Ազգային ժողովի դռները բացվեցին Երեւանի դպրոցների բարձր դասարանցիների առջեւ
ԱԺ «Բաց դռների» ծրագրի շրջանակում փետրվարի 1-ին խորհրդարան էին այցելել Երեւանի տարբեր վարչական շրջանների դպրոցների 9-րդ դասարանների աշակերտներ: Յուրօրինակ այս բաց դասը նպատակ ունի բարձր դասարանցիներին ծանոթացնել օրենսդիր մարմնի աշխատանքին, կառուցվածքին, Սահմանադրությամբ վերապահված լիազորություններին: Աշակերտներին հնարավորություն տրվեց մասնակցել իրենց այցի պահին սկսված ԱԺ գարնանային նստաշրջանի բացման արարողությանը: Այնուհետ, երեխաների հետ ջերմ ու անկաշկանդ հանդիպում անցկացրեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Խորհրդարանի նախագահը նրանց նախ հորդորեց լավ սովորել, լինել բազմակողմանի զարգացած, անընդհատ հարստացնել սեփական գիտելիքները: Նման միջոցառումներին ակտիվ մասնակցության շնորհիվ, ըստ Հովիկ Աբրահամյանի,  բարձր դասարանցիների մոտ կձեւավորվի պետական մտածողություն, այսօրվանից արդեն մատաղ սերունդը կմասնակցի պետության կայացման գործին:
Խորհրդարանի նախագահը խոսեց նաեւ «Բաց դռներ» ծրագրի մասին` տեղեկացնելով ներկաներին,  որ  մեկ տարի գործող այս նախաձեռնությամբ հանրության ամենալայն շրջանակների համար Ազգային ժողովն ավելի մատչելի եւ ըմբռնելի դարձելու փորձ է արվում:
ԱԺ նախագահը պատասխանեց խորհրդարան այցելած աշակերտների հարցերին: Դրանցից առաջինը վերաբերում էր հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացմանը եւ դրա արդյունքում Հայաստանի հնարավոր ձեռքբերումներին: «Այսօր Վրաստանի տարածքով 250 միլիոն դոլարի ապրանք է ներկրվում Թուրքիայից Հայաստան, իսկ արտահանվում է շուրջ 1 միլիոն 500 հազար դոլարի ապրանք: Այսպես, թե այնպես, թուրքական ապրանքը մեր երկիր մտնում է, սակայն միջնորդավորված եւ մի քանի անգամ ավելի բարձր գնով»,- ասաց խորհրդարանի նախագահը, վստահություն հայտնելով, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումը դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանի տնտեսության վրա: Իսկ ինչ վերաբերում է Թուրքիայի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչմանը, Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը վստահ է, որ դիվանագիտական ջանքերով այդ հարցն իր լուծումն անպայման կստանա:
Ե՞րբ վերջնականապես մեզ հրաժեշտ կտա համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը հարցին ի պատասխան, ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը տեղեկացրեց, որ ճգնաժամի հետեւանքով 2009թ-ին Հայաստանի տնտեսությունը 14.5% անկում է ունեցել, գնաճը կազմել է 6.5 %: Սրանք վատ ցուցանիշներ են, բայց այդ ընթացքում Հայաստանի կառավարությունն ամեն ինչ արեց երկիրը հնարավոր ցնցումներից հեռու պահելու համար: «Չհետաձգվեց ոչ մի սոցիալական ծրագիր», - շեշտեց պարոն Աբրահամյանը: Մեր երկրի կառավարությունն այս տարվա համար կանխատեսում է 1 % ֆինանսական աճ եւ ամեն ինչ արվելու է այդ կանխատեսումն իրականություն դարձնելու համար:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին ուղղվեցին բազմաթիվ հարցեր, որոնց խորհրդարանի նախագահը պատասխանեց ամենայն մանրամասնությամբ եւ ջերմորեն: Երեխաների եւ իրենց կողմից խորհրդարանի նախագահին շնորհակալություն հայտնեցին դպրոցների տնօրենները, նաեւ խմբին խորհրդարանում ուղեկցող Երեւանի քաղաքապետարանի կրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանը:
Ի դեպ, Երեւանի եւ մեր երկրի այլ քաղաքների ու գյուղերի դպրոցների բարձր դասարանցիների մասնակցությամբ այս կարգի բաց դասերը խորհրդարանում կանցկացվեն պարբերաբար` յուրաքանչյուր քառօրյայի ընթացքում:

Within the framework of the Open Doors of the National Assembly programme, on February 1 the 9th form students of schools of different administrative districts of Yerevan visited the parliament. This specific open lesson aims to familiarize the senior high school students with the work, the structure of the legislative body, the powers reserved by the Constitution. The students were given opportunity to take part in the opening ceremony of the spring session of the National Assembly, which began at the moment of their visit. Afterwards, NA Speaker Mr. Hovik Abrahamyan had a warm and informal meeting with the children. The Parliament Speaker first urged them to study well, continuously enrich their own knowledge. Due to active participation of such events, according to Mr. Hovik Abrahamyan, the students will form state way of thinking, and from today on the young generation will take part in the establishment of the state.
The NA Speaker answered the questions of the students, who visited the parliament. The first question referred to the ratification of the Armenian-Turkish protocols, and as a result of it, the possible achievements of Armenia. “Today in the territory of Georgia product of 250mln USD is imported from Turkey to Armenia, and about 1mln 500.000 USD is exported. Whatsoever, the Turkish product comes to our country, but mediated and several times higher of the price,” the Parliament Speaker said, expressing confidence that the opening of the Armenian-Turkish border will have positive influence on Armenia’s economy. Regarding the recognition of the Armenian Genocide by Turkey the Speaker of the Armenian Parliament is confident that due to diplomatic efforts that issue will be certainly solved.
In response to the question, when finally the world financial-economic crisis will say farewell to us, the NA Speaker Mr. Hovik Abrahamyan said that because of crisis in 2009 the economy of Armenia had 14.5% fall, the inflation was 6.5%. These are bad indices but during that period the Government of Armenia did everything to keep away the country from possible shocks. “There was no social programme that was delayed,” stressed Mr. Abrahamyan. The Government of our country forecasts for this year 1% financial growth and everything must be done to make reality that forecast.
Numerous questions were addressed to NA Speaker Mr. Hovik Abrahamyan, to which the Parliament Speaker answered in detail and warmly. The directors of the schools thanked the Parliament Speaker on behalf of the children, as well as the head of the Education Department of Yerevan Municipality Gayane Soghomonyan, who accompanied the group to the parliament.
By the way, open classes of this kind with the participation of the senior students of the schools of Yerevan and other cities and villages of our country will be regularly organized during four-day sittings.