Ազգային ժողովի դռները բացվեցին Երեւանի դպրոցների բարձր դասարանցիների առջեւ
ԱԺ «Բաց դռների» ծրագրի շրջանակում փետրվարի 1-ին խորհրդարան էին այցելել Երեւանի տարբեր վարչական շրջանների դպրոցների 9-րդ դասարանների աշակերտներ: Յուրօրինակ այս բաց դասը նպատակ ունի բարձր դասարանցիներին ծանոթացնել օրենսդիր մարմնի աշխատանքին, կառուցվածքին, Սահմանադրությամբ վերապահված լիազորություններին: Աշակերտներին հնարավորություն տրվեց մասնակցել իրենց այցի պահին սկսված ԱԺ գարնանային նստաշրջանի բացման արարողությանը: Այնուհետ, երեխաների հետ ջերմ ու անկաշկանդ հանդիպում անցկացրեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Խորհրդարանի նախագահը նրանց նախ հորդորեց լավ սովորել, լինել բազմակողմանի զարգացած, անընդհատ հարստացնել սեփական գիտելիքները: Նման միջոցառումներին ակտիվ մասնակցության շնորհիվ, ըստ Հովիկ Աբրահամյանի,  բարձր դասարանցիների մոտ կձեւավորվի պետական մտածողություն, այսօրվանից արդեն մատաղ սերունդը կմասնակցի պետության կայացման գործին:
Խորհրդարանի նախագահը խոսեց նաեւ «Բաց դռներ» ծրագրի մասին` տեղեկացնելով ներկաներին,  որ  մեկ տարի գործող այս նախաձեռնությամբ հանրության ամենալայն շրջանակների համար Ազգային ժողովն ավելի մատչելի եւ ըմբռնելի դարձելու փորձ է արվում:
ԱԺ նախագահը պատասխանեց խորհրդարան այցելած աշակերտների հարցերին: Դրանցից առաջինը վերաբերում էր հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացմանը եւ դրա արդյունքում Հայաստանի հնարավոր ձեռքբերումներին: «Այսօր Վրաստանի տարածքով 250 միլիոն դոլարի ապրանք է ներկրվում Թուրքիայից Հայաստան, իսկ արտահանվում է շուրջ 1 միլիոն 500 հազար դոլարի ապրանք: Այսպես, թե այնպես, թուրքական ապրանքը մեր երկիր մտնում է, սակայն միջնորդավորված եւ մի քանի անգամ ավելի բարձր գնով»,- ասաց խորհրդարանի նախագահը, վստահություն հայտնելով, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումը դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանի տնտեսության վրա: Իսկ ինչ վերաբերում է Թուրքիայի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչմանը, Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը վստահ է, որ դիվանագիտական ջանքերով այդ հարցն իր լուծումն անպայման կստանա:
Ե՞րբ վերջնականապես մեզ հրաժեշտ կտա համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը հարցին ի պատասխան, ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը տեղեկացրեց, որ ճգնաժամի հետեւանքով 2009թ-ին Հայաստանի տնտեսությունը 14.5% անկում է ունեցել, գնաճը կազմել է 6.5 %: Սրանք վատ ցուցանիշներ են, բայց այդ ընթացքում Հայաստանի կառավարությունն ամեն ինչ արեց երկիրը հնարավոր ցնցումներից հեռու պահելու համար: «Չհետաձգվեց ոչ մի սոցիալական ծրագիր», - շեշտեց պարոն Աբրահամյանը: Մեր երկրի կառավարությունն այս տարվա համար կանխատեսում է 1 % ֆինանսական աճ եւ ամեն ինչ արվելու է այդ կանխատեսումն իրականություն դարձնելու համար:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին ուղղվեցին բազմաթիվ հարցեր, որոնց խորհրդարանի նախագահը պատասխանեց ամենայն մանրամասնությամբ եւ ջերմորեն: Երեխաների եւ իրենց կողմից խորհրդարանի նախագահին շնորհակալություն հայտնեցին դպրոցների տնօրենները, նաեւ խմբին խորհրդարանում ուղեկցող Երեւանի քաղաքապետարանի կրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանը:
Ի դեպ, Երեւանի եւ մեր երկրի այլ քաղաքների ու գյուղերի դպրոցների բարձր դասարանցիների մասնակցությամբ այս կարգի բաց դասերը խորհրդարանում կանցկացվեն պարբերաբար` յուրաքանչյուր քառօրյայի ընթացքում:

Двери НС открылись перед старшеклассниками ереванских школ
1 февраля в рамках “Открытых дверей НС”   парламент посетили девятиклассники школ различных административных районов Еревана. Этот своеобразный открытый урок преследовал цель ознакомить старшеклассников с работой, структурой, отведенными Конституцией полномочиями законодательного органа. Школьникам была предоставлена возможность принять участие в церемонии открытия весенней сессии НС, начавшейся во время их посещения. Затем в теплой и непринужденной  обстановке прошла   встреча детей с Председателем НС О.Абраамяном. Спикер парламента также призвал их хорошо учиться, быть всесторонне развитыми, постоянно обогащающими собственные знания. Благодаря участию в подобных мероприятиях, по г-ну Абраамяну, у старшеклассников выработается государственное мышление, уже с сегодняшнего дня  юное поколение будет участвовать в деле созидания государства.
Председатель парламента коснулся также программы “Открытых дверей”, проинформировав присутствующих, что действующей уже в течение года инициативой предпринимаются попытки сделать Национальное Собрание более доступным и понятным для самых широких слоев общества.
Председатель НС ответил на интересующие школьников вопросы. Первый из них касался ратификации армяно-турецких протоколов и в их итоге возможных достижений Армении. “Сегодня по территории Грузии в Армению из Турции ввозится товаров на 250 млн долларов, а вывозится – почти на 1 млн 500 тыс долларов. Так или иначе турецкий товар поступает в нашу страну, однако через посредников и по более высокой в несколько раз цене”, - заметил спикер НС, выразив уверенность, что открытие армяно-турецкой границы окажет позитивное влияние на экономику Армении. Что же касается признания Геноцида армян Турцией, председатель армянского парламента убежден, что дипломатическими усилиями этот вопрос обязательно получит свое решение.
В ответ на вопрос, когда мы окончательно распрощаемся с мировым финансово-экономическим кризисом, Председатель НС О.Абраамян сообщил, что вследствие кризиса упадок экономики Армении составил 14,5%, инфляция - 6,5%. Это удручающие результаты, но за это время правительство Армении сделало все, чтобы уберечь страну от возможных потрясений. “Не было отсрочено ни одной социальной программы”, - подчеркнул  г-н Абраамян. – Правительство  нашей страны  прогнозирует на этот год финансовый рост в 1% и будет сделано все, чтобы этот прогноз стал реальностью”.
На множество заданных ему вопросов Председатель НС О.Абраамян ответил дружелюбно и со всей скрупулезностью.   Директора школ и сопровождавшая в НС старшеклассников начальник Управления образования Ереванской мэрии Г.Согомонян  от имени детей и своего имени поблагодарили спикера парламента.
Кстати, подобные открытые уроки в парламенте с участием старшеклассников школ Еревана и других городов и сел нашей страны будут проводиться регулярно – в ходе каждой четырехдневки.