Գենդերային հարցերով միջազգային փորձագետը Ազգային ժողովում
ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի միջեւ 2009 թվականի նոյեմբերի 30-ին ստորագրված գենդերային հարցերով փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում փետրվարի 3-ին ԱԺ-ում էր գտնվում Շոտլանդիայի պահպանողական կուսակցության անդամ, Եվրամիության ներքո գործող Կանանց եվրոպական լոբբի կազմակերպության ներկայացուցիչ, Բրիտանական խորհրդի միջազգային փորձագետ Մարշա Սքոթը։
Մարշա Սքոթին ընդունեց  Ազգային ժողովի փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանը: Հանդիպման ընթացքում տիկին Պետրոսյանը տեղեկացրեց օրենսդիր մարմնում կանանց ներգրավվածության, գենդերային հարցերի վերաբերյալ ԱԺ մոտեցումների, օրենսդրական լուծումների եւ նախաձեռնությունների, Բրիտանական խորհրդի հետ իրականացվող համագործակցության մասին: Կողմերը քննարկեցին հավասար           հնարավորությունների քաղաքականությանը, հասարակական եւ քաղաքական կյանքում կանանց դերի բարելավմանը, ՀՀ ԱԺ-ում կանանց հարցերով ստեղծվելիք խորհրդին, գենդերային հարցերով բյուջետային արդյունավետ գործընթացներ վարելուն եւ այդ ոլորտում միջազգային առաջավոր փորձին առնչվող հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցում էր նաեւ Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Արեւիկ Սարիբեկյանը:
Նույն օրը տիկին Սքոթը հանդիպեց նաեւ ԱԺ կին պատգամավորների եւ ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպման ընթացքում միջազգային փորձագետը ներկայացրեց Շոտլանդիայի եւ Մեծ Բրիտանիայի` կանանց հարցերով միջկուսակցական խմբերի եւ հավասար հնարավորությունների հանձնաժողովների փորձը, գենդերային բյուջետավորման, գենդերային հավասարության ոլորտում միջազգային պրակտիկային առնչվող այլ հարցեր: Ծավալվեցին ակտիվ քննարկումներ:
Տկն. Սքոթին ընդունեցին նաեւ ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում` քննարկելով գենդերային օրենսդրությանն առնչվող մի շարք հարցեր:
ՀՀ ԱԺ եւ Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի միջեւ ստորագրված գենդերային հարցերով փոխըմբռնման հուշագրով նախատեսված միջոցառումները  շարունակվում են:

Международный эксперт по гендерным вопросам в НС
3 февраля, в рамках подписанного между Национальным Собранием РА и Армянским офисом Британского Совета (БС) 30 ноября 2009 г. Меморандума о взаимопонимании по гендерным вопросам, в НС находилась член Консервативной партии Шотландии, представительница организации Европейского женского лобби при  ЕС, международный эксперт БС по гендерным вопросам Марша Скотт.
Г-жу Скотт приняла вице-спикер НС Аревик Петросян. В ходе встречи г-жа Петросян проинформировала гостью о представленности женщин в законодательном органе, подходах НС РА к гендерным вопросам, законодательных решениях и инициативах, сотрудничестве с БС. Стороны обсудили вопросы, касающиеся политики равных возможностей, повышения роли женщин в общественной и политической жизни, создаваемого в НС РА Совета по вопросам женщин, ведения эффективных бюджетных процессов по гендерным вопросам и международного опыта в этой сфере.
Во встрече участвовала также руководитель Армянского офиса БС А.Сарибекян.
В тот же день г-жа Скотт встретилась с женщинами-депутатами НС и представителями аппарата НС. В ходе встречи международный эксперт представила опыт межпартийных групп по вопросам женщин и комиссий равных возможностей Шотландии и Великобритании, а также другие вопросы, касающиеся международной практики в сфере гендерного бюджетирования и гендерного равенства. Развернулись активные дебаты.
Г-жу Скотт приняли также в Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам, обсудив ряд вопросов гендерного законодательства.
Мероприятия, предусмотренные подписанным между НС РА и Армянским офисом БС Меморандумом о взаимопонимании по гендерным вопросам, продолжаются.