսակցություն խմբի անդամին պատվիրակության կազմից հանելու համարե:
2.Կանոնակարգի, անձեռնմխելիության եւ ինստիտուցիոնալ հարցերի հանձնաժողովը քննել է ներկայացված տարբեր առարկությունները եւ որոշել, որ խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակությունը նշանակվել է ԵԽ կանոնադրության հոդված 25-ին եւ ԵԽԽՎ կանոնակարգի հոդված 6-ին համապատասխան:
3.Հետեւաբար, հանձնաժողովը հանգում է այն եզրակացության, որ Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության մանդատները պետք է հաստատվեն:
4.Հանձնաժողովը կարծում է, որ խորհրդարանական ընդդիմության իրավունքների իրականացման իրավիճակը կարող է դիտարկվել վեհաժողովի Մոնիտորինգի հանձնաժողովի` Հայաստանի իշխանությունների հետ պարբերական երկխոսության  շրջանակներում: Այս կապակցությամբ հանձնաժողովը վկայակոչում է ,Ժողովրդավարական խորհրդարանում ընդդիմության իրավունքների եւ պարտականությունների մասինե ԵԽԽՎ 1601(2008) բանաձեւը:
Հանձնաժողովն ուսումնասիրելով տիկին Փոստանջյանի կողմից ներկայացված գրավոր տեղեկանքը` զեկույցի բացատրական մասում /պարբերություն 18/ արձանագրել է. «Հանձնաժողովը գտնում է, որ տիկին Փոստանջյանը չի վկայակոչում օրենքի վրա հիմնված որեւէ հստակ հիմնավորում կամ փաստ, որը կհաստատեր իր այն պնդումը, որ պատվիրակությունը ձեւավորվել է օրենքի խախտումներով»:
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի կանոնակարգի, անձեռնմխելիության եւ ինստիտուցիոնալ հարցերի հանձնաժողովի կարծիքը ընդունվել է միաձայն:

Мандаты армянской делегации в ПАСЕ подтверждены
26 января состоялось заседание Комиссии ПАСЕ по процедурам, иммунитетам и институциональным вопросам, в работе которого участвовали глава армянской делегации НС РА в ПАСЕ Д.Арутюнян ( в статусе приглашенного) и член вышеуказанной комиссии А.Рустамян.
В повестке дня комиссии был также вопрос подтверждения мандатов делегации Армении.
В ходе дебатов комиссия обратилась к выдвинутым предложениям, согласно которым делегация Армении сформирована с процедурными нарушениями.
Обсудив проблему и заслушав представленные членами делегации аргументы, комиссия постановила:
1. Согласно статье 7 Регламента ПАСЕ, 25 января 2010 г. еще не утвержденные мандаты делегации Армении оспорены на регламентных основаниях – с мотивацией вроде парламент Армении искусственно спекулирует (манипулирует) внутренними процедурами для вывода из состава делегации члена группы Европейской народной партии.
2. Комиссии ПАСЕ по процедурам, иммунитетам и институциональным вопросам изучила различные представленные предложения и постановила, что армянская делегация в Парламентской Ассамблее назначена согласно статье 25 Устава СЕ и статье  6 Регламента   ПАСЕ.
3. Посему комиссия пришла к заключению, что мандаты парламентской делегации Армении следует утвердить.
4. Комиссия полагает, что ситуация с реализацией прав парламентской оппозиции может рассматриваться Мониторинговой комиссией Ассамблеи  в рамках регулярного диалога с властями Армении. В связи с этим комиссия ссылается на резолюцию ПАСЕ 1601 (2008) о правах и обязанностях оппозиции в демократическом парламенте. Комиссия, изучив представленную г-жой Постанджян письменную справку, в объяснительной части доклада (абзац 18) констатировала: “Комиссия считает, что г-жа Постанджян не ссылается на опирающийся на закон какой-либо четкий аргумент или факт, способный подтвердить ее утверждение о сформировании делегации с нарушениями закона”.