Փետրվարի 3-ին Ազգային ժողովի   «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում Երեւանի Շենգավիթ վարչական համայնքի դպրոցների մի խումբ 10-րդ դասարանցիների հյուրընկալեց եւ հերթական «բաց դասն» անցկացրեց ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը: Ջերմորեն ողջունելով դպրոցականներին` ԱԺ փոխնախագահը կարեւորեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի նախաձեռնած «Բաց դռների» քաղաքականության իրականացումը, քանի որ իր խոսքով` դրանք էապես ամրապնդում են օրենսդիր մարմնի հետ հասարակության կապը, որը հաճախ բացակայում է:
Պարոն Նիկոյանը ներկայացրեց օրենսդիր մարմնի կառուցվածքը, խորհրդարանի ձեւավորման կարգը, օրենքների ընդունման ընթացակարգը, ապա հանգամանալից պատասխանեց հանդիպման մասնակիցների բազմաթիվ  հարցերին,  որոնք հիմնականում  վերաբերում էին ՀՀ արտաքին քաղաքականությանը, հայ-թուրքական հարաբերություններին եւ նախաստորագրված արձանագրություններին, Հայաստանում գիտության զարգացման ուղիներին, զինակոչի վերաբերյալ  ՀՀ օրենսդրությանը եւ  հնարավոր փոփոխություններին, գյուղերի եւ քաղաքների միջեւ տարբերությունների վերացմանը եւ այլն:
Ծավալվեց ջերմ եւ անկաշկանդ երկխոսություն, հարցերին տրվեցին սպառիչ պատասխաններ:
Հանդիպման վերջում  մասնակիցները շնորհակալություն հայտնեցին ԱԺ փոխնախագահին ջերմ ընդունելության, անկեղծ եւ օգտակար  «բաց դասի» անցկացման համար:

Очередной “открытый урок” провел вице-спикер НС С.Никоян
3 февраля, в рамках программы “Открытых дверей НС”, вице-спикер парламента С.Никоян   принял и провел очередной  “открытый урок” для группы десятиклассников школ ереванского административного района Шенгавит. Сердечно приветствовав   школьников, заместитель спикера подчеркнул важность реализации политики “открытых дверей”, инициированной Председателем НС О.Абраамяном, так как, по его словам, она существенно укрепляет зачастую отсутствующую связь законодательного органа с обществом.
Г-н Никоян представил структуру законодательного органа, порядок формирования парламента, процедуру принятия законов, затем обстоятельно ответил на многочисленные вопросы участников встречи, в основном касавшихся внешней политики РА, армяно-турецких отношений и парафированных протоколов, путей развития науки в Армении, законодательства РА о воинской повинности и возможных поправках, нивелирования  различий между городом и селом и т.д.
Развернулся сердечный и непринужденный диалог, были даны исчерпывающие ответы на вопросы.
В завершение встречи участники поблагодарили вице-спикера НС за теплый прием и  полезный “открытый урок”.