ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց ARTOC group ընկերության նախագահին
Փետրվարի 3-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ARTOC group տրանսազգային ներդրումային ընկերության նախագահ Մոհամեդ Շաֆիկ Գաբրին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ընկերության կողմից Հայաստանում իրականացվող ներդրումային ու ենթակառուցվածքային ծրագրերը, ինչպես նաեւ հետագա համագործակցության հնարավոր հեռանկարային ուղղությունները:
Ողջունելով հյուրերին Հայաստան այցի առիթով` ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորեց ARTOC group ընկերության կողմից ներդրումային ծրագրերի իրականացումը` փաստելով, որ Հայաստանի խորհրդարանը ընդունում է այնպիսի օրենքներ, որոնք նպաստում են  տնտեսության զարգացմանը եւ ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը: ՀՀ ԱԺ նախագահը, աջակցության պատրաստակամություն հայտնելով, կարեւոր համարեց հետագա համագործակցությունը առավել գործնական հիմքերի վրա դնելը եւ ներդրումային ծրագրերի շարունակականությունը:
ARTOC group տրանսազգային ներդրումային ընկերության նախագահ Շաֆիկ Գաբրի խոսքով` ընկերությունը հետաքրքրված է Հայաստանում ներդրումների իրականացմամբ եւ ծրագրում է համագործակցության կոնկրետ ուղղություններ ընտրել` երկրում առկա հնարավորությունները մանրամասն ուսումնասիրելուց հետո: Ընկերության նպատակն է ներդրումների միջոցով էապես բարելավել եւ բարձրացնել կյանքի որակը: Պարոն Գաբրը տեղեկացրեց, որ ընկերությունը Կահիրեի արվարձաններից մեկում հաջողությամբ իրագործված «Smart Village» քաղաքի գաղափարը Երեւանում առավել փոքր մասշտաբով իրականացնելու նպատակ ունի. ծրագիրն ընդգրկելու է միջազգային այն կազմակերպությունները, որոնք ցանկանում են համագործակցել Հայաստանի եւ Եգիպտոսի հետ: Նա նաեւ նշեց, որ առաջիկայում կրկին Հայաստան կայցելի առավել գործնական առաջարկներով:
Հանդիպման ընթացքում հյուրի խնդրանքով ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն անդրադարձավ նաեւ Ցյուրիխում ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացին: Պարոն Աբրահամյանը եւս մեկ անգամ փաստեց, որ հայ-թուրքական արձանագրությունները պետք է առնչվեն բացառապես Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը եւ սահմանի բացմանը: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանի խորհրդարանը կվավերացնի հայ-թուրքական արձանագրությունները Թուրքիայի խորհրդարանի կողմից դրանց վավերացումից հետո:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաեւ հայ-եգիպտական բարեկամական հարաբերություններին եւ ARTOK group ընկերության հետ հետագա համագործակցությանն առնչվող հարցեր:

Председатель НС РА принял президента ARTOC group
3 марта Председатель НС РА Овик Абраамян принял президента трансгазовой инвестиционной компании ARTOC group Мохаммеда Шафика Габри. В ходе встречи были обсуждены осуществляемые в Армении инвестиционные и инфраструктурные программы, а также возможные перспективные направления дальнейшего сотрудничества.
Приветствуя гостя в связи с визитом в Армению, спикер НС подчеркнул важность реализации инвестиционных программ ARTOC group и отметил, что армянский парламент принимает законы, способствующие развитию экономики и осуществлению инвестиционных программ.  Председатель НС РА, выразив готовность к содействию, считает важным дальнейшее сотрудничество на более действенной основе и в продолжении инвестиционных программ.
По словам президента трансгазовой инвестиционной компании ARTOC group Шафика Габри, компания заинтересована в реализации инвестиций в Армении и после детального изучения возможностей страны наметит конкретные программы сотрудничества. Цель компании – посредством инвестиций существенно повысить качество уровня жизни. Г-н Габри проинформировал, что   компания намерена реализовать идею создания в Ереване города  “Smart Village”, уже осуществленную под Каиром, – программа включает вовлечение организаций, желающих сотрудничать с Арменией и Египтом. Он отметил, что собирается вновь посетить Армению  с более практическими предложениями.
На встрече, по просьбе гостя, Председатель НС О.Абраамян обратился также к процессу ратификации подписанных в Цюрихе армяно-турецких протоколов. Спикер парламента вновь констатировал, что армяно-турецкие протоколы должны быть направлены исключительно на установление дипломатических отношений и открытие границы между Арменией и Турцией. Председатель НС РА отметил, что парламент Армении ратифицирует армяно-турецкие протоколы после ратификации их парламентом Турции.
В ходе встречи были обсуждены также вопросы, касающиеся дружественных армяно-египетских отношений и дальнейшего сотрудничества  с компанией ARTOC group.