Հունվարի 26-ին տեղի ունեցավ ԵԽԽՎ կանոնակարգի, անձեռնմխելիության եւ ինստիտուցիոնալ հարցերի հանձնաժողովի նիստը, որի աշխատանքներին մասնակցեցին ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը /հրավիրյալի կարգավիճակով/ եւ վերոնշյալ հանձնաժողովի անդամ Արմեն Ռուստամյանը:
Հանձնաժողովի օրակարգում ընդգրկված էր նաեւ Հայաստանի պատվիրակության մանդատների վիճարկման վերաբերյալ հարցը: Քննարկման ընթացքում հանձնաժողովն անդրադարձավ ներկայացված առարկություններին, ըստ որոնց` Հայաստանի պատվիրակությունը ձեւավորվել է ընթացակարգային խախտումներով:
Քննարկելով խնդիրը եւ լսելով պատվիրակության անդամների ներկայացրած  փաստարկները հանձնաժողովը որոշեց.
1.ԵԽԽՎ կանոնակարգի 7-րդ հոդվածի համաձայն`  2010 թվականի հունվարի       25-ին Հայաստանի պատվիրակության դեռեւս չհաստատված մանդատները վիճարկվել են կանոնակարգային հիմքերով, պատճառաբանելով, որ Հայաստանի խորհրդարանը ,արհեստականորեն շահարկել է /մանիպուլյացիայի է ենթարկել/ ներքին ընթացակարգերը Եվրոպական ժողովրդական կուսակցություն խմբի անդամին պատվիրակության կազմից հանելու համարե:
2.Կանոնակարգի, անձեռնմխելիության եւ ինստիտուցիոնալ հարցերի հանձնաժողովը քննել է ներկայացված տարբեր առարկությունները եւ որոշել, որ խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակությունը նշանակվել է ԵԽ կանոնադրության հոդված 25-ին եւ ԵԽԽՎ կանոնակարգի հոդված 6-ին համապատասխան:
3.Հետեւաբար, հանձնաժողովը հանգում է այն եզրակացության, որ Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության մանդատները պետք է հաստատվեն:
4.Հանձնաժողովը կարծում է, որ խորհրդարանական ընդդիմության իրավունքների իրականացման իրավիճակը կարող է դիտարկվել վեհաժողովի Մոնիտորինգի հանձնաժողովի` Հայաստանի իշխանությունների հետ պարբերական երկխոսության  շրջանակներում: Այս կապակցությամբ հանձնաժողովը վկայակոչում է ,Ժողովրդավարական խորհրդարանում ընդդիմության իրավունքների եւ պարտականությունների մասինե ԵԽԽՎ 1601(2008) բանաձեւը:
Հանձնաժողովն ուսումնասիրելով տիկին Փոստանջյանի կողմից ներկայացված գրավոր տեղեկանքը` զեկույցի բացատրական մասում /պարբերություն 18/ արձանագրել է. «Հանձնաժողովը գտնում է, որ տիկին Փոստանջյանը չի վկայակոչում օրենքի վրա հիմնված որեւէ հստակ հիմնավորում կամ փաստ, որը կհաստատեր իր այն պնդումը, որ պատվիրակությունը ձեւավորվել է օրենքի խախտումներով»:
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի կանոնակարգի, անձեռնմխելիության եւ ինստիտուցիոնալ հարցերի հանձնաժողովի կարծիքը ընդունվել է միաձայն:

On January 26 the meeting of the PACE Committee on Rules of Procedure, Immunities and Institutional Affairs was held, and in its works participated the head of RA NA delegation in PACE Mr. Davit Harutyunyan (with status invited) and the member of the above-mentioned committee Mr. Armen Rustamyan
The issue of challenging the mandates of the Armenian delegation was also included in the agenda of the Committee. During the debate the Committee referred to the proposed rejections, according to which, the Armenian delegation was formed with procedural breaches.
Debating the issue and hearing the arguments presented by the delegation members, the Committee decided:
1.On 25 January 2010 the still unratified credentials of the parliamentary delegation of Armenia were challenged on procedural grounds, in accordance with Rule 7 of the Assembly's Rules of Procedure, on the premise that the Armenian Parliament had "manipulated its internal rules in order to exclude a member of the EPP group" from the delegation.
2.The Committee on Rules of Procedure, Immunities and Institutional Affairs has examined the various objections raised and has established that the Armenian delegation to the Parliamentary Assembly was appointed in compliance with Article 25 of the Statute of the Council of Europe and Rule 6 of the Assembly's Rules of Procedure.
3.Consequently, the Committee concludes that the credentials of the Armenian parliamentary delegation should be ratified.
4.The Committee on Rules of Procedure, Immunities and Institutional Affairs believes that the situation of the rights of the parliamentary opposition might be monitored by the Assembly's Monitoring Committee within the framework of its regular dialogue with the Armenian authorities.
The Committee, studying the written certificate presented by Mrs. Postanjyan, noted in the explanatory part of the report (paragraph 18): “Finally, the Committee notes that Mrs Postanjyan does not invoke any specific ground based on law or on fact to support her claim that the decision on the delegation was taken illegally.”
The opinion of the Committee on Rules of Procedure, Immunities and Institutional Affairs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe was unanimously adopted.