ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանն ընդունեց Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավորին
Մարտի 29-ին Ազգային ժողովի փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանն ընդունեց Շվեդիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Իզաբել Դինգիզյանին:
Ողջունելով հյուրին` տկն Պետրոսյանը գոհունակություն եւ երախտագիտություն հայտնեց 1915 թ. Օսմանյան Թուրքիայի իրականացրած Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման բանաձեւը Շվեդիայի խորհրդարանում ընդունվելու կապակցությամբ` այն նախ եւ առաջ գնահատելով որպես աշխարհում ոճրագործությունները դատապարտելուն եւ բացառելուն ուղղված մեծ քայլ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն  անդրադարձավ հայ-շվեդական երկկողմ եւ բազմակողմ հարաբերություններին, կարեւորեց միջխորհրդարանական փոխհարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտությունը:
Տկն. Դինգիզյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար: Նա եւս կարեւորեց հայ-շվեդական միջխորհրդարանական հարաբերությունները եւ վստահեցրեց, որ իր հնարավորությունների շրջանակներում կձեռնարկի անհրաժեշտ քայլեր Շվեդիայի խորհրդարանում հայ-շվեդական պատգամավորական բարեկամության խումբ ձեւավորելու եւ միջխորհրդարանական հարաբերությունները զարգացնելու համար:
Հյուրի խնդրանքով տկն Պետրոսյանը ներկայացրեց ՀՀ ԱԺ կառուցվածքը, գործունեությունը, օրենսդրական բարեփոխումների ընթացքը, քաղաքական ուժերի ներգրավվածության վիճակը, սահմանադրական փոփոխություններից հետո ԱԺ ընդլայնված լիազորությունները,  գենդերային հարցերի օրենսդրական կանոնակարգվածության հարցերը եւ զարգացումները: Տկն Պետրոսյանը նշեց, որ նախատեսվում է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին առընթեր ձեւավորել գենդերային հարցերով խորհրդակցական մարմին, որի առջեւ դրված կլինի գենդերային հարցերի համակարգված եւ համակողմանի ուսումնասիրությունը, տարբեր քաղաքական ուժեր ներկայացնող խորհրդարանականների նախաձեռնությունների շահագրգիռ քննարկումը, օրենսդրության գենդերային փորձաքննությունը, վերլուծությունը  եւ այլն:
Տկն Դինգիզյանն իր հերթին ներկայացրեց գենդերային հարցերի վերաբերյալ Շվեդիայի խորհրդարանում առկա լուծումները եւ մեխանիզմները:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նշեցին, որ գենդերային հարցերն ամբողջ աշխարհում շատ են կարեւորվում,  ամեն մի երկիր  այս ոլորտում  իրեն հատուկ հիմնախնդիրներ եւ դրանք յուրովի լուծելու անհրաժեշտություն ունի: Կարեւորվեց գենդերային եւ հավասար հնարավորությունների քաղաքականության ոլորտում խորհրդարանների ակտիվ համագործակցությունը:
Երկուստեք հույս հայտնեցին, որ ՀՀ Ազգային ժողովում գենդերային հարցերով խորհրդի ձեւավորումից հետո  երկու երկրների խորհրդարանների համանման կառույցների համագործակցությունը կդառնա ակտիվ եւ առարկայական:

Вице-спикер НС РА А.Петросян приняла депутата парламента Швеции
29 марта вице-спикер НС Аревик Петросян приняла депутата парламента Швеции армянского происхождения Изабель Дингизян.
Приветствуя гостью, г-жа Петросян выразила удовлетворение и признательность принятием в шведском парламенте резолюции о признании и осуждении Геноцида армян в Османской империи,  оценив его прежде всего как большой шаг  к осуждению и предотвращению преступлений в мире. Вице-спикер НС обратилась к армяно-турецким двусторонним и многосторонним отношениям, подчеркнула необходимость развития межпарламентских взаимоотношений.
Г-жа Дингизян поблагодарила за теплый прием. Она также выделила важность армяно-шведских межпарламентских отношений и заверила, что в меру своих возможностей предпримет все необходимые шаги к   формированию в парламенте Швеции армяно-шведской группы депутатской дружбы и развитию межпарламентских отношений.
По просьбе гостьи г-жа Петросян представила структуру НС, его деятельность, ход законодательных реформ, состояние представленности политических сил, расширившиеся после внесения конституционных поправок полномочия НС, задачи законодательной регламентации и развития гендерных вопросов и т.д.
Г-жа Дингизян в свою очередь представила существующие в парламенте Швеции механизмы разрешения гендерных вопросов.
В ходе встречи стороны отметили, что гендерным вопросам во всем мире придается огромное значение, каждой стране в этой сфере свойственны свои особые задачи и необходимо их своеобразное решение. В области гендерной политики и равных возможностей осознается важность активного сотрудничества парламентов.
Обоюдно была выражена надежда, что после сформирования в НС РА Совета по вопросам гендерной политики сотрудничество аналогичных структур парламентов двух стран станет активным и действенным.