Փետրվարի 5-ին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանն ընդունեց Եվրախորհրդին կից գործող կանանց լոբբի ներկայացուցիչ Մարշա Սքոթին եւ Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արեւիկ Սարիբեկյանին:
Տիկին Զոհրաբյանը հյուրերին տեղեկացրեց, որ հանձնաժողովը ստեղծվել է` հիմքում ունենալով Հայաստանի որդեգրած արտաքին քաղաքականության գերակայություն հռչակված եվրոպական ինտեգրացիան եւ համակարգում է Եվրամիության, ինչպես նաեւ` Եվրախորհրդի հետ կապված խորհրդարանական հարաբերությունները, զբաղվում է ՀՀ օրենսդրությունը եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցմամբ:
Անդրադառնալով եվրաինտեգրման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքներին, տիկին Զոհրաբյանը կարեւորեց Եվրամիության հետ հարաբերությունները, մասնավորապես «Արեւելյան գործընկերության» չորս պլատֆորմներով տարվող աշխատանքները, որում իր լուրջ մասնակցությունն ունի Հայաստանի խորհրդարանը։ Այս ընթացքում, ըստ հանձնաժողովի նախագահի, խորհրդարանն աշխատում է «Արեւելյան գործընկերության» խորհրդարանական ձեւաչափի՝ «Եվրանեսթի» կանոնադրության, ինչպես նաեւ՝ «Եվրանեսթում»  քննարկվելիք խնդիրների փաթեթի մշակմամբ, որի անդրանիկ նիստը նախատեսվում է գումարել մարտի երկրորդ կեսին։ Առաջիկայում խորհրդարանում կձեւավորվի «Եվրանեսթի» հայկական պատվիրակությունը։
Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը հյուրին նաեւ տեղեկացրեց, որ մայիսի 9-ին՝ «Եվրոպայի օրը» հանրապետության հանրակրթական դպրոցներում կանցկացվի բաց դաս՝ նվիրված մեր երկրում եվրոպական արժեքների տարածմանը։
Կողմերը պայմանավորվեցին առավել սերտ համագործակցել ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ։
05.02.2010
ՀՀ ԱԺ նախագահի մամուլի քարտուղարը կանցնի այլ աշխատանքի
Փետրվարի 5-ին Ազգային ժողովի նախագահի մամուլի քարտուղար Նաիրի Պետրոսյանն ազատվել է աշխատանքից` այլ աշխատանքի անցնելու կապակցությամբ: Այդ առիթով պարոն Պետրոսյանն ասաց. «Անկեղծորեն ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին` անցած ժամանակաշրջանում իր ղեկավարությամբ...
ՀՀ ԱԺ նախագահը ընդհանուր բժշկական զննում է անցնելու
Փետրվարի 6-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը կմեկնի Գերմանիա` ընդհանուր բժշկական զննում անցնելու նպատակով:...
Փետրվարի 5-ին լրագրողների համար չորրորդ գումարման ԱԺ յոթերորդ նստաշրջանի առաջին քառօրյայի աշխատանքներն ամփոփեցին ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները: Հարցերն առնչվում էին քառօրյայի աշխատանքներին, բուռն քննարկումների թեմա դարձած «Հարկերի մասին» օրենսդրական փաթեթին, ԵԱՀԿ ԽՎ աշխատանքներին հայկական պ...
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարը եւ հարավկորեական ընկերության ներկայացուցիչը ստորագրեցին համաձայնագիր
Փետրվարի 5-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի եւ հարավկորեական Ջի-Էս Ինջինիրինգ ընդ Քոնսթրաքշեն կորպորացիայի միջեւ, ի դեմս ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանի եւ կորեական ընկերության նախագահի տեղակալ Սունգ Կի Չոյի, կնքվեց համաձայնագիր, ըստ որի` կորեական ընկերությունը պատ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի ղեկավարին
Փետրվարի 5-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի ղեկավար Սերգեյ Կապինոսին: Զրուցակիցները բարձր գնահատեցին ՀՀ ԱԺ եւ ԵԱՀԿ Երեւանի գրասենյակի համագործակցությունը եւ գոհունակությամբ արձանագրեցին, որ նախորդ տարվա ընթացքում հաջողությամբ իրականացվեցին 2009թ. ապրիլի ...

On February 5 the Chairperson of the NA Standing Committee on European Integration Ms. Naira Zohrabyan received the representative of the Women’s Lobby Campaign adjunct to the Council of Europe Mrs. Marsha Scott and Director of the British Council Office Director in Armenia Ms. Arevik Saribekyan.
Mrs. Zohrabyan informed the guests that the Committee was set up, having as a basis the European integration declared as priority in the foreign policy adopted by Armenia. It coordinates the parliamentary relations with the European Union, as well as the Council of Europe. The Committee is involved in complying the RA legislation with European standards.
Referring to the works being done in the direction of European integration Mrs. Zohrabyan highlighted the relations with the European Union, in particular, the works done of the Eastern Partnership on four platforms, where the Armenian Parliament had its serious participation. During this period, according to the Committee Chairperson, the parliament works by elaborating the statute of Euronest within the Eastern Partnership parliamentary format, as well as the package of the problems being discussed in Euronest. The first sitting is envisaged to convene in the second half of March. In the nearest future in the parliament the Armenian delegation of Euronest will be formed.
The Chairperson of the NA Standing Committee on European Integration also informed the guest that on May 9, Europe Day, will be held an open lesson in the general schools of the republic dedicated to spreading the European values in our country.
The sides agreed to cooperate more over the issues of general interest.
05.02.2010
RA NA Speaker’s Press Secretary to Move to Another Job
On February 5 the Press Secretary of the Speaker of the National Assembly Mr. Nairi Petrosyan was dismissed from his post due to moving to another job.In this connection Mr. Petrosyan said: “I sincerely wish to thank the Speaker of the National Assembly Mr. Hovik Abrahamyan for the effecti...
RA NA President to Undergo General Medical Examination
On February 6 the President of the National Assembly Mr. Hovik Abrahamyan will leave for Germany to undergo general medical examination....
Chief of RA NA Staff and the Representative of the South-Korean Company Sign an Agreement
On February 5, an agreement was signed between the Staff of the National Assembly of the Republic of Armenia and the South-Korean GS Engineering and Construction Corporation, in the name of the Chief of RA NA Staff Mr. Gegham Gharibjanyan and the Deputy Chairman of the Korean Company Mr. Sung Ki Cho...
On February 5, President of the RA National Assembly Mr. Hovik Abrahamyan and United States Agency for International Development (USAID)/Armenia Mission Director Dr. Jatinder Cheema signed a Memorandum of Understanding. The Chief of NA Staff, the deputies, the U.S. Ambassador to the Republic of Arme...
RA NA Speaker Hovik Abrahamyan Receives the Head of OSCE Office in Yerevan
On February 5, the Speaker of the National Mr. Hovik Abrahamyan received the Head of OSCE Office in Yerevan Mr. Sergey Kapinos.The interlocutors highly assessed the cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and OSCE Office in Yerevan, and noted with satisfaction that all t...