ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Սա‎ֆ‎արյանի կենսագրությունը
Ծնվել է 1962թ. հոկտեմբերի 3-ին Երեւանում:
1984թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետը, 1987թ.`  նույն ֆակուլտետի ասպիրանտուրան: Բանասիրական գիտությունների (ժուռնալիստիկա) թեկնածու:
1987-1992թթ. աշխատել է ԵՊՀ արտասահմանյան քաղաքացիների նախապատրաստական ֆակուլտետում` որպես դեկանի տեղակալ, միաժամանակ` պատմության դասախոս, այնուհետեւ` ավագ դասախոս: 1990-1992թթ., որպես միջազգային մեկնաբան, աշխատակցել է «Հայք» շաբաթաթերթին: 1991-1992թթ. եղել է Հայաստանի պետական հեռուստատեսության քաղաքական տեսաբանը, 1993-1996թթ.` ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար, 1996-1997թթ.` Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ՀՀ դեսպանության տեղեկատվության եւ մշակութային կապերի գծով խորհրդական, 1997թթ.` ՀՀ ԱԳՆ պետական արարողակարգի դեպարտամենտի տնօրեն, 1998թ.` Հայաստանի Ազգային հեռուստատեսության «Լրաբեր» լրատվական-վերլուծական գործակալության տնօրեն, 1998-1999թթ.` ,Ժամանակե շաբաթաթերթի միջազգային մեկնաբան, 1998 թվականից` Երեւանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի դոցենտ, 1999-2001թթ.` ,Պրոմեթեւսե հեռուստաընկերության «Լրաբեր» լրատվական-վերլուծական ծրագրի ղեկավար, քաղաքական մեկնաբան, 2001-2006թթ.` «Պրոմեթեւս», այնուհետեւ` «Հայկական երկրորդ հեռուստաալիք» հեռուստաընկերության լրատվական եւ հասարակական-քաղաքական հաղորդումների գծով փոխտնօրեն, քաղաքական մեկնաբան, 2002-2006թթ.` Երեւանի մամուլի ակումբի խորհրդի անդամ, 2003-2006թթ.` Երեւանի մամուլի ակումբի վարչության անդամ: 2003 թվականից առ այսօր Կոնֆլիկտների ուսումնասիրման եւ լուծման ազգային կենտրոնի վարչության անդամ է: 2005-2006թթ. եղել է Մոսկվայի  ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի  Հայաստանի մասնաճյուղի տնօրենը:
1994թ. նրան շնորհվել է խորհրդականի դիվանագիտական աստիճան: 2001թ. Հայաստանի ինտելեկտուալների միության կողմից ճանաչվել է «Տարվա լրագրող»:
Լրագրողական վերաորակավորման ծրագրերի  է մասնակցել Ֆրանսիայում (1998 թ.), ԱՄՆ-ում (2002 թ.), Իսրայելում (2004 թ.), Ավստրիայում (2004 թ.):
2007թ. մայիսի 12-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է  ընտրվել համամասնական ընտրակարգով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից: «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար: 2007թ. հունիսի 19-ից ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության  եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
2010թ. փետրվարի 23-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության  եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:

Biography of the Chairman of RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Aram Safaryan
He was born on October 3, 1962 in Yerevan.
In 1984 he graduated from the faculty of History of Yerevan State University (YSU). In 1987 he became post-graduate of the same faculty. He is a candidate of philological sciences (journalism).
1987-1992 he worked in the preparatory faculty of foreign citizens of YSU as deputy dean, at the same time - professor of history, then - senior professor. 1990-1992 he worked as an international commentator in Hayk weekly. 1991-1992 he was political analyst of the Armenian state television. 1993-1996 he was press secretary of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia. 1996-1997 he was adviser on Information and Cultural Communication of the Embassy of the Republic of Armenia in the Islamic Republic of Iran. In 1997 he was director of the State Protocol Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia. In 1998 he worked as a director of Lraber news-analytical agency of the Armenian National Television. 1998-1999 he was international observer of Zhamanak weekly. From 1998 he was docent of the Chair of International Relations of Yerevan State University. 1999-2001 he worked as a head of Lraber news-analytical programme of Prometevs TV Company, then - political analyst. 2001-2006 he was Deputy Director on news and public-political programmes of Prometevs, then Armenian Second TV channel, political analyst. 2002-2006 he was a member of Yerevan Press Club Council. 2003-2006 - member of Yerevan Press Club board. From 2003 till now he was a member of the department of the Study and Solution of Conflicts National Center. 2005-2006 he was the director of the Armenian branch of Moscow CIS Countries Institute.
In 1994 he was awarded diplomatic rank of adviser. In 2001 he was recognized Journalist of the Year by the Armenian Intellectuals’ Union.
He took part in the programmes of Journalists’ re-qualification in France (1998), in the USA (2002), Israel (2004) and Austria (2004).
On May 12, 2007 he was elected a deputy of the National Assembly by the proportional electoral system from the Prosperous Armenia Party. He is a member of Prosperous Armenia party political board, secretary of the Prosperous Armenia faction. From June 19, 2007 he was member of RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs.
On February 23, 2010 he was elected Chairman of RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs.