ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի նամակը ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ տիկին Նենսի Փելոսիին
«Մեծարգո տիկին նախագահ
Հայաստանում մեծ ուշադրությամբ եւ հուզմունքով էինք հետեւում Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում 1915թ. Թուրքիայի կողմից իրականացրած հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի քննարկումներին:
Գոհունակությամբ արձանագրեցինք քվեարկության արդյունքները: 2010թ. մարտի 4-ի քվեարկությունը ոչ միայն բարոյական տուրք է հայ ժողովրդին, այլ նաեւ  արդարացի պատասխանն է նախորդ դարասկզբին մարդկության առջեւ գործած ոճրագործությանը:
Մեծարգո տիկին նախագահ, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ եւ Ներկայացուցիչների պալատի բոլոր այն գործընկերներին, ովքեր նպաստեցին հանձնաժողովում այս բանաձեւի ընդունմանը:
Այն սկիզբն է մի մեծ գործընթացի. հուսով եմ` չի ուշանա այն օրը, երբ բանաձեւը կընդունվի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից: Ավելորդ չեմ համարում նաեւ նշել, որ պատմական արդարության հաստատումը չի կարող խոչընդոտել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, այլ, մեր խորին համոզմամբ, կարեւոր քայլ կլինի հայ եւ թուրք ժողովուրդների հաշտեցման ճանապարհին:
Օգտվելով առիթից` մաղթում եմ Ձեզ ամենայն բարիք, իսկ Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին` երջանկություն եւ բարօրություն»:

Письмо Председателя НС РА Овика Абраамяна Председателю Палаты представителей Конгресса США Ненси Пеллоси
“Глубокоуважаемая госпожа Председатель!
В Армении мы с огромным вниманием и волнением следили за дебатами в Комитете по внешним сношениям Палаты представителей Конгресса США по резолюции о Геноциде армян 1915 года в Турции.
С удовлетворением восприняли итоги голосования. Голосование 4 марта 2010 г. не только морально-нравственная дань армянскому народу, но и справедливый ответ на совершенное в начале прошлого века злодеяние против человечества.
Глубокоуважаемая госпожа Председатель, от имени Национального Собрания Республики Армения и своего лично выражаю благодарность Вам и всем тем коллегам Палаты представителей, кто содействовал в комиссии принятию этой резолюции.
Это начало большого процесса: не сомневаюсь, настанет день, когда резолюция будет принята Палатой представителей. Не считаю также излишним отметить, что утверждение исторической справедливости не может воспрепятствовать нормализации армяно-турецких отношений, но, по нашему глубокому убеждению, станет важным шагом на пути примирения армянского и турецкого народов.
Пользуясь случаем, желаю Вам всяческих благ, а дружественному народу Соединенных Штатов – счастья и процветания”.