Գենդերային հարցերով միջազգային փորձագետը Ազգային ժողովում
ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի միջեւ 2009 թվականի նոյեմբերի 30-ին ստորագրված գենդերային հարցերով փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում փետրվարի 3-ին ԱԺ-ում էր գտնվում Շոտլանդիայի պահպանողական կուսակցության անդամ, Եվրամիության ներքո գործող Կանանց եվրոպական լոբբի կազմակերպության ներկայացուցիչ, Բրիտանական խորհրդի միջազգային փորձագետ Մարշա Սքոթը։
Մարշա Սքոթին ընդունեց  Ազգային ժողովի փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանը: Հանդիպման ընթացքում տիկին Պետրոսյանը տեղեկացրեց օրենսդիր մարմնում կանանց ներգրավվածության, գենդերային հարցերի վերաբերյալ ԱԺ մոտեցումների, օրենսդրական լուծումների եւ նախաձեռնությունների, Բրիտանական խորհրդի հետ իրականացվող համագործակցության մասին: Կողմերը քննարկեցին հավասար           հնարավորությունների քաղաքականությանը, հասարակական եւ քաղաքական կյանքում կանանց դերի բարելավմանը, ՀՀ ԱԺ-ում կանանց հարցերով ստեղծվելիք խորհրդին, գենդերային հարցերով բյուջետային արդյունավետ գործընթացներ վարելուն եւ այդ ոլորտում միջազգային առաջավոր փորձին առնչվող հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցում էր նաեւ Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Արեւիկ Սարիբեկյանը:
Նույն օրը տիկին Սքոթը հանդիպեց նաեւ ԱԺ կին պատգամավորների եւ ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպման ընթացքում միջազգային փորձագետը ներկայացրեց Շոտլանդիայի եւ Մեծ Բրիտանիայի` կանանց հարցերով միջկուսակցական խմբերի եւ հավասար հնարավորությունների հանձնաժողովների փորձը, գենդերային բյուջետավորման, գենդերային հավասարության ոլորտում միջազգային պրակտիկային առնչվող այլ հարցեր: Ծավալվեցին ակտիվ քննարկումներ:
Տկն. Սքոթին ընդունեցին նաեւ ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում` քննարկելով գենդերային օրենսդրությանն առնչվող մի շարք հարցեր:
ՀՀ ԱԺ եւ Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի միջեւ ստորագրված գենդերային հարցերով փոխըմբռնման հուշագրով նախատեսված միջոցառումները  շարունակվում են:

International Expert on Gender issues in the National Assembly
On February 3, the member of Scottish Conservative Party, representative of the European Women’s Lobby Campaign, international expert of the British Council Ms. Marsha Scott was in the National Assembly within the framework of the Memorandum of Understanding on gender issues signed on November 30 between RA National Assembly and the British Council Office in Armenia.
The Vice Speaker of the National Assembly Ms. Arevik Petrosyan received Ms. Marsha Scott. During the meeting Ms. Petrosyan informed about women’s involvement in the legislative bodies, NA approaches on gender issues, legislative solutions and initiatives, and the cooperation with the British Council. The sides discussed issues concerning the equal opportunities policy, improvement of women’s role in the public and political life, council on women’s issues being created in the National Assembly, management of budgetary effective procedure and international progressive experience in that sphere.
Ms. Arevik Saribekyan, British Council Office Director in Armenia also attended the meeting.
On the same day Ms. Scott also met the women MPs and the staff representatives of the National Assembly. During the meeting the international expert presented the experience of inter-party groups and committees with equal opportunities of Scotland and Great Britain and other issues connected with the gender budgeting, international practice in the sphere of gender equality.
RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs also received Ms. Scott and discussed a number of issues concerning the gender legislation.
The events stipulated by the Memorandum of Understanding on gender issues signed between RA NA and the British Council Office in Armenia will continue.