ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Սա‎ֆ‎արյանի կենսագրությունը
Ծնվել է 1962թ. հոկտեմբերի 3-ին Երեւանում:
1984թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետը, 1987թ.`  նույն ֆակուլտետի ասպիրանտուրան: Բանասիրական գիտությունների (ժուռնալիստիկա) թեկնածու:
1987-1992թթ. աշխատել է ԵՊՀ արտասահմանյան քաղաքացիների նախապատրաստական ֆակուլտետում` որպես դեկանի տեղակալ, միաժամանակ` պատմության դասախոս, այնուհետեւ` ավագ դասախոս: 1990-1992թթ., որպես միջազգային մեկնաբան, աշխատակցել է «Հայք» շաբաթաթերթին: 1991-1992թթ. եղել է Հայաստանի պետական հեռուստատեսության քաղաքական տեսաբանը, 1993-1996թթ.` ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար, 1996-1997թթ.` Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ՀՀ դեսպանության տեղեկատվության եւ մշակութային կապերի գծով խորհրդական, 1997թթ.` ՀՀ ԱԳՆ պետական արարողակարգի դեպարտամենտի տնօրեն, 1998թ.` Հայաստանի Ազգային հեռուստատեսության «Լրաբեր» լրատվական-վերլուծական գործակալության տնօրեն, 1998-1999թթ.` ,Ժամանակե շաբաթաթերթի միջազգային մեկնաբան, 1998 թվականից` Երեւանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի դոցենտ, 1999-2001թթ.` ,Պրոմեթեւսե հեռուստաընկերության «Լրաբեր» լրատվական-վերլուծական ծրագրի ղեկավար, քաղաքական մեկնաբան, 2001-2006թթ.` «Պրոմեթեւս», այնուհետեւ` «Հայկական երկրորդ հեռուստաալիք» հեռուստաընկերության լրատվական եւ հասարակական-քաղաքական հաղորդումների գծով փոխտնօրեն, քաղաքական մեկնաբան, 2002-2006թթ.` Երեւանի մամուլի ակումբի խորհրդի անդամ, 2003-2006թթ.` Երեւանի մամուլի ակումբի վարչության անդամ: 2003 թվականից առ այսօր Կոնֆլիկտների ուսումնասիրման եւ լուծման ազգային կենտրոնի վարչության անդամ է: 2005-2006թթ. եղել է Մոսկվայի  ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի  Հայաստանի մասնաճյուղի տնօրենը:
1994թ. նրան շնորհվել է խորհրդականի դիվանագիտական աստիճան: 2001թ. Հայաստանի ինտելեկտուալների միության կողմից ճանաչվել է «Տարվա լրագրող»:
Լրագրողական վերաորակավորման ծրագրերի  է մասնակցել Ֆրանսիայում (1998 թ.), ԱՄՆ-ում (2002 թ.), Իսրայելում (2004 թ.), Ավստրիայում (2004 թ.):
2007թ. մայիսի 12-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է  ընտրվել համամասնական ընտրակարգով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից: «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար: 2007թ. հունիսի 19-ից ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության  եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
2010թ. փետրվարի 23-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության  եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:

Биография председателя Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам НС РА А.Сафаряна
Родился 3 октября 1962 г. в  Ереване.
В 1984г. окончил исторический факультет Ереванского государственного университета (ЕГУ), в 1987 г. – аспирантуру того же факультета. Кандидат филологических наук (журналистика).
В 1987-1992 гг. – заместитель  декана, одновременно преподаватель истории, а затем старший преподаватель  в ЕГУ на подготовительном факультете для иностранных граждан, в 1990-1992 гг. – международный обозреватель  еженедельной газеты “Айк”, в 1991-1992 гг. – политический  обозреватель Армянского государственного телевидения, в 1993-1996 гг. – пресс-секретарь МИД РА, в 1996-1997 гг. – советник по информации и культурным связям Посольства РА в Исламской Республике Иран, в 1997г.  директор департамента государственного протокола МИД РА, в 1998г. – директор информационно-аналитического агентства “Лрабер” Национального телевидения Армении, в 1998-1999 гг. – международный обозреватель еженедельника “Жаманак”, с 1998г. доцент кафедры международных отношений ЕГУ, в 1991-2001 гг. – руководитель, международный обозреватель информационно-аналитических программ “Лрабер” телекомпании “Прометевс”, в 2001-2006 гг. – заместитель   директора, политический обозреватель информационных и общественно-политических передач ТРК “Прометевс”, в дальнейшем – “Второй Армянский телеканал”, в 2002-2006гг. – член   совета Ереванского пресс-клуба, в 2003-2006гг. – член   правления Ереванского пресс-клуба. С 2003 г. по настоящее время – член   правления Национального центра по исследованию и разрешению конфликтов. В 2005-2006гг. – директор   Армянского отделения Московского института стран СНГ.
В 1994г. присвоен дипломатический ранг советника. В 2001г. Союзом интеллектуалов Армении был признан “Журналистом года”.
Участвовал в программах переквалификации журналистов во Франции (1998),  США (2002),  Израиле (2004),  Австрии (2004).
12 мая 2007 г. избран депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от партии “Баргавач Айастан” (“Процветающая Армения” – ППА), член Политсовета ППА, секретарь фракции   “Баргавач Айастан”.   С 19 июня 2007 г. – член Постоянной комиссии НС РА по защите прав человека и общественным вопросам.
23 февраля 2010 г. избран председателем Постоянной комиссии НС РА по защите прав человека и общественным вопросам.