Փետրվարի 3-ին Ազգային ժողովի   «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում Երեւանի Շենգավիթ վարչական համայնքի դպրոցների մի խումբ 10-րդ դասարանցիների հյուրընկալեց եւ հերթական «բաց դասն» անցկացրեց ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը: Ջերմորեն ողջունելով դպրոցականներին` ԱԺ փոխնախագահը կարեւորեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի նախաձեռնած «Բաց դռների» քաղաքականության իրականացումը, քանի որ իր խոսքով` դրանք էապես ամրապնդում են օրենսդիր մարմնի հետ հասարակության կապը, որը հաճախ բացակայում է:
Պարոն Նիկոյանը ներկայացրեց օրենսդիր մարմնի կառուցվածքը, խորհրդարանի ձեւավորման կարգը, օրենքների ընդունման ընթացակարգը, ապա հանգամանալից պատասխանեց հանդիպման մասնակիցների բազմաթիվ  հարցերին,  որոնք հիմնականում  վերաբերում էին ՀՀ արտաքին քաղաքականությանը, հայ-թուրքական հարաբերություններին եւ նախաստորագրված արձանագրություններին, Հայաստանում գիտության զարգացման ուղիներին, զինակոչի վերաբերյալ  ՀՀ օրենսդրությանը եւ  հնարավոր փոփոխություններին, գյուղերի եւ քաղաքների միջեւ տարբերությունների վերացմանը եւ այլն:
Ծավալվեց ջերմ եւ անկաշկանդ երկխոսություն, հարցերին տրվեցին սպառիչ պատասխաններ:
Հանդիպման վերջում  մասնակիցները շնորհակալություն հայտնեցին ԱԺ փոխնախագահին ջերմ ընդունելության, անկեղծ եւ օգտակար  «բաց դասի» անցկացման համար:
Կառավարությունն առաջարկում է փոփոխել «Հարկերի մասին» օրենքը
Փետրվարի 3-ի նիստում շարունակելով կառավարության հեղինակած`  «Հարկերի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ...
Գենդերային հարցերով միջազգային փորձագետը Ազգային ժողովում
ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի միջեւ 2009 թվականի նոյեմբերի 30-ին ստորագրված գենդերային հարցերով փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում փետրվարի 3-ին ԱԺ-ում էր գտնվում Շոտլանդիայի պահպանողական կուսակցության անդամ, Եվրամիության ներքո գործող Կանանց եվրոպական լոբբի կա...

On February 3, within the framework of the Open Doors of the National Assembly programme, the Vice Speaker of the National Assembly Mr. Samvel Nikoyan hosted and conducted the regular open lesson with a group of 10th form students of the schools of Shengavit administrative community of Yerevan. Warmly greeting the students the NA Vice Speaker highlighted the implementation of the policy of Open Doors, which was initiated by NA Speaker Mr. Hovik Abrahamyan, as he said that they essentially strengthen the relation of the public with the legislative body, which often lacks.
Mr. Nikoyan introduced them the structure of the legislative body, the procedure of the parliament’s formation, adoption of the laws, then he answered in detail to numerous questions of the participants of the meeting, which related to the foreign policy of the Republic of Armenia, Armenian-Turkish relations and Initiated protocols, ways of development of science in Armenia, RA law on Conscription and possible amendments, the elimination of differences between the villages and cities, etc.
A warm and free dialogue was held, and exhaustive answers were given to the questions.
At the end of the meeting the participants thanked the NA Vice Speaker for warm reception and conducting sincere and useful open lesson.
Government Proposes to Amend the Law on Taxes
At February 3 sitting, continuing the debate of the legislative package on Making Amendments and Addenda to the law On Taxes, on Making Amendments and Addenda to the law On RA Budget System and on Making Amendments and Addenda to the law On Local Self-Government, the view of the head committee was s...
International Expert on Gender issues in the National Assembly
On February 3, the member of Scottish Conservative Party, representative of the European Women’s Lobby Campaign, international expert of the British Council Ms. Marsha Scott was in the National Assembly within the framework of the Memorandum of Understanding on gender issues signed on November 30 be...