«ԱԺ բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում նշվեցին Լեոնիդ Ենգիբարյանի 75-ամյա հոբելյանը եւ Թատրոնի միջազգային օրը
Մարտի 27-ին, ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում, խորհրդարանի այգում Երեւանի մնջախաղի պետական թատրոնի ու Երեւանի կրկեսի դերասանների մասնակցությամբ նշվեց Լեոնիդ Ենգիբարյանի 75-ամյա հոբելյանը: ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը բազմիցս նշել է, որ մշակույթը մարդկային կապիտալի կարեւոր բաղադրիչն է, եւ  Ազգային ժողովի այգին պետք է  դարձնել մի վայր, ուր կենդանի են պահվում հայոց միտքը, խոսքն ու արվեստը:
Միջոցառումը, որին ներկա էր  նաեւ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, ազդարարեց Ազգային ժողովի այս տարվա բացօթյա միջոցառումների մեկնարկը: Ենգիբարյանի նրբաճաշակ էտյուդներով, կրկեսային գունեղ համարներով, քայլող հսկաներով եւ կենդանացող քանդակներով էլ նշվեց Թատրոնի միջազգային օրը:

Within the Framework of NA Open Doors Programme Leonid Yengibarian’s 75th Birth Anniversary and the International Day of Theatre Marked
On March 27 within the framework of the Open Doors of the National Assembly programme in the park of the parliament with the participation of the artists of Yerevan State Mime Theatre and Yerevan Circus Leonid Yenigibarian’s 75th birth anniversary was marked. RA NA Speaker Hovik Abrahamyan repeatedly noted that the culture is the important component of the human capital, and the Park of the National Assembly should become a place, where the Armenian thought, word and art are kept alive.
The event, which also attended RA NA Speaker Hovik Abrahamyan, announced the start of this year’s open-air events of the National Assembly. The International Day of the Theatre was marked with Yengibarian’s exquisite sketches, circus colorful items, walking giants and animating sculptures.