Հունվարի 27-ին Ստրասբուրգում ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներ Դավիթ Հարությունյանը, Նաիրա Զոհրաբյանը, ինչպես նաեւ ԵԽ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեցին ԵԽԽՎ նորընտիր նախագահ Մեվլութ Չավուշօղլուի հետ: Հանդիպումը նախաձեռնել էր հայկական պատվիրակությունը:
Հանդիպման սկզբում շնորհավորելով պրն. Չավուշօղլուին ԵԽԽՎ նախագահի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, հայկական պատվիրակության ներկայացուցիչները  խնդրեցին պարզաբանումներ ներկայացնել նախօրեին ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությանը տրված պրն. Չավուշօղլուի հարցազրույցի կապակցությամբ:
ԵԽԽՎ նախագահը հայկական պատվիրակության անդամներին պարզաբանել է, որ ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը մեկնաբանել է իր խոսքերը, ինչի արդյունքում խեղաթյուրվել է իր ասածի իմաստը: Ըստ պարոն Չավուշօղլուի, ինքը չի օգտագործել հարցազրույցում օգտագործված բառակապակցությունները, այլ խոսել է տարածաշրջանում առկա խնդիրների մասին, այդ թվում Ռուսաստան - Վրաստան,  Հայաստան-Ադրբեջան, Հայաստան -Թուրքիա հարաբերությունների մասին, որոնք պետք է կարգավորվեն բանակցությունների միջոցով, որ ԼՂ հարցի կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափում է եւ որ ինքը համարում է, որ ԵԽԽՎ-ն կարող է աջակից դերակատարում ունենալ բոլոր հակամարտությունների լուծման ուղղությամբ, հատկապես այն հարցերում որոնք առնչվում են մարդասիրական խնդիրներին:

27 января в Страсбурге члены делегации НС РА в ПАСЕ Д.Арутюнян, Н.Зограбян, а также постоянный представитель РА в СЕ, посол З.Мнацаканян встретились с новоизбранным Председателем ПАСЕ М.Чавушоглу. Встречу инициировала армянская делегация.
Поздравив г-на Чавушоглу с вступлением в должность, представители армянской делегации попросили дать разъяснения по поводу данного накануне г-ном Чавушоглу интервью азербайджанскому информационному агентству АРА.
Председатель ПАСЕ разъяснил членам армянской делегации, что указанное агентство прокомментировало его слова, в результате чего был искажен смысл сказанного им. По Чавушоглу, он не употреблял использованных в интервью фраз, а говорил о существующих в регионе проблемах, в том числе об отношениях Россия – Грузия, Армения – Азербайджан, Армения – Турция, которые должны быть нормализованы путем переговоров, о том, что урегулирование Нагорно-Карабахского вопроса – в формате Минской группы ОБСЕ, и он считает, что ПАСЕ   может реально  содействовать в разрешении всех конфликтов, особенно в вопросах, касающихся гуманитарных задач.